Cruise ile Dünyanın Keşfi: Atlantik Okyanusu Seferi

İzmir-Santos Transatlantik cruise seferimizin bu bölümünde, Kanarya Adaları’ndan ayrılan gemimiz MSC Preziosa, 6 gece sürecek olan okyanus geçişini yapacak ve bu süre içerisinde gemide nasıl vakit geçirdiğimizi, eğlenceleri ve aktiviteleri ve izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. 
Denizde 1. Gün

Kanarya Adaları’nın baş şehri Santa Cruz de Tenerife’den akşam ayrılan gemimiz güney ve güneybatı yönünde Afrika kıyıları boyunca yoluna devam ediyor.

Bu esnada gemide acaba bizler ne yapıyoruz? Mesela bu akşam masa arkadaşımız Ali Bey ile rakısı eşliğinde yemeğimizi yiyeceğiz. Yemekte ne mi var? Sayayım sizlere: meze olarak balık kroketleri, Rozbif yanında marul ve üzeri ricotta peynirli garnitür, mevsim salatası, çorbalardan ise Catanya usulü balık çorbası (iskorpit, kalamar, karides, midye, zeytin, kuru üzüm) yahut antep fıstıklı karnabahar çorbası, makarnalardan ise Cannelloni alla Toscana veya risotto alla Pescatora seçeneklerimiz mevcut. Ana yemekleri mi soruyorsunuz? Rakınız ne alemde? Daha bitmemiş, alın bir yudum daha. Haydi artık, bitirin de yenisini koyalım, yok bana yeter bu akşamlık, tipi muhabbetler devam ederken.
 

Siz bir kadeh daha alır mısınız Ali Bey? Garsonumuz Balili, komi ise Türk. Karadenizli. Neyse, bu akşam ana yemek seçimimizde jumbo karides ızgara veya patates kroketleri eşliğinde portakallı ördek var. İsterseniz ikisini birden sipariş edebilirsiniz. Vejetaryenler da düşünülmüş. Izgara sebze tortillas, onlar için menüde hazır, siparişlerini bekliyor.
 

Bunları beğenmediniz mi? Her zaman sipariş verebileceğiniz, spagetti, salata, dilimlenmiş biftek ızgara veya tavuk yahut buharda pişmiş günün balığını da menüde mevcut. Zaten burası bir test alanı, bakalım açgözlü müsünüz, yoksa hepsini yemiyor yalnızca tadına bakıp göz doyumu mu yapıyorsunuz, burada ne mal olduğunuz belli olacak. Ya da Ali Bey gibi 1 aperatif ve 1 ana yemek ve rakı, hafif hafif demlenme mi yapıyorsunuz, göreceğiz. Sen hangi tipsin diyenler olduğunu duyar gibiyim. Ben mi, çoğundan sipariş edip, yarısını bırakan ve her şeyi tadan tiplerdenim. Evet, sizlere başka nasıl neyin ne olduğunu aktarabilirim ki. Şimdi de israf olmuyor mu, o kalanlara yazık değil mi diyebilirsiniz. Hayır diyorum. Onlar daha sonra makinalarda öğütülüp deniz canlılarının midelerine yollanıyor. Azıcık onlar da beslensinler değil mi? Eveeet bütün bunları mideniz alırsa yiyebilirsiniz. Limit yok. Tatlıları unutmayalım. Bütün bunları nasıl atıyorum ama değil mi? İşte şimdi yanıldınız. Bu yazılarda hakikat dışı hiçbir şey yok. Geminin menüsünü yanıma aldım, sizlere oradan okuyorum ve hatta resimleri de aha işte burada!
 
Yemekten kalkınca etrafı şöyle bir kolaçan edeceğiz ve bu programdaki tiyatro şovunu seyretmeye gideceğiz. Bu arada isterseniz siz Casino’da vakit geçirebilirsiniz. Bizim para kaybetmeye hiç niyetimiz yok. Sizin şansınız bol olsun. Tiyatroda bu akşam bir trio, klasik müzik parçaları çalacak, soprano ve bariton sesler de bu müzisyenlere eşlik ederek bizlere nefis bir müzik ziyafeti sunacakmış. Tabii ki klasik müzik sevenlerin kulaklarının pası silinecek. Sevmeyenler ise ister lobide pop müzik dinleyebilirler, isterlerse de Green Sax Jazz Bar’da canlı Türk müziği ile coşup dans edebilir yahut çiftetelli oynayabilirler.

Evet, yanlış duymadınız Türkçe çalıp söyleyen 2 Türk müzisyenimiz de bizlere bu yolculuğumuzda eşlik ediyor ve gemideki 250 kadar Türk misafirin yanında danslara katılan Brezilyalıları da eğlendiriyor. Bu arada belirteyim her yer Brezilyalı dolu. Gemide Venedik’ten binen 2500 tane Brezilyalı var. Sabahları, akşamları, asansörde, kahvaltıda hep boncia, obrigado, ola, bir seyahat daha yapsak, herhalde Portekizceyi çözeriz.

Büyük dans salonunda (Safari Lounge) da Brezilyalı sanatçıların bir orkestrası var. Onlar da burada kendi müziklerini yapıyorlar. Gördüğünüz gibi bu gemide hayat var ve hele bir de içkinizi eşiniz veya arkadaşlarınız eşliğinde alıp, ritimlere kendinizi bırakırsanız keyfiniz yerinde demektir. Bir de güneşin batışını Afrika kıyılarında güverteden seyretmek ayrı bir şans.

Yarın sizlere havuz başı aktivitelerinden ve artık yaz mevsimine geçtiğimiz için açılıp saçılan Brezilyalıları ve onların havuz başı eğlencelerini anlatmaya çalışacağım. Tabii ki fotoğraflarla sevgili dostlarım. İyi uykular…

Yazı dizisinin diğer yazıları:
http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-tenerife-la-laguna-orotava
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerifehttp://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-denizdeki-gunler

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.