Cruise ile Dünyanın Keşfi: Salvador de Bahia

Okyanus aşırı gemi seyahatimizde, 6 gündür karaya ayak basmadan aç, susuz, uykusuz ve dev dalgalarla boğuşarak geçirdiğimiz günlerinin ardından!  (Bu cümlemin gerçeğini, bir önceki yazım okyanus günlerinde okumalısınız) (http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-atlantik-okyanusu-seferi)

Nihayet bir kuş gördük. Bu tanrının bize gönderdiği bir işaretti, kara yakın demekti. Yupiii demek ki yakında karaya ayak basabilecektik. 
Eveet işte sabahın 7.00’sinde kara göründü. Burası Salvador olmalıydı. Haritalarda Holy Savior of the Bay of All Saints olarak geçiyor ve okyanusu geçen koloni istilacıların ilk ulaştıkları yer burası olmalıydı. Tüm içtenlikleri ile Tanrıya bu çetin ve zorlu yolculuktan sağ salim karaya ulaştıkları için, burasını tüm azizlere adamış olmalıydılar. İşte bu duyguları hissederek biz de gördüğümüz manzara karşısında artık Yuppi yuppi diyebiliyorduk.
 

Gemimiz MSC Preziosa 1 saat içerisinde limana yanaştı ve gemiden çıkış işlemleri yapılırken, biz hala rahat rahat kahvaltımızı yapıyorduk. Sonrasında güverteden şehrin panoramik bir manzarasını seyrettik ve işte gemiden çektiğim bu güzel fotoları sizlerle paylaşıyorum. Şehre girişteki ilk intibam, burası renkli gecekondu ve kiliseler şehri. Bakalım sokaklarına dalınca neler göreceğiz. Heyecanlıyım.

Saat 8.30 gibi karaya ayak bastık ve terminalden çıkarak kendimizi hemen limanın arkasındaki ticaret merkezi ve bankaların bulunduğu caddede bulduk. Ne güzel değil mi. Hemen biraz dolar bozduracak ve şehri keşfe çıkacaktık. Bunun için de Brezilya Real’i (R$) edinmemiz gerekiyordu. Burada başka para geçmiyor. Tabii ki bazı yerlerde dolar da alırlar ama kuru ona göre olur. Saatin 8.30 olması bizim için bir dezavantaj oldu. Her yer kapalı ve dolaşıyoruz, dolaşıyoruz boş. Saat 9.00'da açılan ilk bankadan hemen içeriye girdik. Bu Brezilyalılarla anlaşmak çok zor yahu. İngilizce bilmiyorlar. El kol hareketleri ile para bozdurmak istediğimizi anlatıyoruz, fakat bankada para bozulmadığını öğreniyoruz. Başka bankaya gönderiyorlar, orası da bozmuyor. Haydaaa kaldık mı parasız. Otobüs, asansör, büfede, kafede hep alışveriş real (R$) ile. Nihayet bir döviz bürosu bulduk ama o da 9.30 da açılıyormuş. Beklemek ve etrafı dolaşmakla boşa geçen 1,5 saat sonunda paramızı bozdurduk. Ohh be. Siz siz olun bu hataya düşmeyin ve zamanınızı boşa harcamamak için yanınıza R$ alın veya kura bakmadan az bir doları gemide bozdurun e mi benim sevgili cruise dostlarım.
 
Biraz Salvador’dan bahsetmek gerekirse, Brezilyanın Afrika’ya en yakın bölgesi olması dolayısıyla, Afrika’dan getirilen köleler ilk olarak buraya ayak basmışlar ve ilk köle pazarları da burada kurulmuş. Onun için Afro-Brasilian denen ırk zamanla burada çoğalmış ve kültürünü de kaybetmeyerek burada yerleşmişler, dolayısıyla de koloni döneminde Brezilyanın ilk başşehri burası olmuş. Şimdi ise Sao Paolo ve Rio’dan sonra 3. büyük şehri olan Salvador, mutluluk şehri olarak da adlandırılıyormuş. Bahia eyaletinin merkezi olan Salvador çok renkli, sanatsal, eğlenceli ve bir o kadar da tembel bir şehir. Dünyanın en kalabalık eğlencesi Karnaval zamanı burada toplanıyormuş. Şehrin en eski mahallesi olan Pelourinho ise 17. İla 19.yüzyıllar arası Portekiz Koloni mimarisinin ve sanat eserlerinin bulunduğu bir yer. 1985 yılındaki restorasyonu dolayısıyla Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini de almış. Ama hala restore edilmeyi bekleyen onlarca ev ve kilise var. O zaman ilk hedefimiz Pelourinho. Yürüyelim arkadaşlar.

Cruise terminalinden 5 dakikalık bir yürüyüşten sonra methini taa Portekiz’de duyduğum Merkado meydanına geliyoruz.

Meydanın ortasında Kapalı Çarşı (Mercado Modelo) herkesin görmesi ve içerisinde onlarca küçük dükkânın bulunduğu ve tüm Salvador alışverişinin yapılabileceği eğlenceli muhteşem bir yer.
 

İçeriye giriyoruz ve öbür taraftaki kapısından hemen dışarıya çıkıyoruz. Buraya 2-3 saatimizi ayırmak ve yapacağımız alışverişleri elimizde boşuna taşımamak için, akşam dönüşte uğramayı uygun bulduk. Nasıl olsa gemiye de yakın. İyi ki de öyle yapmışız. Alışveriş yapmadan geçmeniz mümkün değil. Burasını daha iyi tanıyabilmeniz için siz aşağıdaki linki izleyip dolayısıyla Bahia’yı da gezmiş olabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=kqESu3RqX5Y
 
Diğer kapıdan çıkınca karşımıza şehrin üst bölümü olan Alta semtine çıkan 1873 yılından beri hizmet veren meşhur Lacerda asansörü çıkıyor. 0,15 R$ yani bizim paramızla 10 kuruşa yukarıya çıkıyoruz.

Yazı dizisinin diğer yazıları:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-tenerife-la-laguna-orotava
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-atlantik-okyanusu-seferi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-denizdeki-gunler
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/pelourinho-meydani-salvador-de-bahiahttp://gezimanya.com/GeziNotlari/mercado-modelo-pazari-salvador-de-bahia

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.