Google+

PELOURİNHO MEYDANI: SALVADOR DE BAHİA

136302 Şub 2015Gezi Notu
H. OĞUZ ESENH. OĞUZ ESENGold Yazar02 Şub 201513630 Yorum

Yukarıda bizi çok güzel ve panoramik bir liman manzarası karşılıyor.

Salvador

Salvador-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Salvador-2

Geleneksel kıyafetlerini giymiş Afro-Brezilyalı kadınlar hemen önümüzdeki Belediye meydanında turistlerle 1-2$ karşılığında resim çektiriyorlar. Yürüyüşümüze Se meydanından devam ediyoruz. Buradaki, Mercy kilisesi, Afro-Brasilian müzesi ve Salvador katedralini geçtikten sonra Saint Dominic kilisesinin de bulunduğu Jesus Meydanına ulaşıyoruz. Rengarenk binaların, buraya has mimarideki kuleleri ile çok güzel görsel ziyafet sunan kiliselerin, çan kulelerin ve sokak satıcıları ile capoera dansı yapan gençlerin müzik sesleri ile çoşmuş bir meydan.

Salvador-3

Salvador-4

Salvador şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Salvador Suites Residence, Casa da Gorett, Apartamento Chame-Chame Salvador. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz NOVA BOSSA RESIDÊNCE, Casa Particular gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apto Ondina 02 suítes até 05 pessoas, Hotel Piramide - Paulo VI, Hotel Miron tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Salvador aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Salvador-5

Salvador-6

Salvador-7

Biraz dans seyrettikten sonra sıra sokak tezgahlarındaki lezzetlerin tadına bakmaya geliyor.Buraya has tadı olan meşhur acaraje’den başlıyorum tadıma. Resimlerimde de görüleceği gibi siyah palmiye yağı içersinde kızartılan hamurlar bizim pişiye benziyor. Buradan çıkartıldıktan sonra ortasından yarılarak içersine hazır olan bezelye püresi, karides soslu deniz mahsulleri ve acı sos eklenerek elinize tutuşturuveriyorlar. Bir şise kola ile birlikte 12 R$(Real) alın size öğle yemeği. Tadı fena değil, hiç de beni bozmadı. Elimizde Acaraje’lerimiz etraftaki dükkanları dolaşmaya devam ediyoruz.

Salvador-8

Salvador-9

Salvador-10

Etrafdaki dükkanlarda çok güzel hediyelik eşyalar var. Biblolar, küçük tablolar,boncuklar, içkiler,soslar, parayo ve magnetler, tümü bir görsel ziyafet. Fiyatları aşağıdaki Modello çarşısına göre aynı veya biraz daha pahalı ama biz alışverişi dönüşte oraya saklıyoruz.Yürüyüşe sokak aralarında devam ederken bu sefer önümüze sokak davulcuları çıkıyor. Her yer gümbür gümbür, biraz da onları ve ritmlerini seyrettikten sonra resimlere ve Salvador’un simgesi olan kilise ‘Church of our Lady of the Rosary of the Blacks’ un bulunduğu, Peleurinho Meydanına geliyoruz. Gerçekten muhteşem bir renk harmonisi.

Salvador-11

Benin House müzesi ile Şehir müzesi de bu meydanda. Hava çok sıcak ve epey yol da yürüdüğümüze göre artık biraz dükkanlara girip, o taş binaların soğuk havasında serinlemek ve bulursak şöyle güzel bir kahve keyfi yapmak niyetindeyiz.Yukarıya doğru yöneliyoruz ve Se meydanını tekrar buluyoruz. Dinlenmek için en uygun yerin de Salvador Basilica kaderali olduğunda hem fikiriz. Bu kadar çok kiliseyi gör, içersine girmeden olur mu hiç. İşte size üç kare fotoğraf da buradan. Tabii ki Brezilya bayrağı ve papanın resmini eksik etmemişler. Ne de olsa Vatikandaki Papa Brezilyalı. Ne kadar övünseler azdır. Onlar için bu önemli ve din Brezilya’da her şey.

Salvador-12

Salvador-13

Salvador-14

Artık  bu kadar dolaşma ve tanıma yeter. Yine asansörümüze biniyor ve geri dönüş yolu üzerinde bulunan Mercado Modello’ya girmeyi unutmuyoruz. Nasıl unutabiliriz ki!

Yazı dizisinin diğer yazıları:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-tenerife-la-laguna-orotava
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-atlantik-okyanusu-seferi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-denizdeki-gunler
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/pelourinho-meydani-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/mercado-modelo-pazari-salvador-de-bahia

Salvador şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Salvador: Sosyal Sokak Sanat Projeleri ve Favela (94.63 €), Pelourinho Old Town By Night Turu (64.52 €), Gidiş-Dönüş oteller Salvador Havaalanı Transferi (81.72 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar