Avrupa’nın moda ve kültür başkenti Viyana’da gezilip görülmesi gereken çok yer vardır. Pek çok tarihi müze, sanat eseri, kilise ve daha nice eserle görenleri büyüleyen Viyana, bu yönüyle her yıl çok sayıda turistin de akın ettiği turizm merkezlerinden birisi olmuştur. Şehirde gezilecek yerler arasında güneşli günlerin eşsiz dinlenme mekanlarından olan Burggarten de vardır. Bu alan ilk kurulduğu zamanlarda Kaisergarten yani İmparatorun Bahçesi adıyla anılıyordu.

Meşhur Albertina Müzesi’ne kestirmeden ulaşım için de kullanılan bu alan, 1919’da halkın kullanımına açılmıştır. Ayrıca 1919’da monarşiden cumhuriyete geçişin ardından, İmparatorluk bağlantısını kaldırmak için birçok sokak ve benzeri alan yeniden adlandırıldı. Böylece Kaisergarten (İmparatorun Bahçesi) basitçe Burggarten oldu. Burggarten, 38 bin metrekarelik bir alandır. Yemyeşil çimlerle her gün çok sayıda insanın dinlenmek için uğradığı bu park alanı, Neue Burg Sarayı, Ring Bulvarı, Palmiye Evi ve Kelebek Evi gibi önemli yerleri de kapsamaktadır.

Parkın tasarımında İngiliz bahçe stilinden esinlenilmiştir. Park 1863 yılında genişletilmiş ancak daha sonra Neue Burg Sarayı’na biraz daha yer açmak için tekrardan bir miktar ufaltılmıştır. 1863’te genişletilen parkta en dikkat çeken eserlerden birisi de Mozart Heykeli’dir. Tarihin en unutulmaz sanatçılarından biri olan Mozart, bu parkta ölümsüz bir eser ile onurlandırılmıştır. Heykel bugün bulunduğu yere 1953 tarihinde yerleştirilmiştir. Yapıldığı tarih 1896 olan eserin yerleştirilme tarihinin bu kadar geç olmasında savaşlar ve diğer sebepler etkili olmuştur.

Ziyaret Bilgileri: Viyana şehrinde yemyeşil çimlerle dinlendirici saatler yaşatırken eşsiz eserleri ile etkileyen Burggarten, her gün 06:00-22:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Josefsplatz 1, 1010 Viyana

Yol Tarifi:Metro ile U3 hattında Herrengasse durağında ya da U2 hattında Museumsquartier  durağında inebilirsiniz. Tramvayı tercih ederseniz 1, 2, D ya da 72 no’lu tramvaylar işinizi görecektir. Otobüs içinse 2A numaralı otobüse binmelisiniz.

 

Yakın Yerler: Wiener Staatsoper, Albertina, Neue Burg, Heldenplatz, Sanat Tarihi Müzesi, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Michaelplatz, Historic Center of Vienna, St. Anna's Kilisesi, Graben and Kohlmarkt, Aziz Peter Kilisesi, Minoritenkirche, Freyung Passage.