Büyük Kanal üzerinde yer alan Ca' d'Oro muhteşem görüntüsüyle ziyaretçileri selamlamaktadır. İsmi ‘Altın Ev’ anlamına gelmektedir. 1428-1430 yılları arasında Venedikli zengin Contarini ailesi için mimarlar Bartlomeo ve Giovanni Bon tarafından yaptırılmıştır. Marino Contarini, Roma İmparatoru Nero'nun Roma'daki görkemli altından evinin hikayesini okumuş ve bundan çok etkilenerek kendisi de altından bir ev yaptırmak istemiş.

Gotik anlayışla yapılan binanın altın dış süslemelerinin bir kısmı daha sonra sökülmüştür. Ayrıca evin kanal tarafında Bizans döneminden arklar da kullanılmıştır. Binanın iç tarafında küçük bir saray bahçesi de bulunur. Teknelerin yanaştığı giriş direkt büyük salona açılmaktadır. Üst katlarda bulunan balkonlardan manzara muhteşemdir.

Sarayın ismi Altın Ev anlamına gelmektedir; bunun da sebebi duvarlarındaki yaldız kaplamalardır. Saraya kanaldan doğrudan giriş vardır. Ana salonda sütunlarla çevrili bir balkon bulunmaktadır. Üst katta da balkon vardır ancak birinci kattaki kadar görkemli değildir. 

Napolyon Venedik'i işgal ettiğinde Ca' d'Oro'da bulunan bazı eserler çok beğenip beraberinde Milano'ya götürmüştür. Aralarında Titian'ın Aynadaki Venüs gibi çok değerli resimlerin de bulunduğu birkaç eser Milano'daki Brera Müzesi'ne götürülmüşlerdir ve ilerleyen yıllarda Venedikliler tarafından geri getirilmişlerdir.

Bu dönemden sonra defalarca el değiştiren yapı son sahibi Baron Giorgio Franchetti tarafından bir müze olması şartı ile İtalyan Hükümeti'ne bağışlamıştır. Binanın üst katında bulunan Galleria Franchetti'de ünlü İtalyan sanatçılar tarafından yapılmış değerli resimler ve heykeller sergilenmektedir.

Sanat ve doğal güzelliklerin başkentlerinden biri olan Venedik'in en eski ve güzel sarayları arasında sayılan Ca' d'Oro, Venedik gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken yerlerdendir.