Belo Horizonte

Belo Horizonte Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 


 

Brezilya'nın altıncı büyük şehri Belo Horizonte, ayrıca ülkenin üçüncü en büyük eyaleti Minas Gerais’in de başkentidir. Düzenli ızgara planı şehir tasarımı ve ağaçlarla kaplı caddeleri ile uzun ve keyifli yürüyüşler için ideal olan bir metropol olan Belo Horizonte yerli halk tarafından Beagá olarak bilinmektedir. Bayahgah diye okunan kent, çevresini saran dağların güzel manzarasına da adını vermiştir. Belo Horizonte’ye birkaç ulaşım seçeneği vardır. Doğrudan uçuşun olmadığı kente Brasil üzerinden 10 saatte, Rio de Jenario üzerinden 7 saatte ya da Sao Paola’dan 8 saatte otobüs yolculuğu ile ulaşmak mümkündür.

Oldukça cazip bir kent olan Belo Horizonte’nin Savassi Mahallesi'nin uğultulu kozmopolit sokaklarında uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Lourdes'deki güzel restoranlardan birinde leziz bir yemek yiyebilir, Mercado Central'in tamamına yayılmış tezgâhlarına bakınarak keyifli bir akşamüstü geçirebilirsiniz. Kentte her hafta sonu kurulan pazarları dolaşıp, yine hafta sonları Palácio das Artes’de düzenlenen konserlere katılabilir ya da şehrin batısındaki Inhotim Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bütün bunlara Beagá'nın insanlarının samimi ve konuksever yapısını da ekleyince Belo Horizonte’de birkaç günlüğüne de olsa unutulmaz bir tatil sizi bekliyor demek hata olmaz.

Belo Horizonte’de Gezilecek Yerler

Pampulha: Geçmişi 1940’lı yıllara uzanan bu semtte, São Francisco de Assis Kilisesi de dâhil olmak üzere Brezilya'nın modern mimarisinin önemli örneklerini görebileceğiniz pek çok yapı vardır. Dışarıdan bakıldığında ilk etapta bir kilise olduğunu anlamanın güç olduğu yapı, tam da bu sebeple Katolik Kilisesi tarafından yapımının ardından yaklaşık on sene kabul edilmemiş ve bu yüzden geç kutsanmıştır. Kilise'nin hemen yanında, küçük, ancak görülmeye değer bir eğlence parkı olan Parque Guanabara bulunmaktadır. Pampulha’da bulunan bir diğer önemli yapı, dünyaca ünlü Iate Tenis Kulübü’dür ve Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan Pampulha Mimari Kompleksi ile birlikte kurulmuştur. Kısa süreliğine de gelmiş olsanız kulüp davetiyesi satın almanın mümkün olduğu yere üye birisini tanıyorsanız ücretsiz giriş de yapabilirsiniz.

Circuito Cultural Praça da Liberdade: Sadece kentin değil ülkenin en önemli kültür merkezlerinden birisi olan bu alan 2010 senesinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Belo Horizonte’nin tarihî bölgesinde yer alan ve kültür koridoru olarak da anılan Circuito Cultural Praça da Liberdade sınırları içerisinde 14 kültür kurumu, bir müze, bir kültür merkezi ve çeşitli kültür sanat eğitim merkezlerinin yanı sıra bölgenin daha da çekici olmasını sağlayan kafeler bulunmaktadır.

Sanat ve Zanaat Müzesi: Pazartesi hariç haftanın her günü açık bu müze 19. yüzyıldan kalma bir tren istasyonunun içerisine yapılmış muazzam bir yapıdır. İçerisinde Brezilyalı popüler sanatçıların işlerinden örneklerin sergilendiği müzeyi ziyaret edip ülkenin endüstrileşme öncesi sanat yaşamına dair fikir edinme şansı elde edebilirsiniz.

Belediye Parkı: Kentin göbeğinde yemyeşil bir vaha gibi karşınıza çıkacak bu park, Fransız peyzaj tekniğinden esinlenilerek tasarlanmış olup içerisinde küçük bir lagün de bulunmaktadır. Tekne kiralayıp gölde dolaşmanın mümkün olduğu parkta ayrıca Çılgın Ev diye anılan Casa Maluca ve küçük bir eğlence parkı da bulunmaktadır. Bilhassa çocuklu ailelerin vakit geçirmeyi tercih ettiği bu parkta, yiyeceklerinizi çantanıza atıp bir öğleden sonrası pikniği gerçekleştirebilir, çimlere uzanıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Praça da Liberdade: Yüksek palmiye ağaçları ile çevrili bu kare alan aynı zamanda Hükümet Binası’nı da içine alan tarihi yapılardan oluşmaktadır. 60’lı yıllardan kalma ve Oscar Niemeyer’in mimari tasarımı pek çok yapının bulunduğu bu alan aynı zamanda kentin en hareketli yerleşkelerinden birisi olma özelliğine de sahiptir.

Belo Horizonte’de Ne Yenir?


 

Zengin bir tarihe ve çok kültürlü bir yapıya sahip olan Belo Horizonte topraklarında oldukça geniş yeme içme alternatifleri sizi beklemektedir. Tropikal meyvelerin tatlılardan içeceklere pek çok yerde hatta kentin sokaklarında çokça karşınıza çıkacağı Belo Horizonte’de Hindistan cevizi yağı ve çeşitli baharatlar mutfağın vazgeçilmezleridir. Buraya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerin başında feijoada gelir. Siyah bezelye, biftek ya da domuz eti, sosis, pirinç, portakal dilimi, bir shot cachaça ile hazırlanan bu lezzet yerli halkın da vazgeçilmezidir. Hindistan cevizi yağı ve sütü ile deniz mahsulleri ve çeşitli balık türlerinin birlikte pişirilerek hazırlandığı moquece, günün her saatinde atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz bol peynirli pao de queije diğer en popüler tatlardır. Belo Horizonte’yi ziyarete gelenlere en çok yapılan uyarı nemli ikliminden dolayı kenti dolaşırken susuz kalmamaya özen göstermeleridir. Bölgeye has Chopp birası ile misket limonu, kırılmış buz ve şeker ile hazırlanan alkollü kokteylleri cachaça da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir. Kentteki restoranlarda fiyatlar genellikle tabağın ağırlığı üzerinden belirlenirken, beklenen bahşiş miktarı hesabın yüzde 10’u kadardır.

Belo Horizonte ile İlgili

Belo Horizonte Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.8oC
  • Şub 23oC
  • Mar 22.9oC
  • Nis 21.7oC
  • May 19.6oC
  • Haz 18.5oC
  • Tem 18oC
  • Agu 19.7oC
  • Eyl 21.1oC
  • Eki 21.7oC
  • Kas 22.2oC
  • Ara 22.2oC

Kısa Kısa