Google+

Hindistan’a özgü Holi festivali nasıl kutlanmaktadır?

8366312 Mar 2003İpuçları

Hindistan’a özgü Holi Festivalinin (Holi Fest) amacı baharın gelişini kutlamaktır. Festivale verilen diğer isim ise Renklerin Festivali’dir. Festival adına yaraşır bir şekilde gerçekleşmektedir. Hint halkı rengârenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürerler, daha sonra ise birbirlerinin vücutlarına atarlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgelemektedir.

Hint mitolojisine göre kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu, Hindu tanrısı Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlayan Hiranyakaşipu, herkesin sadece ona itaat etmesini ister. Bunun üzerine oğlu Prablah, babasına karşı çıkar ve ona itaat etmeyi reddeder. Hiranyakaşipu birçok defa oğlu Prablah’ı öldürmeye çalışır ama her seferinde diğer tanrı Vishnu, Prablah’ı kurtarır. En sonunda Hiranyakaşipu, onu kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Ancak kız kardeşi Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmamaktadır. Holika, kendi hayatını tehlikeye atıp kardeşi Prablah’ı kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp ona verir. Prablah kurtulur fakat Holika orada ölür. Hindu tanrısı Vishnu bunun üzerine Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir. İyinin kötüye karşı zaferini simgeleyen Holika’dan esinlenilerek Holi adı verilen bu festival, her yıl baharın gelişinde dolunay zamanı kutlanır. Özellikle Holika’nın kül hâline geldiği sahne, efsaneyi yaşatmak adına her yıl gerçekleştirilir.

Festivalin başlamasından önce insanlar yakılacak ateş için odun ve tahta toplamaya başlarlar. Bir kukla, şeytana edilen küfürlerle büyük ateşte yakılır ve ardından hep bir ağzıdan “Holi-hai!” bağırışları yükselir. Holi’nin son gününde insanlar, yakılan ateşten biraz alıp evlerine götürürler. Böylece evlerinin ve bedenlerinin kötülüklerinden korunduğuna inanırlar. Festivalin ikinci yani son günü, renklerin günüdür. Günler önceden marketler ve sokaklar, farklı renk boyalarla dolmaya başlar. Festival döneminde, toprak boyaları marketlerde bulmak mümkündür, ancak bazıları renkleri kendi kendilerine tesu ve palash adı verilen bitkilerden yaparlar. Bu konuda tercihinizin ne olduğu çok da önemli değildir çünkü bu festivalde herkesin amacı eğlenmek ve baharın gelişini kutlamaktır. Şarkılar söylenir, danslar edilir, insanlar birbirilerine boya fırlatırlar. Festivalin bu geleneği ise yine tanrılar arasında geçen bir mitolojiye dayanır. Mitolojiye göre, Hint tanrısı Lord Krishna arkadaşı Radha’yı kıskanır çünkü kendisi karanlık bir tene sahipken Radha’nın teni rengârenktir. Küçük Krishna, doğanın bu adaletsizliği karşısında annesi Yashoda’ya dert yanar. Annesi oğlu Krishna’nın gönlünü almak için yüzünü Radha’nınki gibi kendi seçtiği renklerde boyamayı teklif eder. Krishna bu teklifi seve seve kabul eder ve yüzünü boyar. Daha sonra bu oyun popülerlik kazanır ve zamanla bir festivale dönüşür.

Festivalde her renk kendine göre anlam bir içerir:
Kırmızı: Masumiyet
Yeşil: Canlılık, enerji
Mavİ: Sakinlik ve ağrıbaşlılık
Sarı: Dindarlık

Hindistan’a özgü Holi festivali nasıl kutlanmaktadır?
Foto: festivalsadvices.com

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(10)

Yorumlar

kadersiz kullanıcısının resmi

kadersiz

GÖNDERİ ZAMANI 09 Şub 2017
holi çok zevkli bir festival
Konuk kullanıcısının resmi

Konuk

GÖNDERİ ZAMANI 14 Şub 2017
harika! keşke bir gün ben de gidebilsem
yok kullanıcısının resmi

yok

GÖNDERİ ZAMANI 21 Şub 2017
güzel bir festival keşke bende orada olsam...
lisatravel kullanıcısının resmi

lisatravel

GÖNDERİ ZAMANI 07 Mar 2017
Harika bir festival! Gitmek için sabırsızlanıyorum!
sedef De kullanıcısının resmi

sedef De

GÖNDERİ ZAMANI 03 Mar 2017
Keşke Hindistanda olsam BarunSopti'yi görsem obenim aşkım
Serkan Yesildal kullanıcısının resmi

Serkan Yesildal

GÖNDERİ ZAMANI 11 Mar 2017
Yarin basliyoruz kutlamaya :)
hint kullanıcısının resmi

hint

GÖNDERİ ZAMANI 07 Nis 2017
Orda olmak güzel olurdu
Reyhan  Ulus  kullanıcısının resmi

Reyhan Ulus

GÖNDERİ ZAMANI 17 Nis 2017
Bende çok isterdim holi bayramı kutlamak bende orada olabilsem keşke
Elcin kullanıcısının resmi

Elcin

GÖNDERİ ZAMANI 21 Nis 2017
Holi Festivali'nde içilen içkinin adı ne?
BEN kullanıcısının resmi

BEN

GÖNDERİ ZAMANI 08 May 2017
TEŞEKKÜRLER İNGİLİZCE PROJEME YARDIMCI OLDU