Google+

Arama formu

Curitiba

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BRL = 0.00
Priz Tipi Type N250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 20.4℃
Şub 20.6℃
Mar 19.6℃
Nis 17.2℃
May 14.5℃
Haz 13.1℃
Tem 12.9℃
Ağu 14.1℃
Eyl 15℃
Eki 16.5℃
Kas 18.2℃
Ara 19.3℃
Genel Bilgiler / Rehber

 Curitiba, Brezilya'nın Parana eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu son sayıma göre 1.760.500'dür ve sayıma göre Brezilya'nın en kalabalık sekizinci şehridir. Brezilya'nın güneyinde yer alan en büyük şehirdir. Curitiba metropol alanı ise 3 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir ve 26 yerleşim biriminden oluşur. Ülkenin en kalabalık yedinci metropolüdür. Deniz seviyesinden 932 metre yüksekliktedir. 

1693 yılında Portekizli kaşifler tarafından keşfedildiğinden bu yana ekonomik açıdan dünyanın en verimli şehirlerinden biridir. Brezilya'nın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir. Curitiba, otomotiv endüstrisinde ülkenin en büyük ikinci kentidir. Nissan, Audi, Volvo, Volkswagen, Renault gibi pek çok otomotiv devinin merkezlerine ev sahipliği yapar. Ülkenin işgücü en yüksek kentlerinden bir tanesidir. Son 30 yılda ülkedeki ekonomik büyüme %4.2 iken, Curitiba'daki ekonomik büyüme %7.1'dir. 

Curitiba hizmet sektöründe de uluslararası bir rol modeldir. 70'lerden bu yana yapılan kentsel dönüşüm sonucunda çarpık kentleşmenin büyük ölçüde önüne geçilmiş ve etkileyici bir geri dönüşüm sistemi kurulmuştur. Aynı zamanda Curitiba, dünyanın en iyi ulaşım sistemine sahip kentlerinden bir tanesidir. 

Curitiba, turizm açısından da oldukça gelişmiş bir kenttir. Her yıl 2 milyonun üzerinde turisti ağırlar. Eski Kent merkezi 319 yıllıktır ve günümüze kadar son derece iyi korunmuştur. Her pazar günü Eski Kent'te el sanatları ve Brezilya'ya özgü ürünlerin satıldığı bir pazar yeri kurulur. Pek çok farklı döneme ait tarihi yapılar ve ekolojik parklarıyla Brezilya'nın en etkileyici şehirlerinden bir tanesidir.

Nüfus : 1.764.540 

Brezilya Vizesi

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.