Google+

Arama formu

Amazonas

Amazonas Caz Festivali (Temmuz) Amazonas Opera Festivali (Nisan-Mayıs...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Tiradentes Günü / Milli Kahraman (21...
Devamı oku
Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas, ülkenin kuzeybatısında...
Devamı oku
Acil yardım: 192 Yangın: 193 Polis: 190
Devamı oku
Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas, ülkenin kuzeybatısında yer...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Brezilya’ya girmek için vize...
Devamı oku
Brezilya sınırları içerisinde yer alan Amazonas’ın para birimi Brezilya...
Devamı oku
Brezilya ülkesinde bulunan Amazonas bölgesinin resmi dili Portekizce’dir...
Devamı oku
Brezilya (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı...
Devamı oku
BRAZİLYA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Embaixada da Turquia,SES,Av.das Naçoes,Q...
Devamı oku
Tropikal iklime sahip olan Amazonas bölgesinde yıllık ortalama sıcaklık...
Devamı oku
Eduardo Gomes Uluslararası Havalimanı, Manaus şehrinde yer almaktadır ve...
Devamı oku
Amazonas bölgesinde özellikle yabancı turistler konaklama için, tüm...
Devamı oku
Amazonas bölgesinde pek çok şehir içi ulaşım olanağı mevcuttur....
Devamı oku
Brezilya’nın en büyük eyaleti ve büyük kısmı Amazon Ormanlarıyla kaplı...
Devamı oku
Amazonas’ta göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme...
Devamı oku
Amazonas bölgesinde seyahate çıkanlar için gece hayatının en iddialı...
Devamı oku
Amazonas bölgesinde alışveriş için en ideal yer başkent Manaus şehridir...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BRL = 0.00
Priz Tipi Type N250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25.9℃
Şub 26.3℃
Mar 26.3℃
Nis 26℃
May 25.6℃
Haz 25.4℃
Tem 25.4℃
Ağu 25.7℃
Eyl 25.9℃
Eki 26.2℃
Kas 26.3℃
Ara 26.3℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 4,001,667 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Brezilya Reali (BRL) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 7 gün

Amazonas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

7-boat-hiking-4-600x399.jpg

Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas, ülkenin kuzeybatısında yer almaktadır. Muhteşem doğası, sınırlarında yer alan Amazon ormanları ile ilgi çekmektedir. Bölge, ismini Amazon Nehri’nden almaktadır. 18. yüzyılda Portekizliler tarafından kurulan bölge, 1750 yılında Portekiz İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Brezilya’nın bir eyaleti olması ise 1889 yılında gerçekleşmiştir. Amazonas kuzeybatısında Kolombiya, kuzeyinde Venezuela ve Brezilya’nın Roraima bölgesi, doğu ve güneydoğusunda Para ve Mato Grosso eyaletleri, güneyinde Rondonia eyaleti, güneybatısında Acre eyaleti ve batısında Peru ile komşudur.

mao2.jpg

Eyaletin büyük çoğunluğunu tropik ormanlar oluşturmaktadır. Şehirler daha çok nehir kıyılarında kurulmuştur. Başkenti ve en büyük şehri 2,094,391 kişilik nüfusu ile Manaus’tur. Aynı zamanda ülkenin en modern şehirlerinden biri ve Amazon Nehri kıyısında kurulu olan Manaus’un dışındaki önemli şehirler ise şöyledir: Parintins, Manacapuru, Itacoatiara, Tefé ve Coari. Bu şehirler de eyaletin batı bölgesinde Amazon Nehri kıyılarında yer almaktadır. Tropikal iklime sahip olan Amazonas bölgesinde yıllık ortalama sıcaklık 26-28 derece arasındadır. Yılda düşen yağmur miktarı ise 2.100 milimetredir ve her ay 50 ila 250 milimetre arasında yağmur düşmektedir. Yani yağışsız bir ayı mevcut değildir. Başkent Manaus’ta Temmuz ve Haziran aylarında düzenlenen festivaller ile şehir çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=2T9I5sgmtzc

Amazonas’ta Gezilecek Yerler

Brezilya’nın en büyük eyaleti ve büyük kısmı Amazon Ormanlarıyla kaplı olan Amazonas eyaleti, baş şehri Manaus başta olmak üzere pek çok doğal güzelliğe sahiptir.

Manaus Şehri

Manaus Şehri

Manaus, Amazonas eyaletinin merkezi ve eyaletin en büyük şehridir. Rio Negro ve Solimõeş Nehirlerinin kıyısında, bu ırmakların kavuşup Amazon Nehri’ni oluşturduğu mevkiinin yakınında bulunur. Şehir 1693-94 yıllarında Portekizli sömürgeciler tarafından “São José do Rio Negro Kalesi” olarak kurulmuştur. 1832 senesinde civarda bulunan yerli “Manaós” kabilesine atıfla ve ufak bir değişiklikle “Manus” olarak adlandırılmış ve kasaba statüsü kazanmıştır. Manaus’a 24 Ekim 1848’de resmen şehir statüsü verilmiş ve ismi “Cidade da Barra do Rio Negro (Rio Negro Nehri Yakınlarında Şehir)” olarak değiştirilmiştir. 4 Eylül 1856’da ise şehrin ismi günümüzde kullanılan resmi adı “Manaus” olarak değiştirilmiştir.

Manaus, Amazon yağmur ormanlarının ortasındaki konumu ve tüm nehir üzerindeki en önemli limanlardan biri oluşuyla son derece önemli bir kenttir. Rio de Negro Nehri üzerine köprü yapılmadan önce, şehirde karayolu ulaşımının nehirler üzerinde feriler kullanarak yapılması; karayolu ulaşımının uzun sürmesine, maliyetinin yüksek olmasına ve pratik olmamasına neden olmaktaydı. Şehrin ulaşımı, şehri ülkenin diğer taraflarından bağlayan karayolu ya da nehir üzerinden deniz gemileri ile veya hava yolu üzerinden yapılmaktaydı. Amazon Nehri ağzından, bu nehrin büyük bir kolu olan Rio Negro Nehri üzerinde, 1450 kilometre kara içinde bulunan Manaus Limanı’na okyanuslarda seyrüsefer yapabilen deniz gemileri hiç problemsiz ulaşabilmektedir.

Manaus Şehri-1

Şehrin uzun bir dönem karayolu ulaşım bağlantısının olmaması şehrin hem doğasının hem de kültürünün korunup saklanmasına yol açmıştır. Brezilya’nın diğer büyük şehirlerine kıyasla, Manaus Amerika yerlisi Brezilyalıları ve bunların kabilelerinin günlük yaşamlarını ve kültürünün korunmasına neden olmuştur. Şehrin Amazon yağmur ormanına yakın olması ve şehirde birçok doğa parkının bulunması dolayısıyla vahşi hayvan ve bitkiler gayet çok türde ve çok yaygın olarak şehirde ve şehir etrafında bulunmaktadır. Manaus ve civarında bulunan değişik türde bitki, ağaç, böcek, kuş, balık türleri sayısının dünyada eşi bulunmamaktadır. Örneğin, Brezilya'nın en büyük yok olma tehlikesi altında bulunan primatlarından olan “Pied Tamarın” şehir ve etrafında epeyce sayıda koruma altında yaşamaktadır.

Ulusal ve uluslararası havayolu bağlantıları ve sürekli iyileşme gösteren otelciliği sayesinde kentin turizmi de gelişmiştir. Çeşitli kara yolları ve nehir üzerinde kısa seyahatlerle Amazon ormanlarını görmek için çok sayıda turist gelmektedir. Turistik feribotlar ve krūvazör gemileri ile nehir üzerinde turistik geziler yapılabilmektedir. Bu gezilerinden en çok turist çekicisi Rio Negro Nehri ve Solimos Nehri kavşağına olanıdır. Kara renkli su akıtan Rio Negro Nehri ile kahverengi su akıtan Solimos Nehri ile birleşme mevkiinden itibaren ve bu mevkiden 9 kilometre ileriye kadar birbirleriyle karışmadan iki ayrı renkli, ayrık iki akarsu gibi yan yana akmaktadırlar.

Amazon Ormanları

Amazon Ormanları, Amazonas eyaletine adını verir. Eyaletin en önemli ekolojik turizm destinasyonudur. Amazon yağmur ormanları, Amazon Havzası’nın çoğunu kaplayan bir yağmur ormanıdır. Güney Amerika’da yaklaşık beş buçuk milyon kilometrekarelik bir alanı kaplar. Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvator, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası olmak üzere dokuz ülkenin sınırları içerisinde bulunur. Ormanların yüzde 60’ı Brezilya, yüzde 13’ü Peru sınırları içerisindedir.

Amazon ormanları dünyada kalan yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturur ve dünyanın en büyük ormanıdır. Amazon Ormanları içerisinde 40.000 ağaç çeşidi, 2.000 kuş çeşidi ve memeli hayvan, 2.200 balık çeşidi ile 128,843 çeşit omurgasız hayvan bulunur ve bu nedenle dünya üzerinde en fazla türe sahip olan ormandır.

Amazon Ormanlarına hayat veren şey ise Amazon Nehri’dir. Amazon Nehri (İspanyolca: Río Amazonas, Portekizce: Amazonas), Afrika’daki Nil Nehri ile birlikte dünyanın en uzun nehirlerinden biridir. Büyük Okyanus’a 160 kilometre mesafede, Peru’daki And Dağları’nın doruklarından doğarak doğuya doğru bir seyir izleyip Atlas Okyanusu’na dökülür. 6.400 kilometre uzunluğundaki Amazon’un taşıdığı su miktarı Mississippi, Nil ve Yangtze Nehirlerinin taşıdıkları suların toplamından fazladır, bu ise tüm dünya nehirlerinin taşıdığı suyun yaklaşık yüzde 20-25’i kadardır.

Amazon Nehri, yaklaşık yıllık ortalaması saniyede 180.000 metreküp olan debisiyle ve suladığı alanın (Amazon Havzası) büyüklüğü itibarıyla da birinci sıradadır. Denize döküldüğü Atlas Okyanusu kıyılarında genişliği yaklaşık 240 kilometredir.

Rio Negro

Rio Negro

Amazonas eyaletinin en önemli eko turizm bölgelerinden biri Rio Negro, Güney Amerika’da bulunan bir nehirdir. Amazon Nehri’ne katılan nehirlerden sol grubun en büyük nehridir. Dünyanın en büyük karasu nehridir ve dünyanın ortalama akıntıya göre en büyük on nehrinden birisidir. Orinoco ve Amazon havzaları arasında kendi su havzası kaynaklarına sahiptir. Güney Venezuela’da Casiquiare Kanalı yoluyla Orinoco ile bağlanır. Rio Negro kaynaklarının bulunduğu Kolombiya’da ismine Guainía Nehri denir.

Rio Negro’nun kendisine bağlandığı Amazon Nehri (İspanyolca: Río Amazonas, Portekizce: Amazonas) ise Afrika’daki Nil Nehri ile birlikte dünyanın en uzun nehirlerinden biridir. Büyük Okyanus’a 160 kilometre mesafededir ve Peru’daki And Dağları’nın doruklarından doğarak doğuya doğru bir seyir izleyip Atlas Okyanusu’na dökülür.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Amazonas Nerededir?

Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas, ülkenin kuzeybatısında yer almaktadır. Kuzeybatısında Kolombiya, kuzeyinde Venezuela ve Brezilya’nın Roraima bölgesi, doğu ve güneydoğusunda Para ve Mato Grosso eyaletleri, güneyinde Rondonia eyaleti, güneybatısında Acre eyaleti ve batısında Peru ile komşudur.

Amazonas’a Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklime sahip olan Amazonas bölgesinde yıllık ortalama sıcaklık 26-28 derece arasındadır. Yılda düşen yağmur miktarı ise 2.100 milimetredir ve her ay 50 ila 250 milimetre arasında yağmur düşmektedir. Yani yağışsız bir ayı mevcut değildir.

Amazonas’a Nasıl Gidilir?

Eduardo Gomes Uluslararası Havalimanı, Manaus şehrinde yer almaktadır ve şehir merkezine 15 kilometre uzaklıktadır, buradan otobüs ve taksiyle ulaşım mümkündür. Buraya uluslararası anlamda Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer Güney Amerika şehirlerinden ulaşım mevcuttur. Türkiye’den kente direkt uçuş bulunmamaktadır.

Amazonas’ta Nerede Kalmalı?

Amazonas bölgesinde özellikle yabancı turistler konaklama için, tüm hayatın daha hareketli olduğu Manaus şehrini tercih etmektedir. Bu bölgede Amazon ormanının içinde, nehrin üzerinde ya da şehir merkezinde konaklayabileceğiniz seçenekler mevcuttur.

Amazonas İçi Ulaşım

brazil-transportation.jpg

Amazonas bölgesinde pek çok şehir içi ulaşım olanağı mevcuttur. Bölgede seyahat ederken, araç kiralayarak geniş otoyolları kullanabilir, turlara katılabilir, uygun fiyatlı iç hat uçuşlarından faydalanabilir, sayıları az da olsa trenlere binebilirsiniz. Ancak bunların dışında bölgenin ve hatta ülkenin en gelişmiş ulaşım aracı otobüslerdir. Hem rahat, hem ekonomik hem de hızlı bir ulaşım yoludur. Özellikle “leitos” adı verilen lüks otobüslerle seyahat etmek oldukça keyiflidir.

Amazonas Mutfağı

Amazonas’ta göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme alışkanlıklarını ve mutfaklarını da ülkeye taşıdıktan sonra, bulundukları ülkenin topraklarında yetişen yiyecekleri de kendi mutfaklarına uygulamışlardır. Örneğin Portekizliler zeytinyağı, morina balığı ve sarımsağı, Afrikalılar ise baharatlarını beraberlerinde getirmişlerdir. Aslında ulusal bir Brezilya Mutfağı’ndan bahsetmek zordur. Her bölgede çeşitli ülkelerin mutfak geleneklerinin birbirine karışmasından değişik yemekler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yöresel mutfaklardan bahsetmek daha doğru olacaktır. Ancak yine de bu büyük ülkenin genelinde tanınan ve her Brezilya ailesinde haftada en az bir kez pişen yemekler de vardır.

Bunlardan biri fasulye anlamına gelen “feijoada”dır. Bu yemek salçalı domuz, sığır eti ve barbunya fasulyesi ile pişirilmektedir. Yemeğin yanında garnitür olarak pirinç, lahana gibi yiyecekler yenir. Üzerine fasulye, limon, biber, manyoka unu ve portakal dilimlerinden hazırlanmış bir sos dökülür. Cumartesi günü tüm lokantalarda öğle yemeği olarak bu yemek çıkarılmaktadır. Genelde hafta boyunca, pirinç, fasulye, kurutulmuş et ve manyokayla beslenen Brezilyalılar, cumartesi günleri sindirimi oldukça güç olan feijoada yemeyi adet haline getirmişler.

Portekiz mutfağında balık ve diğer deniz ürünleri ne kadar önemli yer tutarlarsa tutsunlar, Brezilyalılar mutfaklarında sadece yengeç, ıstakoz ve karidesi kullanarak binlerce çeşit yemek pişirmektedirler. Diğer deniz ürünlerine ise pek rağbet etmemektedirler. Sadece kıyı bölgelerinde kızarmış balık, kalamar ve ahtapot yaygın olarak tüketiliyor. Kuzeydoğu bölgesinin Afrika – Portekiz karışımı mutfağı, yöresel mutfaklar arasında en zengin olanıdır.

Şekerkamışı tarımı için ülkeye getirilen ilk göçmenlerden kalan bu mutfakta, çeşit çeşit soslar, baharat, palmiye yağı ve hindistancevizi kullanımı yaygındır. Kuzeyde, Para ve Maranhao bölgelerinde gerçek Kızılderili mutfağı ortaya çıkar. İlk tadışta lezzetsiz ve kokusuzmuş gibi gelen bu yemekler, başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz yöre kaplumbağaları, iguanaları, yılanları, balıkları, yosunları, bitkileri ve ülkenin her yanında tüketilen manyokayı tatma olanağı sağlar. Madenlerin bulunduğu orta kesim, av, hayvancılık, fasulye, pirinç ve mısır üretim bölgesi. Burada hemen hemen her gün aynı şeyler yeniyor; fasulye, manyoka unu, pirinç ve güneşte kurutulmuş et.

Ülkenin yerel içkisi Cachaça, şekerkamışından çıkartılan alkolün damıtılmasıyla yapılmaktadır. Bu içki sek olarak içilmesinin yanı sıra ananas, hindistan cevizi, maracujá gibi çeşitli meyvelerin sularıyla ve buz ile karıştırılarak “Batida” denen çok lezzetli, ancak lezzetli olduğu kadar da sert içkiler şeklinde de içilir. Batida’ların en tanınmışı ve Brezilya’yı ziyaret edenlerin en sevdiği içki “Cachaça” ve limon ile yapılan Caipirinha’dır.

Popüler restoranlar

Banca da Branca (Manaus), Quiosque de Tacacá do Tio João (Manaus), Tacacá do Ishiba (Manaus), Canto do Pará (Manaus), Fogao de Barro (Parintins), Pedacos de Paz (Parintins), Restaurante Panorama (Itacoatiara), Bistro Alinne (Itacoatiara), Casa Maia (Itacoatiara), Restaurante Rodoviario (Manacapuru), Restaurante Tres Marias (Manacapuru), Sorveteria Ponto Frio (Manacapuru).

Bahşiş

Brezilya restoranlarında hesaba yüzde 10 oranında bahşiş ekleniyor. Bu sebeple ekstradan bahşiş vermenize gerek yoktur.

Amazonas Gece Hayatı

Amazonas bölgesinde seyahate çıkanlar için gece hayatının en iddialı olduğu şehir başkent Manaus olacaktır. Özellikle şehir merkezindeki Teatro Amazonas ve Ponta Negra çevresi bu konuda çok hareketlidir ve ziyaretçilere pek çok seçenek sunmaktadır.

Eğer dans etmeyi seviyorsanız merkezde yer alan Crocodillo tercihiniz olabilir. Move Lounge ya da Tropical Hotel’de yer alan gece kulübü de bunun için idealdir. Teatro Amazonas çevresinde önerilebilecek yer ise Bar do Armando olacaktır. Burası merkezi konumu sayesinde çok ilgi görmektedir. Bunun dışında All Night Pub, Lappa Bar, Bardot Bar ya da Espaço JACC da tercih edilebilir. The German’s Basement ve Casillero Rock Bar canlı müzik yapılan mekânlardır.

Amazonas Festivaller

Amazonas Caz Festivali (Temmuz)

Amazonas Opera Festivali (Nisan-Mayıs)

Boi Manaus Festivali (Ekim)

Festa do Tucunaré (Temmuz)

Parintins Festivali (Haziran)

Amazonas’ta Alışveriş

Amazonas bölgesinde alışveriş için en ideal yer başkent Manaus şehridir. Mağazaların çoğu pazartesiden pazara kadar 10.00-22.00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 14.00-22.00 saatleri arasında açıktır. Şehir merkezinde yer alan “Centro de Artesanato Branco e Silva”, bölgeye özgü el yapımı ürünler bulunabilecek sempatik bir pazar yeridir. Burada heykeltıraşların, ressamların ya da tasarımcıların da ürünleri yer almaktadır.

1882’den bu yana kurulan, şehrin en eski pazarı ise “Mercado Adolpho Lisboa”dır. Rua dos Barés ve Avenida Lourenço da Silva Braga arasında Negro Nenri kıyısında yer alır. Burada daha çok taze sebze ve meyveler, baharatlar, balıklar ya da bölgeye özgü alternatif tıp ürünleri satılmaktadır. Brezilya’dan alabileceğiniz başlıca hediye ülkede üretilen Havainas parmak arası terliklerdir. Çünkü burada fiyatları çok ucuz. Yerel içki Cachaça, ülkede üretilen güveç ve çömlekler, Brezilya’nın koyu kavrulmuş kahvesi de ilk akla gelebilecekler arasında. Yerel lezzetlerden, “pao del mel” isimli ballı kek ve “brigadeiro” isimli çikolatalı kekten de bir dilim sevdiklerinize getirmeyi düşünebilirsiniz.

Amazonas Saat Farkı

Brezilya (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur.

Amazonas Para Birimi

Brezilya sınırları içerisinde yer alan Amazonas’ın para birimi Brezilya Reali’dir. 1 TL yaklaşık 1,18 Brezilya Reali’dir.

Amazonas Resmi Dili

Brezilya ülkesinde bulunan Amazonas bölgesinin resmi dili Portekizce’dir.

Amazonas Türkiye Dış Temsilcilikleri

BRAZİLYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embaixada da Turquia,SES,Av.das Naçoes,Q.805,Lote 23,70.452-900,Asa Sul,Brasilia,BRASIL.

Telefon: Santral: 00 55 61 3242 18 50- 00 55 61 3244 48 40 00 55 61 3443 81 20

Faks: 00 55 61 3242 14 48

embassy.brasil@mfa.gov.tr

http://brezilya.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Brezilya, Surinam

Amazonas Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Tiradentes Günü / Milli Kahraman (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (7 Eylül)

Lady Aperecida Bayramı

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cumhuriyet Bayramı (15 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Amazonas İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 192

Yangın: 193

Polis: 190

Amazonas Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Brezilya’ya girmek için vize almasına gerek yoktur.

Brezilya Vizesi

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.