Brezilya Festivalleri

Brezilya’daki en önemli eğlence etkinliği tartışmasız Rio Karnavalı’dır. Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen karnaval, dünyanın en ünlü festivali ve en büyük karnavalıdır. Hıristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz'den (Lent) önce düzenlenmektedir. Rio Karnavalı, genellikle şubat ayına rastlayan, 4 gün boyunca süren bir sınırsız eğlence etkinliğidir. Karnaval boyunca dünyanın dört bir yanından eğlenmeye meraklı binlerce kişi Rio'ya akın eder. Öyle ki ortalama 3-5 bin arasıyarışmacının katıldığı yarışmayı canlı izlemek için sadece Karnaval alanına 150 bin kişi gelir. Paskalya tarihi her yıl değiştiğinden karnaval tarihi de değişir; festival, her yıl Paskalya'dan yedi hafta önce düzenlenir. Geleneksel olarak cumartesi, pazar, pazartesi ve salı günleri gerçekleşir. Bu dört günün iki günü 14 samba okulunun yarışmasıyla geçer ve festival alanı rengârenk görüntülere sahne olur.

Brezilya’daki bir diğer önemli kültürel etkinlik de Sao Paolo Moda Haftasıdır. Ayrıca Brezilya’da 3 adet film festivali düzenlenir. Anima Mundi: Anima Mundi ve Brezilya Uluslararası Animasyon Festivali, her yıl temmuz ayında Brezilya'nın Rio de Janerio ve Sao Paulo kentlerinde gerçekleşmektedir. Festival do Rio Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde her yıl ekim ayında düzenlenen uluslararası film festivalidir. São Paulo Uluslararası Film Festivali São Paulo Uluslararası Film Festivali, São Paulo’da 1976'dan bu yana her yıl düzenlenen film festivalidir.

Diğer önemli etkinlikler, Gramado Sinema Festivali, Bahian Karnavalı, Brezilya Bira Festivali, Karma Yarış Günü ve Modern Sanat Haftası’dır.