Google+

Arama formu

Manaus

Ambulans (Samu) – 192 İtfaiye –  193 Yabancılar şubesi – 194  Polis (...
Devamı oku
Yeni Yıl - 1 Ocak  İyi Cuma- Her yıl değişiyor  Paskalya- Her yıl...
Devamı oku
Amazonas Jazz Festival (Temmuz) Amazonas Opera Festival (Nisan ve...
Devamı oku
Manaus'ta hem bölgeye özgü hem de küresel düzeyde alışveriş...
Devamı oku
Manaus'un renkli bir gece hayatı vardır. Kent merkezinde Teatro Amazonas...
Devamı oku
Sömürge döneminden itibaren birçok ülkeden getirilen köleler ve...
Devamı oku
Manaus'ta gezip görülecek yerler genellikle ekolojik alanlardır. Kent...
Devamı oku
Kente hakim olan nehir taşımacılığının yanı sıra otobüs ve taksiler de...
Devamı oku
Manaus kent merkezinin birçok noktasında kalabileceğiniz oteller...
Devamı oku
Türkiye'den Manaus'a doğrudan uçak seferi bulunmamaktadır. Bunun için...
Devamı oku
Manaus'ta ekvatoral iklim hakimdir. Amazon havzasında bulunan Manaus...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Brezilya’ya...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Brezilya Büyükelçiliği   Adres: Embaixada da Turquia,...
Devamı oku
Manaus'da -4 UTC kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında 6 saatlik zaman...
Devamı oku
Manaus'da resmi dil olarak "Portekizce" konuşulmaktadır.
Devamı oku
Manaus'da para birimi olarak Brezilya reali kullanılmaktadır.
Devamı oku
Manaus, Brezilya'nın kuzeyinde yer alan Amazanos eyaletinin en büyük...
Devamı oku
Amazanos eyaletinin en büyük kenti olan Manaus'un Rio Solimões ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BRL = 0.00
Priz Tipi Type N250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 26℃
Mar 27℃
Nis 27℃
May 27℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 28℃
Eki 28℃
Kas 28℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...
Ülke: Brezilya  / Nüfus: 1,793 milyon  / Dil: Portekizce  / Para Birimi: Brezilya Rea  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2  / İklim: Ekvatoral İklim / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Yok  / Big Mac Endeksi: 5.21$ (Türkiye 3,87$)

Manaus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manaus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazanos eyaletinin en büyük kenti olan Manaus'un Rio Solimões ve Amazon nehirlerine kıyısı vardır. Doğal güzelliklerin ortasında bulunan kente "Tropik Paris" de denmektedir. Nüfusu 2,5 milyon civarında olan kentin ismi kurulduğu bölgede yer alan Manaós kabilesinden gelmektedir. Kent Rio Negro Nehri ve Solimõeş Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır. 

 
Tanıtıcı Video:
 

 

Manaus Nerededir?

Manaus, Brezilya'nın kuzeyinde yer alan Amazanos eyaletinin en büyük şehridir. Deniz seviyesinden 20 metre yükseklikte yer almaktadır. Okyanusa 1.500 km uzaklıktadır.

Manaus Gezilecek Yerler

Manaus Gezilecek Yerler

Manaus'ta gezip görülecek yerler genellikle ekolojik alanlardır. Kent merkezi zengin ve kozmopolit bir dokuya sahiptir. Özellikle kauçuk ticareti nedeniyle 20. yy'ın başında Kuzey Brezilya'nın ihtişamlı kentlerinden biri olmuştur. Bu durumdan etkilenen kentte bulunan tarihi binalar genellikle Avrupa mimarisinden etkilenerek yapılmıştır. Bina inşasında kullanılan malzemelerde genellikle Avrupa kökenlidir.
 
Serbest ticaret bölgesi olan kentin kıyısına kurulduğu nehirlerde turistlerin akınına uğramaktadır. Manaus'a yakın mesafede bulunan yağmur ormanlarında bulunan yerli kabileleri ve otantik oteller turistler tarafından rağbet görmektedir. Ama nehirlerde düzenlenen bot gezilerine hazırlıklı gitmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle uzun süre kalacakların yanında hamak olmasında fayda var.
 
Manaus, 2014 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Brezilya'da maç organizasyonu düzenlenen kentlerden biri olarak seçilmiştir. Dünya ilk olarak Manaus'u "Mister No" çizgi romanlarında tanımıştır.
 
Birincil turizm faaliyeti yağmur ormanları gezisi olan Manaus'da sömürge döneminden kalma binalar da ilgi çekmektedir. 

Manaus'a Ne Zaman Gidilir?

 Portal da Copa/ME/Abril de 2013#

Manaus'ta ekvatoral iklim hakimdir. Amazon havzasında bulunan Manaus sıcak ve nemlidir. Sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir. Yıllık yağış miktarı bu bölgede 2.000 mm'dir.
 
Mevsim değişikliklerinde Amazon 12 metre yükselir veya alçalır. Mayıs ve haziran aylarında yükselir ve ağaçları kaplayacak boyuta gelir. Kasım ve aralık aylarında ise düşüş yaşar ve arkasında kum yığınları bırakır. Daha çok eko-turizm için gidilen Manaus'a kasım - aralık ayında gitmek daha idealdir.

Manaus'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Manaus'a doğrudan uçak seferi bulunmamaktadır. Bunun için önce Londra daha sonrada Sao Paulo aktarmalı olarak Manaus'a gidilebilir. Ayrıca Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Belem'den 5 günlük bir nehir yolculuğuyla kente varılabilir. 

Manaus şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Manaus'da Nerede Kalınır?

Manaus kent merkezinin birçok noktasında kalabileceğiniz oteller bulunuyor. Rio Negro nehrinin özellikle sol yakasında oteller yoğunlaşmıştır. Ucuz oteller ve pansiyonlar Joaquim Nabuco Caddesi çevresinde bulunabilir. Bu bölgelerde saatlik odalarda bulunmakla beraber hizmet kalitesi oldukça düşüktür. Otel odalarının fiyatlarıysa 30 real'den başlamaktadır. Bölge geç saatlerde tehlikeli olabiliyor, bu konuda önlem almalı ve tedbirli olmalısınız. 

Rua Ramos Ferreira Caddesi civarında ise daha orta seviyede hizmet veren oteller bulunabilir. Ayrıca yağmur ormanlarının kıyısında kalmak isteyenlere 2011'de köprü ile kent merkezine bağlanan Iranduba tavsiye edilebilir. Ayrıca yerli kabilelerinin köylerinde kalınarak yağmur ormanları ile iç içe bir deneyim yaşanabilir.

Hava karardıktan sonra kentin ıssız sokaklarında gezilmemelidir. Ayrıca kentin doğu bölgesi turistler için pek uygun değildir.

Manaus pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Manaus Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Manaus Otelleri
En Uygun Fiyatlı Manaus Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Manaus Otelleri
Manaus Ev Kiralama

Manaus Şehir İçi Ulaşım

Manaus Şehir İçi Ulaşım

Kente hakim olan nehir taşımacılığının yanı sıra otobüs ve taksiler de yoğun kullanılmaktadır. Manaus'ta taksi kullanmaktansa günlük araba kiralamak daha karlı olabilmektedir. Turizmin gelişmesiyle kentin ulaşım imkanları da gelişmektedir. Ancak kent için trafik ciddi bir sorundur. Özellikle 13-14 ve 17-19 saatleri arasında trafik sıkışıktır. Bir yerden bir yere ulaşırken zaman kaybedebilirsiniz.

Manaus Mutfağı

Manaus Mutfağı

Sömürge döneminden itibaren birçok ülkeden getirilen köleler ve göçmenlerden Brezilya mutfağı da nasibini almıştır. Brezilya kültüründe ağırlığı olan Portekizliler Akdeniz mutfağının etkilerini getirirken Afrikalılar kendi mutfak zenginliklerini ülkeye taşımışlardır. Bu nedenle ulusal bir mutfaktan bahsetmek zordur. Ancak farklı toplulukların mutfak geleneklerinin birbirine karışması sonucu değişik lezzetler ortaya çıkmıştır.
 
Sömürge döneminde ülkeye getirilen Afrikalılar yanlarında baharatlı soslar, palmiye yağı kullanımı yoğun olarak öne çıkmaktadır. Brezilya mutfağında kullanılan zeytinyağının etkisi ise Portekiz kökenlidir.
 
Ulusal yemek olarak fasülye anlamına gelen feijoada yoğun olarak tüketilmektedir. Ülkenin iklimi nedeniyle balık ve yılan balığı yoğun olarak tüketilmektedir. Nehir kıyısında yer alan Manaus birçok balık restoranına da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle morina balığı ünlüdür.

Manaus Gece Hayatı

Manaus Gece Hayatı

Manaus'un renkli bir gece hayatı vardır. Kent merkezinde Teatro Amazonas çevresinde barlara gidilebilir. Bu barlar içinde Bar Do Armando en ünlüsüdür. Gece kulüpleri ve barlar havalimanı yolu boyunca uzanır. Kentin ünlü mekânlarından Porao do Alemao'da daha çok rock müzik konserleri verilmektedir ve giriş ücretlidir.

Manaus'ta Alışveriş

Manaus'ta hem bölgeye özgü hem de küresel düzeyde alışveriş yapabileceğiniz birçok mağaza bulunmaktadır. Kent merkezinde yöre halkının kurduğu pazar bulunmaktadır. Her pazar sabah 07.00 ile 14.00 arasında pazar açık kalır. Yöreye özgü el yapımı birçok eşya bu pazarda bulunabilir. Çeşitli takılar ver kıyafetler de bu pazardan alınabilir. Ayrıca ekolojik bir bölge olması nedeniyle sokakta birçok meyve ve ağaç tohumu satan tezgaha rastlanabilir.
 
Manaus'ta alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüleri "Manuara Shopping" ve "Amazonas Shopping" oldukça modern ve pahalı bir alışveriş merkezidir. 

Manaus Festivaller

 • Amazonas Jazz Festival (Temmuz)
 • Amazonas Opera Festival (Nisan ve Mayıs)
 • Boi Manaus Festival (Ekim)
 • Nossa Senhora Aparecida Günü Kutlamaları (Ekim) 
 • Parintins Festival (Haziran)

Manaus Para Birimi

Manaus'da para birimi olarak Brezilya reali kullanılmaktadır.

Manaus Resmi Dili

Manaus'da resmi dil olarak "Portekizce" konuşulmaktadır.

Manaus Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Brezilya’ya yapacakları 3 ay süreli seyahatleri vizeden muaftır. Ancak bu durum sadece turistik amaçlı girişler için söz konusudur. 

Manaus Saat Farkı

Manaus'da -4 UTC kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında 6 saatlik zaman farkı vardır. Türkiye'de saat 12 iken Manaus'ta saat 6'dır. 

Manaus Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Brezilya Büyükelçiliği
 

 

Manaus Faydalı Bilgiler

 • Ambulans (Samu) – 192
 • İtfaiye –  193
 • Yabancılar şubesi – 194 
 • Polis (Polícia Cívil) –   197 
 • Turist Karakolu   11 3104-0209 
 • Türk Başkonsolosluğu (Brasília)  61 3242-1850 
 • São Paulo Başkonsololusluğu 11 3063-0731

Manaus Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl - 1 Ocak 
 • İyi Cuma- Her yıl değişiyor 
 • Paskalya- Her yıl değişiyor 
 • Tiradentes Günü - 21 Nisan 
 • İşçi Bayramı - 1 Mayıs 
 • Katolik Yortusu - 26 Mayıs 
 • Bağımsızlık Günü - 7 Eylül 
 • Aziz Aparecida Günü - 12 Ekim 
 • Memurlar Günü - 28 Ekim 
 • Tüm Ruhlar Günü - 2 Kasım 
 • Noel- 25 Aralık 

Brezilya Vizesi

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.