Manaus Gezilecek Yerler

Manaus'ta gezip görülecek yerler genellikle ekolojik alanlardır. Kent merkezi zengin ve kozmopolit bir dokuya sahiptir. Özellikle kauçuk ticareti nedeniyle 20. yy'ın başında Kuzey Brezilya'nın ihtişamlı kentlerinden biri olmuştur. Bu durumdan etkilenen kentte bulunan tarihi binalar genellikle Avrupa mimarisinden etkilenerek yapılmıştır. Bina inşasında kullanılan malzemeler de genellikle Avrupa kökenlidir.
 
Serbest ticaret bölgesi olan kentin kıyısına kurulduğu nehirler de turistlerin akınına uğramaktadır. Manaus'a yakın mesafede bulunan yağmur ormanlarında bulunan yerli kabileleri ve otantik oteller turistler tarafından rağbet görmektedir. Ama nehirlerde düzenlenen bot gezilerine hazırlıklı gitmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle uzun süre kalacakların yanında hamak olmasında fayda var.
 
Manaus, 2014 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Brezilya'da maç organizasyonu düzenlenen kentlerden biri olarak seçilmiştir. Dünya ilk olarak Manaus'u "Mister No" çizgi romanlarında tanımıştır.
 
Birincil turizm faaliyeti yağmur ormanları gezisi olan Manaus'da sömürge döneminden kalma binalar da ilgi çekmektedir. 

Manaus Gezilecek Yerler

Manaus'ta RİO NEGRO VE SOLİMOS NEHİRLERİ, TEATRO AMAZONAS, MERCADO ADOLPHO LİSBOA PAZARI ve MANAUS HAYVANAT BAHÇESİ gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

RİO NEGRO VE SOLİMOS NEHİRLERİ (ENCONTRO DAS AGUAS)

Manaus'ta bot gezileri oldukça ilgi çekicidir. Bu gezilerden en çok rağbet göreni ise Rio Negro ve Solimos nehirlerinin kesiştiği bölüme olanıdır. Siyah çayı andıran rengiyle Rio Negro ile kahverengi Solimos'un kesiştikleri noktada suları birbirine karışmamakta ve yaklaşık 20 km de bu şekilde akmaktadır.
 

TEATRO AMAZONAS

Şehrin en ünlü binası Rönesans etkilerini barındıran opera evidir. Açılış tarihi 1896 olan bina şu an ulusal anıt olarak kullanılmaktadır. Binanın yapımı için büyük çaba harcandığı belirtilmektedir. Binada kullanılan birçok malzeme Avrupa ülkelerinden getirilmiş, yerel kaynaklar çok az kullanılmıştır. Teatro Amazonas'ın kubbesi 20. yy'da tamamlanmıştır. Bina 1980'lerde restore edilmiştir.

  • Adres: Avenida Eduardo Ribeiro, Centro, Manaus - AM, 69025-140, Brezilya
  • Çalışma saatleri: 09.00 - 17.00

MERCADO ADOLPHO LİSBOA PAZARI

Mercado Adolpho Lisboa, Rio Negro Nehri'nin kıyısında yer almaktadır. Bina ulusal anıt olarak koruma altına alınmıştır. Binanın yapımında Paris'teki Les Halles örnek alınmıştır.

Binanın bazı parçaları Gustava Eiffel'in Paris atölyesinde yapılmıştır. Pazar olarak kullanılan bina ayrıca kalabalık etkinliklerde de kullanılmaktadır. Manaus sakinleri giysi, yiyecek ve içecek almak için sıklıkla buraya uğrarlar. Burada ucuza yerel yiyecekleri tadabilirsiniz. 

  • Adres: Bar Street, No. 46 - Centro - Cep 69005-020  Manaus, AM

MANAUS HAYVANAT BAHÇESİ

Amazon'a özgü hayvan popülasyonu görmek istiyorsanız Manaus Hayvanat Bahçesi'ne gitmelisiniz. Ordu tarafından vahşi doğada savaş eğitimi vermek için kurulan tesis Manaus Hayvanat Bahçesi olarak ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 2 real olan hayvanat bahçesinde puma, jaguar, timsah, yılan ve maymun gibi hayvanlar görülebilir. Manaus Hayvanat Bahçesi'ne giren bir kişiye maksimum 90 dakika izin veriliyor.

  • Adres: Av. São Jorge, 750 - São Jorge, Manaus - AM, 69033-000

Manaus gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.