Natal

Natal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Natal, Brezilya’nın Rio Grande do Norte eyaletinin başkentidir. Tropik iklime sahip olan şehirde yaklaşık 860 bin kişi yaşamaktadır. NASA’nın verilerine göre dünyadaki en temiz havaya sahip şehir olan Natal, plajları, doğal yaşamı ve tarihî unsurları ile dikkat çekmektedir. 25 Aralık 1598’da kurulan şehre Portekizce Noel anlamına gelen Natal ismi konulmuştur. Günümüzde Brezilya'nın en çok ziyaret edilen 8 şehri arasında yer alan Natal, sakin yapıda ve yaşam kalitesi yüksek bir şehirdir. 


 
1501 yılında Amerigo Vespuci, günümüzdeki Natal’ın bulunduğu bölgeye 20 kilometre mesafede yer alan São Roque Burnu’na ayak basmıştır. Bu yüzyılın sonunda ise Fransız korsanlar bölgeye yerleşerek yerliler ile ticaret ilişkisi geliştirmişlerdir. Bu durumdan rahatsız olan vali, 25 Aralık 1598’de bölgeye el koyarak Forte dos Reis Magos’u inşa etmiştir. Bir yıl geçtikten sonra da kale dışında yerleşimler inşa etmeye başlamıştır ve buraya Natal ismini koymuştur.
 
1633 ile 1654 yılları arasında bölge Hollandalılar tarafından işgal edilmiştir. 1654’te ise Portekiz geri almayı başarmıştır. Natal’ın iklim özellikleri ve toprak yapısı şeker kamışı yetiştirilmesine olanak vermediğinden, 19. yüzyılın sonuna kadar ana geçim kaynağı besicilik olmuştur. Daha sonra yağ ve tuz ticaretine başlanmasıyla Natal’da ekonomik açıdan gelişme görülmeye başlanmıştır.
 
II. Dünya Savaşı’ndan sonraki döneme gelindiğindeyse, Amerikalılar Natal’a üs olarak bir havaalanı inşa etmişlerdir. Günümüzde inşa edilen diğer bir havalimanı ise Güney Amerika’nın en büyük, dünyanınsa sekizinci en büyük havalimanı olacaktır.
 
Yılda ortalama 300 gün, günde ortalama 10 saat güneş gördüğü için ‘güneşin şehri’ olarak anılan Natal, ülkenin en güneşli şehridir. Birçok konaklama imkânına sahip olan şehrin ziyaretçileri kendisine çekmesindeki başlıca özelliği ise 15 kilometre uzunluğa sahip sahil şeridindeki plajlarıdır. Resifler, uçurumlar, doğal koylar gibi güzellikleri ile de ilgi uyandıran Natal, oldukça popüler bir tatil bölgesidir. 

Natal Nerededir?

Natal, Güney Amerika kıtasında yer alan Brezilya Federal Cumhuriyeti’nin Rio Grande do Norte eyaletinde bulunan en büyük şehirdir. Natal, Güney Amerika kıtasının en doğusunda, Atlas Okyanusu kıyısında, Pirangi Nehri ağzında konumlanmaktadır. Şehir, Ekvator’un hemen güneyindedir. 

Natal’a Nasıl Gidilir?

Natal’a temel ulaşım yolu federal karayoludur. Ayrıca şehirde havalimanı da hizmet vermektedir.
 
Natal şehir merkezine yaklaşık 26 kilometre mesafede yer alan Natal Uluslararası Havalimanı (Aeroporto Internacional de Natal), 2014 yılından beri hizmet vermektedir. Havalimanı, Brezilya’nın başlıca şehirleriyle de bağlantı kurmaktadır. Havalimanından şehre ulaşım ise otobüs, taksi ve minibüslerle sağlanmaktadır.
 
Natal otobüs terminali ise şehir merkezinin 3 kilometre güneybatısında, Ponta Negra plajının ise 5 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Terminalden haftalık olarak belli şehirlere düzenli seferlerin yanı sıra Brezilya’nın büyük şehirlerine de seferler mevcuttur. 

Natal’daki Festivaller

Carnatal adlı karnaval, Brezilya’da gerçekleşen en büyük sezon dışı festivaller arasındadır. Machadão Stadyumu çevresindeki sokaklarda düzenlenen Carnatal, kasım veya aralık ayında gerçekleşmektedir. Büyük bir kalabalığın ilgi gösterdiği karnaval, dans ve müziğin iç içe geçtiği esaslı bir eğlencedir.
 
Natal’da gerçekleşen diğer festivaller arasında ulusal pop-rock festivali Mada ve yaz festivali olan Verão de Todos sayılabilir. 

Natal’da Görülecek Yerler

Dunes Parkı (Parque das Dunas), sahildeki karayolu boyunca kumul alanları ve bitki örtüsünü koruma amacında olan bir devlet parkıdır. Brezilya’nın en büyük ikinci kent parkı olan Dunes Parkı, Atlantik Ormanı’nı ve tepeleri içermektedir. 1977 yılında kurulan park, 1.172 hektar alanı kaplamaktadır. Park, Rio Grande do Norte eyaletinde oluşturulan ilk çevre koruma alanıdır. 2006’da kapsamlı bir revizyondan geçen parkın amacı, ekosistemleri, arkeolojik alanları, peyzaj değerleri, genetik kaynakları koruyup; ekoturizmi, eğlenceyi, ekolojik bilinçlenmeyi ve eğitimi desteklemektir. Salı gününden pazara kadar ziyaretçilere açık olan park, yürüyüş yapmak için idealdir.
 
Ponta Negra, turistlerin ve varlıklı Natal yaşayanlarının tercih ettiği başlıca plajdır. Restoranları, iyi seviyedeki alt yapı imkânları, mükemmel su kalitesi ile dikkat çekmektedir. Kentin en ünlü simgelerinden biri olan Morro do Careca adlı en uzun kum tepesi de Ponta Negra’da yer almaktadır.
 
Natal’ın eski yapısı olan Forte dos Reis Magos (Üç Bilge Adam Kalesi), yıldız şeklindeki kaleye sahiptir ve sömürge dönemindeki başlıca savunma siperidir. Yayan olarak ulaşılabilir suda yer alan kale, 300 yıl boyunca askeri birimleri ve yönetim ofisleriyle aktif bir şekilde kullanılmıştır.
 

Natal ile İlgili

Natal Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 26oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa