Fortaleza

Fortaleza Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fortaleza, yaklaşık 2,5 milyonu bulan nüfusuyla Brezilya'nın en büyük şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda en canlı kentlerden biri olan Fortaleza ayrıca gece hayatı ve eğlence yaşamıyla da ünlüdür. Parti şehri ismiyle de anılan Fortaleza’da özellikle karnaval dönemi oldukça renkli geçmektedir. Fakat burayla ilgili yine de dikkatli olunması gereken bir şey vardır, o da kentin suç oranının yüksek olmasıdır. Son yıllarda artış gösteren şehir suçlarındaki oran sebebiyle bilhassa hırsızlık olaylarına karşı tedbirli olunması gerekmektedir. 

Yazar José de Alencar, Fortaleza şehrinin kimliği için oldukça önemli bir yere sahiptir. Hatta Fortaleza sakinlerine “Alencarinos” diye seslenilmesi bundandır. Alencar, dilin ve bölgenin coğrafi isimlerinin kökenlerini merakla tartışmasıyla ünlüdür. Yazarın en meşhur romanı Iracema’ın ünlü ana karakterleri kentin birçok mahallesinde heykellere ilham kaynağı olmuştur. Fortelaza’nın ülke çapında tanınırlığını sağlayan bir diğer yanı ise forro dansıdır. Forro gecelerinin oldukça popüler olduğu Fortelanza her yıl bu alanda pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Fortelaza’da bulunan Pinto Martins Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Ancak kente ulaşmak için San Paulo ya da Lizbon üzerinden aktarmalı uçmak mümkündür. Nadir istisnalar dışında kentte sıcaklıklar sene boyunca 23-31 derece aralığındadır. Yağışın neredeyse hiç yaşanmadığı temmuz ile kasım arası dönem özellikle denizseverlerin kenti ziyaret etmeyi en çok tercih ettiği dönemdir.

Fortelaza’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Centro Dragão do Mar de Arte e Cultura: Oldukça kapsamlı bir sanat kompleksi olan bu merkez içerisinde iki kafe, bir planetaryum ve iki müze bulunmaktadır. Kentin geleneksel yaşantısını ve kültürünü merak edenler Memorial da Cultura Cearense’yi ziyaret edebilir. Museu de Arte Contemporanea ise çağdaş sanat eserlerinin toplandığı daha dinamik bir yapıya sahiptir. Yürüyüş yolları, çeşitli restoran ve zanaatkâr dükkânlarının bulunduğu bir alanın içine kurulu bu bölge kentin yerlileri için de bir sosyalleşme alanıdır.

Parque Ecológico do Cocó: Yerel ekolojik grupların mangrov bataklıklarını otoyollar ve endüstri bölgesi ile tıkamaktan korumak için baskı yapmasının ardından 1991'de kurulan alan Fortaleza’nın en popüler rekreasyon parkıdır. Ziyaretçilerinde çevresel farkındalığı arttırmak için çeşitli faaliyetlerin düzenlendiği parkta Côco Nehri boyunca tekne turu yapılabilmektedir. Ayrıca parkın vahşi yaşamı ve benzersiz florası da nefes kesicidir.

Museu do Ceará: Bölgenin geçmişi ve antropolojisi hakkında düzenlenen sergilerin bulunduğu bu müze devlet desteklidir. Rio’ya giden dört balıkçının “perişan ve acı dolu” hayatını anlatan 1941 tarihli Praia de Iracema hikâyesinin canlandırması müzenin en önemli eseridir.

Katedral: Şehrin merkezinde yer alan Katedral; Fransız mimar George Mounier tarafından Köln Katedrali’nden esinlenilerek yapılmıştır. Özellikle mozaikleriyle dikkat çeken yapı oldukça ihtişamlıdır.

Fortelaza’da Mutlaka Yapılması Gerekenler
 


 

Yerel Kumsallar: Fortelaza’da birbirinden güzel pek çok kumsal bulunmaktadır. Bunlardan en ünlü iki tanesi ise Praia de Iracema ve Meireles’tir. Ponte Metálica ya da diğer adıyla Ponte Inglesa iskelesinden başlayıp balık pazarına dek uzanan Avenida Beira Mar ise bilhassa günbatımı saatlerinde yürüyüşe çıkanların en çok tercih ettiği rotadır. Sahil şeridi boyunca bir dizi kulüp ve barın uzandığı kentin kalbi bu bölgede atmaktadır. Sadece yüzmek için değil sörf yapmak için de ideal olan Forteza’da rüzgâr sörfünden uçurtma sörfüne pek çok su sporu için imkân mevcuttur. Ayrıca bu kumsalların pek çoğunda geceleri de pek çok parti düzenlenmektedir.

Balık marketleri: Deniz mahsullerinin mutfağında hayli önemli yere sahip olduğu Fortelaza balık pazarlarıyla da nam salmıştır. Balık çeşitlerinden ıstakoza pek çok taze seçeneğin bulunduğu bu marketleri alışveriş yapmayacak olsanız dahi mutlaka görün.

Tarih treni: Forteza’nın şehir merkezinden hareket eden tarih treni ile adım adım geçmişe yolculuğa çıkabilirsiniz. Her gün Banco do Nordeste’den saat 13.15’te hareket eden trenle yaklaşık üç saat süren yolculuk boyunca kentin tarihi bölgelerini yakından görebilir ve kent tarihine dair detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yerel yemekleri tadın: Forteza’nın yerel yemeklerinin tadına bakmak isteyenler özellikle Varjota Bölgesi’ne uğramalılar. Pek çok yerel restoran ve kafenin bulunduğu bu kısımda oldukça canlı bir sokak yaşantısı vardır. Kentin en çok sevilen lezzetlerinin başında ise misket limonu ile servis edilen yengeç bacağı gelmektedir. Ayrıca kent sokaklarında dolaşırken en çok karşınıza çıkacak şey Hindistan cevizi suyu satıcıları olacaktır.

Fortaleza ile İlgili

Fortaleza Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.8oC
  • Şub 26.1oC
  • Mar 25.7oC
  • Nis 24.7oC
  • May 23.1oC
  • Haz 21.9oC
  • Tem 21.1oC
  • Agu 21.8oC
  • Eyl 23.7oC
  • Eki 25.5oC
  • Kas 26.1oC
  • Ara 25.6oC

Kısa Kısa