Sao Paulo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

brazil-1842205_960_720.jpg

Brezilya’nın ve Güney Amerika’nın en büyük şehri olarak bilinen Sao Paulo ülkenin en büyük sanayi merkezidir. Serra do Mar Tepeleri üzerine kurulan şehir büyük bir sanayi, ticaret, bankacılık ve turizm merkezi olduğu için her yıl Avrupa ve Amerika’nın diğer birçok ülkesinden büyük oranda göç alır. Sao Paulo, ülkenin tanınan şehirlerinden Rio kadar yeşil ve maviye sahip olmasa da kent kaşifleri için mükemmel bir konumdur çünkü kültürel anlamda size verebileceği birçok şey vardır. Bir megakentin sanattan, kültürden ve eğlenceden soyut metropolleşemeyeceğini düşünürsek eğer Sao Paulo’nun bize neler vereceğini belki hayal edebiliriz.

Şehrin tarihine bakacak olursak 1554 yılında Portekizli rahipler tarafından keşfedilmiştir ve Sao Paulo’da Piratininga köyü kurulmuştur. Köyün kurulma amacı ise bölgede yaşayan yerlileri Katolik mezhebine çekmekti. Sao Paulo’nun tam bir şehir oluşu 1711 yılında gerçekleşmiştir. 1822 yılında Portekiz sömürüsünden kurtulan Brezilya Sao Paulo’yu imparatorluk şehri olarak seçti. Bu dönemde demiryolları, okullar, hastaneler inşa edilmeye başlandı ve sonrasında devlet başkentine bağlandı. 19. yüzyılda şehrin komşusu olan Santos’a kahve ihracatının başlamasıyla Sao Paulo da ekonomik olarak gelişmeye başlamıştır. Kahve üretiminin önem kazanmasıyla birçok insan bu bölgeye göç etmeye başladı. Kahve sektöründe artan rekabetle bölgedeki kahve fiyatları düştü ve Sao Paulo başka sektörlerde sanayileşme sürecine girdi.

Devamını Oku

Sao Paulo Gezilecek Yerler

Brezilya’nın en büyük şehri olan Sao Paulo ya da diğer adıyla Sampa size yoğun bir kültürel deneyim sunacaktır. Tropik bitkiler, canlı bir şehir, parlak renkler, sesler ve kokular uçaktan indiğiniz andan itibaren sizi saracaktır. Kültürel çeşitliliğin toprağı olan Sao Paulo’da keşfedilecek birçok sanat merkezi, müze, katedral, eğlenceli etkinlikler, müzik sizi beklemekte.

Sao Paulo Gezilecek Yerler

Sao Paulo tarihî ve kültürel açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Sao Paulo Sanat Müzesi, Sao Paulo Şehir Tiyatrosu,Ibirapuera Parkı, Sao Paulo Futbol Müzesi, Banespa, Catavento Müzesi, Sao Paulo Katedrali, Mercado Municipal, Liberdade Bölgesi ve Sae Banto Manastırı bunlardan birkaçıdır. İsmini andığımız bu yerlerle ilgili bilgiler içeriktedir.

Devamını Oku

Sao Paulo Nerededir?

Sao Paulo bir Güney Amerika ülkesi olan Brezilya’nın güneydoğusunda Curitiba ve Rio De Janeiro şehirleri arasında yer alır.

Sao Paulo’ya Ne Zaman Gidilir?

sampa-2411120_960_720.jpg

Sao Paulo’yu ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar (eylül-kasım) ve sonbahar (mart-mayıs) aylarıdır, diyebiliriz. Şehirdeki etkinlikler bu tarihlerde yoğunlaşır ve aynı zamanda bu mevsimler şehrin en az yağış aldığı vakitlere denk gelir. Sao Paulo’da aralık-şubat yani yaz ayları aşırı sıcak ve yağışlıyken haziran-ağustos arasında sıcaklıklar düşer ve yağış azalır.

Aralık-şubat ayları arasında şehri gezmeyi planlıyorsanız bu aylar sıcaklıkların aşırı olduğu ve fazla yağış aldığı bir dönemdir. Sao Paulo halkı da bu mevsimde genelde yakınlardaki sahil kasabalarına giderler. Hava koşullarını gözden çıkarıyorsanız düşük sezon olduğu için en uygun otel fiyatlarını yaz mevsiminde bulabilirsiniz. Aynı zamanda şubat ayında olan Rio Karnavalı Sao Paulo’da da oldukça canlı bir şekilde kutlanır.

Mart-mayıs aylarında nem oranı düşüktür, sıcaklıklar 25 derece civarındadır. Açık hava etkinlikleri, festivaller ve kültürel mekânlardan yararlanmak için en uygun zaman olan sonbahar ayı, yüksek turizm sezonuna geçiş dönemi olduğu için, hala otel fırsatları yakalamanızın mümkün olduğu bir dönemdir. Bu aylarda Sao Paulo’da olursanız nisan ayındaki Sao Paulo Moda Haftası’nda oldukça keyifli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Sao Paulo’ya Nasıl Gidilir?

flight-2974784_960_720.jpg

Türkiye’den Sao Paulo’nun Guarulhos Havaalanı’na direkt uçuşlar yapılmakla birlikte alternatif yurt dışı firma uçaklarıyla farklı noktalardan aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Sao Paulo'da Nerede Kalınır?

Sao Paulo, Brezilya'nın finans merkezi ve dünyanın en kalabalık şehirlerindendir. Aynı zamanda Brezilya'nın en zengin şehri olan Sao Paulo'da her türlü bütçeye uygun otel ve hosteller bu şehri keşfetmenize yardımcı olmak için sizi bekliyor. Türkiey’den yaklaşık 15 saatlik direkt uçuşla ulaşabileceğiniz Sao Paulo’da yılın genelinde yağışlı iklim hâkimdir. Şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan şehirde metro, otobüs, taksi ve bisikletlerle gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Gece hayatı son derece hareketli olan şehirde gece kulüpleri, barlar ve publar bulunmaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sao Paulo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Sao Paulo Otelleri

Sao Paulo; Brezilya’nın başlıca sanayi merkezi, ülkenin ve Güney Amerika’nın en büyük şehridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük dokuzuncu kenti olma özelliğine sahiptir. Her mevsim yağışlı tropikal iklim etkilidir ve yılın en sıcak ayı şubat ayıdır. Nisan – eylül ayları arası en az yağış aldığı dönemdir. Bu şehirde kültür gezileri yapabilir, alışverişin ve yerel mutfağın tadını çıkarabilirsiniz. Türkiye’den direk uçuş bulunan Sao Paula’ya 15 saatte ulaşabilirsiniz. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sao Paulo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Sao Paulo Şehir İçi Ulaşım

sao-paulo-82693_960_720.jpg

Sao Paulo daha önce söylediğimiz gibi büyük, metropolleşmiş bir şehirdir bu yüzden ulaşım ağı oldukça geniştir. SPTranslar tarafından işletilen otobüs sistemleri, çeşitli metro ve demiryolu hatlarıyla birlikte taksi gibi ulaşım araçlarına erişim oldukça kolaydır.

Devamını Oku

Sao Paulo Mutfağı

salted-2491148_960_720.jpg

Amerika ve Afrika mutfaklarından oldukça etkilenmiş olan Brezilya mutfağı oldukça çeşitli yemeklerin bulunduğu bir mutfaktır. Brezilya yemeklerinde en çok rastlayacağınız tür kök sebzelerdir. Bunun yanında tropikal meyveler bölgede oldukça iyi yetiştiği için yemeklerde de sıkça kullanılır. Mango, papaya, ananas, guava ve granadilla meyveleri en çok karışılacağınız meyvelerdir. Yemeklerin çoğunda fasulye ve pirinç kullanılır en çok tercih edilen hayvansal ürünler ise sığır eti, domuz eti ve deniz mahsulleridir. Brezilya’nın en meşhur yemeği füme etli siyah fasulye güveci olarak da bilinen feijoada’dır. Yine ana yemeklerin arasında ceviz ve kaşu fındık çanağından yapılan vatapa, Hindistan cevizi aromalı bir balık yahnisi olan Moqueca de Peixe, karides ve bamyanın birleşimi cururu de camaro, parlatılmış bir somon ve ananasla yapılan chancaca gibi yerel lezzetler bulunur. Brezilya kahvaltı kültürüne bakarsak ülkede kahvaltı erken saatte yapılır ve sabah kahvesi kahvaltılarının en önemli parçasıdır. Ekmek, peynir, söğüş, meyve ve hafif kekleri tercih eden Brezilyalıların kahvaltı kültürü Türk damak zevkine uyacak şekildedir. Brezilya’ya gittiğiniz vakit mutlaka yerli likörleri olan cachacca’yı denemelisiniz.

Devamını Oku

Sao Paulo’da Gece Hayatı  

bar-3047514_960_720.jpg

Sao Paulo eğlence alanında sonsuz seçeneğe sahip bir şehirdir bu yüzden ne tür bir eğlence istediğinize karar verip ona göre bir bölge seçmeniz sizin için iyi olacaktır. Örneğin Vila Madalena bölgesi gençler için birçok bar ve gece kulübüne ev sahipliği yaparken Vila Olimpia ve Jardims mahalleleri daha sakin pub’lara sahiptir. Brezilya deyince elbette akla gelen ilk şeylerden biri sambadır. Hafta sonu birçok barda samba partilerine denk geleceğiniz gibi rock, caz, blues tarzları barlarda en çok çalınan tarzlardır. Sao Paulo’da çoğu gece kulübü 21.00’de açılır ve sabah 04.00-05.00 saatlerine kadar müzik ve eğlence durmadan devam eder. Gece kulüplerinde genelde giriş ücreti istenir. Bu giriş ücreti mekâna göre 20 real’den 300 real’e kadar çıkabilir.

Sao Paulo’da en çok tercih edilen tarzlardan biri de elektro müziktir. Çoğu bölgede elektro müziği içinizde hissedebileceğiniz birçok bar bulunmaktadır. Sao Paulo’da gece hayatının özellikle çarşamba ve perşembe günleri çok yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Sao Paulo’da gece hayatında en çok tercih edilen bölgelerden biri Vila Madalena’dır. Bu bölgede bohem tarzda ve Brezilya’ya özgü moda kulüpleri oldukça ünlüdür. Sao Paulo’da nerede bulunursanız bulunun eğlenmek için yakın seçenekleriniz olacaktır. Şimdi Sao Paulo’da en çok tercih edilen yerlerden bahsedebiliriz.

Devamını Oku

Sao Paulo Festivalleri

sport-955851_960_720.jpg

Büyük bir metropol olmakla birlikte eğlencenin merkezi de olan Sao Paulo’da seyahatinizi denk getirmek isteyeceğiniz oldukça renkli ve eğlenceli festivaller bulunmaktadır.

Karnaval: Rio Karnavalı’nın Sao Paulo yansıması olan karnaval şubat ayında gerçekleşir. Rio’da olduğu kadar renkli geçen karnavalda geçit hazırlanır, yürüyüşler yapılır ve özel kıyafetler giyilir. Samba Ödül Yarışması düzenlenir. Oldukça kalabalık olan karnaval Sao Paulo’luların vazgeçilmez eğlencelerinden biridir.

Sao Paulo Moda Haftası: Ocak ve haziran aylarında olmak üzere yılda iki kere düzenlenen moda haftası birçok tasarımcının ürünlerini sunmakla birlikte moda anlamında Latin Amerika’daki en büyük moda etkinliği olarak bilinir.

Londra Ruhu: Londra ruhu her yıl mart ayında Sambodromo, Parque Anhembi’de düzenlenen en büyük elektronik müzik festivalidir. Uluslararası birçok DJ festival boyunca sabah saatlerine kadar çalmaktadır.

Büyük bir metropol olmakla birlikte eğlencenin merkezi de olan Sao Paulo’da seyahatinizi denk getirmek isteyeceğiniz oldukça renkli ve eğlenceli festivaller bulunmaktadır.

Devamını Oku

Sao Paulo’da Alışveriş

tanzania-2451709_960_720.jpg

Sao Paulo, Brezilya’nın tüm bölgelerinden insanlar ve turistler için eşsiz bir alışveriş merkezidir. Trend ürünlerden modaya, elektronik ürünlerden yiyecek içeceğe her şeyi bulabileceğiniz birçok alışveriş alanı bulunmaktadır. Şehirde özel birçok alan bulunmaktadır. Santa Ifigenia Caddesi elektronik ürünler için en çok tercih edilen yerken, Brast Bölgesi kıyafet alışverişi için ve Teodoro Sampaio Caddesi Bölgesi müzik alışverişi için en çok tercih edilen yerlerdendir. Çoğu yerde kredi kartı geçer fakat yerel pazarlardan alışveriş yapacaksanız yanınızda nakit para taşımanızı önerebiliriz. Mağazalar genelde 09.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Devamını Oku

Sao Paulo Para Birimi

Sao Paulo’nun para birimi Brezilya reali’dir. 1 Türk lirası 1,16 Brezilya reali’ne denk gelir.

Sao Paulo’nun Resmi Dili

Sao Paulo’nun resmî dili Portekizcedir. Ülkede konuşulan diğer diller Brezilya yerel dilleri, bölgesel olarak Almanca, Japonca ve İtalyancadır. İngilizcenin çok yaygın olmamasıyla birlikte turistik bölgelerde İngilizce bilen insanlar bulunmaktadır.

Sao Paulo Dış Temsilcilikleri

Sao Paulo, Brezilya Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Sao Paulo Başkonsolosluğu

Telefon: +55 11 3065-0300

Fax: +55 11 3062-5564

Eposta: [email protected]

İnternet sitesi: saopaulo.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Sao Paulo Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

8-9 Şubat: Karnaval

Nisan: Paskalya

21 Nisan: Brezilya Millî Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

26 Mayıs: Katolik Yortusu

7 Eylül: Brezilya Bağımsızlık Günü

2 Kasım: Ölüler Günü

15 Kasım: Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Sao Paulo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.1oC
  • Şub 25.4oC
  • Mar 25oC
  • Nis 24oC
  • May 22.3oC
  • Haz 20.9oC
  • Tem 20.2oC
  • Agu 20.6oC
  • Eyl 22.3oC
  • Eki 24.1oC
  • Kas 25.1oC
  • Ara 24.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 21.730.000 / Dil: Portekizce, Brezilyaca / Para Birimi: Brezilya Reali / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün