Sao Paulo Gezilecek Yerler

Brezilya’nın en büyük şehri olan Sao Paulo ya da diğer adıyla Sampa size yoğun bir kültürel deneyim sunacaktır. Tropik bitkiler, canlı bir şehir, parlak renkler, sesler ve kokular uçaktan indiğiniz andan itibaren sizi saracaktır. Kültürel çeşitliliğin toprağı olan Sao Paulo’da keşfedilecek birçok sanat merkezi, müze, katedral, eğlenceli etkinlikler, müzik sizi beklemekte.

Sao Paulo Gezilecek Yerler

Sao Paulo tarihî ve kültürel açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Sao Paulo Sanat Müzesi, Sao Paulo Şehir Tiyatrosu,Ibirapuera Parkı, Sao Paulo Futbol Müzesi, Banespa, Catavento Müzesi, Sao Paulo Katedrali, Mercado Municipal, Liberdade Bölgesi ve Sae Banto Manastırı bunlardan birkaçıdır. İsmini andığımız bu yerlerle ilgili bilgiler içeriktedir.

Sao Paulo Sanat Müzesi

Masp-web.jpg

Güney Amerika’da en iyi Avrupa Sanat Koleksiyonu’na ev sahipliği yapan 1968 yılında inşa edilmiş Sanat Müzesi sanatseverlerin seyahatini güzelleştirecek bir noktadır. Mimarisiyle etkileyen Müze girmeden insanı etkileyen bir havaya sahiptir. Müzede bulunan koleksiyon Rembrandt, Botticelli, Picasso, Goya ve Cezanne gibi Amerikalı sanatçıların yanında birçok Avrupalı sanatçının eserine de ev sahipliği yapmaktadır. Afrika ve Asya sanatına ait dekoratif sanatları ve eski eserleri de barındıran müze aynı zamanda ülkedeki en büyük sanat kütüphanelerinden birine sahiptir. Kültür merkezi olarak eğitimlerin de verildiği müzedeki koleksiyon Brezilya Ulusal Mirası Listesi’ndedir. Pazartesi günleri kapalı olan Müze diğer günlerde 11.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti 15 Brezilya reali’dir. Müze’de birçok kültürel etkinlik ve konser düzenlenmektedir gitmeden önce bir planlama yapabilirsiniz.

Sao Paulo Şehir Tiyatrosu

municipal-theatre-of-sao-paulo-532633_960_720.jpg

Bu görkemli mimarî harikası Sao Paulo’nun uluslararası sanat sahnesindeki önemini sergilemek için inşa edilmiştir. Hem sanatsal hem tarihî açıdan önemli olan tiyatro zamanla kentin simgelerinden biri haline gelmiştir. Bina içerisinde Sao Paulo Belediyesi Senfoni Orkestrası, Lyric Korosu, Sao Paulo Şehir Balesi yer almaktadır. Dünya çapında ünlü opera, bale ve diğer dramatik sahne performanslarına ev sahipliği yapan tiyatro mimarisiyle oldukça ilgi çekmektedir. Barok tarzda yapılan bina duvar ve tavan freskleri, neoklasik sütunlar, büstler, avizeler ve ünlü heykeller tarafından yapılmış heykellere sahiptir. Tiyatro içinde bir de müze bulundurur. Bu müzeyi haftanın herhangi bir gününde saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz ve tiyatro hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Adres: Baixos du Viaduto do Cha, Centro

Telefon Numarası: +55 11 3241 3815

Ibirapuera Parkı

ibirapuera-park-1195198_960_720.jpg

Ibirapuera, Sao Paulo’nun en büyük kent parkı ve aynı zamanda Latin Amerika’nın en büyük üç şehir parkından biridir. Dinlenme, yürüme, koşu için geniş bir alana sahip parkın içinde aynı zamanda müzeler ve canlı bir kültür sahnesi de bulunmaktadır. Bölgedeki bataklıktan kurtulmak adına düzenlenip ağaçlandırılan bölge şehirliler tarafından oldukça sevilen bir parktır. Moda haftası ve birçok etkinliğin gerçekleştirildiği park yılda 130.000’den fazla turistin uğrak alanıdır. Park içerisinde birçok heykel ve anıt vardır ve hepsi bir anlam içermektedir. Bu heykelleri gezerek tarihi bir yolculuğa çıkıp figürleri inceleyebilirsiniz. Parkın içinde büyük bir göl bulunur ve bu göl parkın ruhu olarak görülür. 200’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan park birçok müzeyi de bünyesinde bulundurmaktadır.

Sao Paulo Futbol Müzesi

marcos-lopes.jpg

Futbol deyince akla gelen başarılı ülkelerden biri de Brezilya’dır ve Sao Paulo da takımıyla birlikte ünlenmiş bir şehirdir. Sao Paulo Futbol Müzesi de şehre gelen birçok turistin uğrak noktasıdır. Ülkenin dev oyuncularının ve efsane maçlarının karşılaşılacağı Müze sizi Brezilya futbol geçmişine götürür ve gülümsetir. Dünya Kupası’na adanmış bir galerinin yanında müzede yıllardan beri gazetelerden toplanmış futbol ekleri bulunmaktadır. Futbol Müzesi, Pacaembu semtinin kalbinde, Pacaembu Stadyumu’nda yer almaktadır. Müze, pazartesi günleri ve maç günlerinde kapalı olmakla birlikte girişte herhangi bir ücret istenmez. Sao Paulo’nun merkezinden otobüs, metro, taksi ile ulaşabileceğiniz Sao Paulo Futbol Müzesi Brezilya’nın en bilinen yönlerinden birini tanımak için muhteşem bir seçimdir.

Altino Arantes Binası ve Banespa

building-702913_960_720.jpg

Sao Paulo şehrindeki en ünlü ve uzun binalardan biri olan Banespa Sao Paulo Eyalet Bankası’nın merkezi olmakla birlikte içerisinde müze bulundurmasıyla bilinir. Turistlerin burayı ziyaret etmesinin sebebi binanın ünlü bir yapı olmasının dışında binanın tepesinden görünen şehir manzarasıdır. 2011 yılından beri Belediye Mirası olarak nitelendirilen Banespa binası161 metre uzunluğundadır. Günümüzde kültür ve eğlence merkezi olarak da faaliyetlerini sürdüren yapının 33. katından sonra 2 basamaklı merdiveni de aştıktan sonra belediye pazarı, Se Katedrali, şehrin en yüksek binası olan Edificio Italia gibi birçok bilinen yeri gözlemleyebilirsiniz. Ziyaret için turistlerden pasaportun bir kopyası istenir ve manzaranın izlenmesi için sadece 5 dakika verilir. Sao Paulo’yu tepeden izlemek için en çok tercih edilen binayı ziyaret edilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Catavento Müzesi

nut-2638493_960_720.jpg

Catavento Müzesi Sao Paulo’nun Sanayi Sarayı olarak adlandırılan bölgesinde bulunan interaktif bir müzedir. Müze 2009 yılında bilim dalında tanıtımlar yapmak için açılmıştır. Evren, yaşam, yaratıcılık ve toplum olarak 4 ayrı bölüme ayrılmış müzenin 250 interaktif etkinliği bulunmaktadır. Her yaştan çocuğa ve yetişkinlere hitap eden interaktif fen bilimleri müzesi insanların bilimsel konuları eğlence ve bazı deneylerle öğrenmesini sağlayan programlar ve etkinlikler hazırlar. Amonyak tanımak, sesi görmeyi denemek, takımyıldızlarını tanımak ve onları gözlemlemek, beyaz kan hücrelerinin insan vücudundaki dolaşımını izlemek, mikroskopla bazı hücreleri gözlemlemek ilginizi çekiyorsa eğer Pazartesi - cuma günleri arasında saat 09.00’dan 17.00’ye kadar Catavento Müzesi’ni gezebilir ve birçok bilimsel bilgiyi eğlenceli bir şekilde edinebilirsiniz.

Giriş ücreti yetişkinler için 6 real iken çocuklar için 3 real’dir.

Sao Paulo Katedrali

church-324914_960_720.jpg

Sao Paulo tarihi meydanı olan Praça de Se’de (Katedral Meydanı) bulunan Sao Paulo Katedrali şehrin en uzun katedrali olarak bilinir. Neogotik tarzda inşa edilmiş olan katedral bazıları tarafından dünyanın 4. Büyük neogotik katedrali olarak kabul edilir. 111 metre uzunlukta ve 46 metre genişlikte olan katedralin neogotik tarzda inşa edilmesinin yanında kubbesinde Rönesans Dönemi kubbelerinden esinlenerek hareket edilmiştir. Katedral içerisinde kahve yaprakları, ananaslar ve çeşitli hayvanlardan oluşan figürler bulunur ve bu figürler oldukça dikkat çekerler. Ana sunağın altında bulunan kripton kendi başına bir yer altı kilisesidir ve birçok piskoposun mezarına ev sahipliği yapmaktadır. Katedral pazartesi - cuma günlerinde 08.00-19.00 saatleri arasında, cumartesi 08.00-17.00 saatlerinde ve pazar günleri 08.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Mercado Municipal (Sao Paulo Marketi)

fruit-1572556_960_720.jpg

Brezilya’nın diğer şehirlerinden gelen insanlar ve turistler için vazgeçilmez bir nokta olan Sao Paulo Marketi şehrin en renkli yerlerinden biridir. Şehrin en merkezi gurme yeri olan pazar yeri taze sebze meyve, et, deniz mahsulleri, tatlı türleri ve dünyanın dört bir yanından gelen baharatlar açısından oldukça zengin bir yerdir. Mercado’nun mimarisiyle mest olurken Brezilya’ya ait tatları deneyimlemek sizin için güzel bir seçenek olabilir. Neoklasik stilde inşa edilmiş Mercado Municipal şehrin merkezinde 2003 yılından beri hizmet vermektedir. Toplam 32 panelden oluşan pazar oldukça geniş bir alana yayılmıştır ve Brezilya’ya dair her şeyi bulabileceğiniz bir pazar alanıdır. Pazartesi-Cumartesi arası 06.00-18.00 saatleri arasında açık olan pazar, Pazar günleri 06.00-16.00 saatleri arasında açıktır. Merkezdeyken bu muhteşem mimariye ve ürünlere sahip olan pazara dalıp kalabalığın içinde alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Sao Bento Manastırı

architecture-3149336_960_720.jpg

Kentin en eski ve en önemli kiliseleri arasında yer alan Sao Bento Manastırı 1598 yılında inşa edilmiştir. 20. yüzyılda neogotik tarzda restore edilen bina oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahiptir. Şehrin tarihi meydanı olan Praça de Se’de yer alan katedral Brezilya’nın en etkileyici dinî yapılarından biri olarak kabul edilir. Muhteşem tablolara ve mimariye sahip olan katedrali gezerek büyüleyici havasını içinize çekebilirsiniz. Manastır içerisinde bir restoran bulunmaktadır eğer burada tarihi hava içinde yemek yemek istiyorsanız restorana talep oldukça fazla olduğundan öncesinde rezervasyon yaptırmalısınız. Kendine has ev yapımı ürünler sunan lokantada kişi başı ücret ortalama 187 TL’ye denk gelmektedir. Rezervasyon için katedrale [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Liberdade Bölgesi

asian-2589334_960_720.jpg

Sao Paulo’nun Japonya’dan sonra en çok Japon nüfusunun yaşadığı yer olduğunu daha önce belirtmiştik. Liberdade Bölgesi Sao Paulo’da Japonluların en yoğun olduğu bölgedir ve Japon Mahallesi olarak bilinir. Mahalle girişinde Shinto tapınaklarını anımsatan Japon mimarisinde kullanılan geniş kırmızı bir kemer bulunur. Sokaklarda geleneksel Asya esintili zanaatkârların bulunduğu birçok dükkân vardır. Her çeşit Japon ithalatı, büyük Asya pazarları ve Japon mağazaları burada bol miktarda bulunur. Liberdade ve etrafındaki mahallelerde yılın belli dönemlerine bazı Japon etkinlikleri ve kutlamalar düzenlenir. Brezilyanın diğer şehirlerinden de oldukça turist çeken bölge Japon mutfağının en güzel örneklerini sunan küçük restoranlara sahiptir. Bir Güney Amerika ülkesinde Asya kültürünü tanıma fırsatı muhteşem bir çeşitlilik sunmaktadır.