Sao Paulo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

brazil-1842205_960_720.jpg

Brezilya’nın ve Güney Amerika’nın en büyük şehri olarak bilinen Sao Paulo ülkenin en büyük sanayi merkezidir. Serra do Mar Tepeleri üzerine kurulan şehir büyük bir sanayi, ticaret, bankacılık ve turizm merkezi olduğu için her yıl Avrupa ve Amerika’nın diğer birçok ülkesinden büyük oranda göç alır. Sao Paulo, ülkenin tanınan şehirlerinden Rio kadar yeşil ve maviye sahip olmasa da kent kaşifleri için mükemmel bir konumdur çünkü kültürel anlamda size verebileceği birçok şey vardır. Bir megakentin sanattan, kültürden ve eğlenceden soyut metropolleşemeyeceğini düşünürsek eğer Sao Paulo’nun bize neler vereceğini belki hayal edebiliriz.

Şehrin tarihine bakacak olursak 1554 yılında Portekizli rahipler tarafından keşfedilmiştir ve Sao Paulo’da Piratininga köyü kurulmuştur. Köyün kurulma amacı ise bölgede yaşayan yerlileri Katolik mezhebine çekmekti. Sao Paulo’nun tam bir şehir oluşu 1711 yılında gerçekleşmiştir. 1822 yılında Portekiz sömürüsünden kurtulan Brezilya Sao Paulo’yu imparatorluk şehri olarak seçti. Bu dönemde demiryolları, okullar, hastaneler inşa edilmeye başlandı ve sonrasında devlet başkentine bağlandı. 19. yüzyılda şehrin komşusu olan Santos’a kahve ihracatının başlamasıyla Sao Paulo da ekonomik olarak gelişmeye başlamıştır. Kahve üretiminin önem kazanmasıyla birçok insan bu bölgeye göç etmeye başladı. Kahve sektöründe artan rekabetle bölgedeki kahve fiyatları düştü ve Sao Paulo başka sektörlerde sanayileşme sürecine girdi.

Tarihi yıllar öncesine dayanan dış göç hala devam etmektedir. Örneğin Sao PauloJaponya dışında en çok Japon nüfusuna ev sahipliği yapan şehir olarak bilinmektedir. Kentin yaklaşık 6 milyonluk nüfusunun İtalyan kökenli olduğunu da söyleyebiliriz. Brezilya’nın en varlıklı insanlarının yaşadığı şehir turistik anlamda da birçok çeşitlilik sunar.

Şehir muson etkisinde nemli subtropikal bir iklime sahiptir. Yaz aylarında (ocak-mart) sıcaklıklar 20 - 28 derece arasında değişirken kış mevsiminde 8 - 21 derece arasında gidip gelmektedir. Yani coğrafî konumundan ötürü Sao Paulo’da asla aşırı soğuklarla karşılaşmazsınız. Kışları kuru geçiren Sao Paulo en çok yağışı yaz döneminde alır. Sao Paulo gün içerisinde hızlı hava değişimleriyle bilinen bir şehirdir öyle ki yerliler gün içerisinde dört mevsimi birden yaşadıklarını söylerler. Özellikle kışın güneş battıktan sonra akşamları serin olur, yüksek dereceler sizi yanıltmasın, yanınızda ince bir mont ya da hırka taşımanız sizi herhangi bir olasılığa karşı koruyacaktır.

Çağdaş mimarinin ve tarihî binaların birlikte yoğun bir görsel oluşturduğu San Paulo oldukça büyük bir şehirdir dolayısıyla tarihî, etnik, gece hayatı ve gastronomi gibi konularda şehrin farklı bölgeleri ünlenmiştir. Şehir merkezi iş odaklı bir bölgedir fakat aynı zamanda birçok tarihî yapı ve kültür merkezi bulundurur. Batı Bölgesi; gastronomi, gece hayatı, bilim ve kültür anlamında en canlı bölgedir. Güney Bölgesi ise şehrin en zengin bölgesidir ve en ünlü alışveriş merkezleri ve aynı zamanda en lüks oteller bu civarda bulunur. Şehrin güneydoğusuna baktığımızda ise genelde göçmen mahallelerini görürüz fakat bu bölgede de Sao Paulo Hayvanat Bahçesi gibi gezilecek noktalar vardır. Uzak Güney Bölgesi olarak bilinen bölge ise San Paulo’nun en yeşil bölgesidir; orman, çiftlik ve su kaynakları bulundurur. Uzak Doğu Bölgesi’ne baktığımızda şehrin en güzel iki parkıyla karşılaşırız ve bu bölge FIFA 2014’e ev sahipliği yapmış olmasıyla bilinir. Kuzeybatı ise şehrin en yüksek konumu olarak şehrin banliyösü olarak adlandırılır. Bölgelerde yoğun olan etkinliklere göre konaklayacağınız bölgeyi seçmek seyahatinizi ulaşım açısından daha az vakit harcayacak hale getirecektir.

Şehirdeki katedralleri gezmek, şehir üzerinde bir uçuş ayarlamak, Sao Paulo çiçek pazarlarını ziyaret etmek, gece hayvanat bahçesinde dolanmak, eşsiz Brezilya kahvelerini deneyimlemek, Japon kültürünü bir Güney Amerika ülkesinde keşfetmek, eşsiz tiyatro ve operaları meşhur salonlarda izlemek ve yazımızın içerisinde sizinle paylaşacağımız gezilecek birçok noktayı deneyimlemek için size yardımcı olabilecek tüm bilgileri derledik.

İlk bakışta uzun binaları, kalabalığı ve trafiğiyle göz korkutsa da Sao Paulo sokak sokak keşif yapmak için en ideal şehirlerden biri. Ulaşım için gerekli tüm araçların sağlandığı şehirde, sıcaklıkların uygun olduğu ya da festival zamanlarından birinde kültürel anlamda sizi doyuracak birçok şey deneyimleyebilirsiniz. Brezilya’nın bir yansıması olan şehir şüphesiz size sınırsız eğlenceyi de sunacaktır. Uzun süre Sao Paulo’da konaklamayı düşünüyorsanız eğer civardaki sahil kasabalarına ulaşımın kolay olduğunu da söyleyebiliriz. Sao Paulo’nun renklerinin seyahatinizi canlandırması dileğiyle...

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=A3pBJTTjwCM&t=76s