Google+

Arama formu

Pantanal

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BRL = 0.00
Priz Tipi Type N250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25.9℃
Şub 25.8℃
Mar 25.6℃
Nis 24.5℃
May 22.5℃
Haz 20.5℃
Tem 20.9℃
Ağu 22.4℃
Eyl 24.6℃
Eki 26.3℃
Kas 26.2℃
Ara 25.9℃
Genel Bilgiler / Rehber

Pantanal, büyük bir kısmı Brezilya'da olan dünyanın en büyük sulak arazilerinden biridir. Brezilya'nın batısında yer alır. Pantanal'ın %62'si Brezilya'da, %20'si Bolivya'da ve %18'i Paraguay'da kalır. 195.000 kilometrekarelik alanı kaplar. Çok çeşitli ekosistemlere ev sahipliği yapar. Bölgeye özgü hidrolojik, jeolojik ve ekolojik özellikler gösterir. Dünyada en fazla ekolojik çeşitlilik gösteren sulak arazidir. Brezilya'nın en popüler turizm bölgelerinden bir tanesidir. Pantanal ismi Portekizce pantano kelimesinden türetilmiştir. Pantano sulak arazi manasına gelir. 

Pantanal, yıl boyunca çok sayıda turist tarafından ziyaret edilir. Jaguarlardan su bitkilerine kadar çok sayıda canlıya ev sahipliği yapar. Bölgeye en yakın yerleşim birimleri Campo Grande, Cuiaba ve Corumba'dır.

Brezilya Vizesi

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.