Danimarka Mutfağı

 

Danimarka'nın geleneksel mutfağı, tıpkı diğer İskandinav ülkelerinin ve Kuzey Almanya'nın da olduğu gibi çoğunlukla et, balık ve patatesten oluşmaktadır. Danimarka yemekleri ülkenin tarımına, soğuk kışlara, coğrafyasına ve iklimine dayanarak oldukça mevsimseldir. 1970 yılından bu yana, Danimarka'da bulunan şefler ve restoranlar, büyük ölçüde Fransızmutfağı etkisinde oluşmuş olan gurme yemek kültürünü sunmaktadırlar.

Kebap dükkânları ve pizza stantları haricinde Danimarka'da yemek yemek oldukça pahalı olabilmektedir. Özellikle yerel halkın bulunmadığı turistik restoranlardan kaçınmak bütçe için daha elverişli olacaktır.

Son birkaç yıl içinde, özellikle Kopenhag gıda meraklıları ve gastronomi gezginleri için en geniş yelpazeye sahip bir yer olarak ortaya çıkmıştır.

Geleneksel Danimarka yemekleri içerisinde salamuraringabalığı, kızarmışpisibalığını ve diğer çeşitli deniz ürünleri gibi öğeleri içermektedir. Frikadeller (kahverengi bir sos ile servis edilen sadece domuz eti ya da domuz eti ve dana eti köfteleri) ve "stegtflaeskogpersillesovs" (maydanoz ve krema sosu ile servis edilen kalın bir dilim domuz pastırması) gibi sağlıklı et yemekleri de oldukça yaygın bulunmaktadır.

Eğer hızlı bir aperitif yenmek isteniyorsa turşu, kızarmış veya çiğ soğan, ketçap ve hardal gibi birçok çeşitli garnitürle servis edilen geleneksel Danimarkasosislisi denenmelidir.

Geleneksel Danimarka öğle yemeği olan smorrebrod'dur. Ringa balığı, uskumru balığı ve pisi balığının beyaz ekmek üzerinde servis edilmesi haricinde genellikle çavdar ekmeği ile hazırlanan açık sandviçler birçok restoranda bulunmaktadır. Danimarka çavdar ekmeği (Rugbrod) koyu, biraz ekşi ve sık tanelidir. Tüm ziyaretçiler mutlaka bu ekmeği denemelidir.

Tatlı olarak da "rıs a l'amande" (badem, kiraz ve pilav ile hazırlanan bir tür pudding) ve aebleskiver (çilek reçeli ile servis edilen krebe benzeyen yuvarlak kekler )'nin tadına bakılmalıdır. Ancak bu iki tatlıda genel olarak sadece Kasım ve Aralık aylarında bulunabilmektedir. Şeker denemek isteyenler için bir paket "Superpiratos"(sıcak meyan kökü şekeri) denenmelidir.

Danimarka'da yasal bir alkol alma yaşı bulunmamaktadır. Bira meraklıları Danimarka birası bir zevktir. En büyük bira markalarından biri olan Carlsberg (ayrıca Tuborg markasının sahibi olan) burada farklı lezzetler sunmaktadır ve ayrıca noel zamanında 6 hafta boyunca lezzetli bir "NoelBirası" satışa çıkartmaktadır. Diğer lezzetli içecekler arasında Aralık ayında satışa çıkarılan popüler içkiler Aquavit (Enstantane) ve Glogg (sıcak şarap)'tur.

Belirtilmediği yerler haricinde musluk suyu içilebilmektedir.