Arhus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Danimarka’nın en büyük ikinci kenti olan Arhus, ülkenin en önemli liman kentlerinden biri olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Arhus, Aarhus olarak da bilinmektedir. Bu kavram farklılığının oluşmasının temel sebebi ise Danca ve İngilizcedeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Arhus Danca, Aarhus ise şehrin İngilizce karşılığıdır. Bir liman kenti olan Arhus, ülkenin Yülen Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alır. 2004 sayımına göre 228.547 kişinin yaşadığı kent, günümüzde 230.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Kent düz, verimli ve ormanlık bir alan üzerinde kuruludur. Bu sebeple de muazzam manzaralara sahiptir. Tıpkı bir kartpostal görüntüsünü andıran Arhus, 2015 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Kültürü ve mimarisi ile oldukça dikkat çeken Arhus, kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir. Arhus, oldukça huzurlu ve güzel bir şehirdir. Bu özelliğinden dolayı 2010 yılında Arhus’a dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı şehir adı verilmiştir. Bunun yanında genç ve dinamik yapıya sahip olan Arhus, eğitim açısından da oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir. Her yıl şehre, dünyanın birçok yerinden farklı kültürde öğrenci gelmektedir. Bu da şehrin dinamik yapısını güçlendirmektedir. Şehirdeki en önemli üniversiteler arasında ise arhus Üniversitesi’dir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Arhus ile İlgili

Arhus Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Arhus’ta görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, kütüphane, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Arhus fotoğraflarseverler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır. Renkli doğa manzaraları, samimi insanları ile dikkat çeken şehir, oldukça misafirperver bir şekilde sizleri ağırlayacaktır.

Arhus, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Arhus’a gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında The Old Town, arhus Katedrali, Arhus Belediye Sarayı, Arhus Botanik Bahçesi, Moesgaard Museum, Viking Museum, Women’s Museum, Tivoli Friheden, Aros arhus Kunstmuseum ve Marselisborg Palace gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Arhus Nerededir?

Arhus, Danimarka’nın Yülen Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alır.

Arhus’a Ne Zaman Gidilir?

the-old-city-1043628_960_720.jpg

Arhusşehri ılıman iklimin yaşandığını bir bölgedir. Sıcaklıkların çok bunaltıcı olmadığı şehir, genellikle yağmurludur. Yağmurla beraber rüzgâr etkisi de hissedilmez. Şehirde, kasım ayından mart ayına kadar genelde kar yağışı etkindir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı ise 8 santigrat civarlarındadır. Şehre düşen yıllık yağış miktarı ise 605 milimetre civarlarında seyretmektedir.

Devamını Oku

Arhus’a Nasıl Gidilir?

arhus-949706__340.jpg

Türkiye’den Arhus’a gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı uçuşlar ile Arhus’a ulaşabilirler. Arhus’a ulaşmak için aktarma yapmanız gereken şehir ise Kopenhag’dır. Türkiye’den maalesef Arhus’a direkt uçuş henüz bulunmamaktadır.

Arhus’ta Nerede Kalınır?

arhus-949699_960_720.jpg

Arhus, Danimarka’nın en popüler şehirlerinden birisidir. Turistik açıdan oldukça rağbet gören şehirde, çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bu konaklama seçenekleri arasında lüks oteller, hosteller, apart oteller, daireler ve pansiyonlar bulunmaktadır. Arhus, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Konaklama seçeneklerinin yoğunlaştığı yerler arasında ise Midtbyenve Latinerkvartaret bölgeleri bulunmaktadır. Konforlu bir konaklama yapabileceğiniz Arhus, sizler için oldukça farklı otel seçenekleri sunmaktadır. Şehirde 30’un üzerinde otel vardır.

Devamını Oku

Arhus Şehir İçi Ulaşım

oresund-bridge-2496408_960_720.jpg

Arhus, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi ve otobüs gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bu araçlarla şehrin birçok yerine ulaşmak mümkündür. Bunun yanında şehir düzlük olduğu için bisiklet kullanımına da oldukça uygundur. Bunun yanında şehirde bütün toplu taşıma araçlarının ücreti aynıdır.

Devamını Oku

Arhus Mutfağı

food-241039_960_720.jpg

Yemekleri ile ünlü olan ve adını bununla dünyaya duyurmuş olan Danimarka, renkli ve saygın mutfak lezzetleri ile birçok kişinin damak tadına hitap etmektedir. Danimarka mutfağının birçok geleneksel yiyeceğini bulabileceğiniz Arhus mutfağı ise ziyaretçilere tavuk, deniz mahsulleri, et yemekleri ile sizlere oldukça keyifli bir yiyecek menüsü sunmaktadır. Ucuzdan pahalıya her bütçeye uygun Arhus’ta yemek yiyebilirsiniz.

Devamını Oku

Arhus’ta Gece Hayatı 

484_309149.jpg

Arhus gece hayatı tıpkı Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle hafta sonları şehirde oldukça yoğun bir gece hayatının olduğu görülmektedir. Birden fazla kültürün buluştuğu gece kulüpleri, barlar ve müzikli mekânlar birçok farklı kültürü tanıma fırsatı ile sizleri beklemektedir. Şehirde üniversite öğrencilerinin fazla olması şehirde daha fazla renkli görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle hafta sonları öğrenciler çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve yerel halkı da buraya davet etmektedirler. Arhus’ta gece hayatı genellikle hafta sonları aktiftir. Avrupa’da genel olarak insanlar hafta içi akşamları dışarı çıkmayı pek sevmediği için akşam 20.00’den sonra dışarıda pek kimse görülmemektedir.

Devamını Oku

Arhus Festivalleri

nyhavn-1835610_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Arhus, hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Arhus Jazz Festivali: Her yıl temmuz ayında gerçekleştirilen arhus Jazz Festivali, Hintli birçok cazseveri bir araya getirmektedir. Birden fazla ünlü caz sanatçısı, her yıl Arhus’a gelmektedir. Her geçen yıl daha da kalabalıklaşan bu festivali kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

 

Devamını Oku

Arhus’ta Alışveriş

wicker-1616367_960_720.jpg

Arhusalışveriş açısından da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Hem geleneksel alışveriş merkezleri hem de modern mimarî ışığında oluşturulmuş olan Arhus alışveriş merkezleri sizler için hizmet vermektedir. Alışveriş açısından Arhus’ta oldukça kaliteli ürünler satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Arhus Saat Farkı

Arhus, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Arhus şehrinde saat 09.00’dır.

Arhus Para Birimi

Arhus’un resmi para birimi Danimarka korunudur. 5 Danimarka korunuyaklaşık olarak 3,68 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Arhus Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2-3 Nisan: Danimarka Yerel Dini Bayram

6 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Bayram

14 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Bayram

25 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Bayram

5 Haziran: Danimarka Milli Günü

24 Aralık: Noel

25 Aralık: Noel

31 Aralık: Yeni Yıl

Devamını Oku

Arhus Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 2oC
  • Nis 5oC
  • May 10oC
  • Haz 13oC
  • Tem 16oC
  • Agu 15oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 8oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 230.000 / Dil: Danca / Para Birimi: DKK / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün