Google+

Arama formu

Arhus

Arhus, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız...
Devamı oku
Yemekleri ile ünlü olan ve adını bununla dünyaya duyurmuş olan...
Devamı oku
Arhus gece hayatı tıpkı Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi...
Devamı oku
Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Arhus, hem yerli hem de yabancı...
Devamı oku
Arhus, alışveriş açısından da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir...
Devamı oku
Arhus, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken...
Devamı oku
Arhus’un resmi para birimi Danimarka korunudur. 5 Danimarka...
Devamı oku
Arhus’un resmi dili Dancadır.
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 2-3 Nisan: Danimarka Yerel Dini Bayram 6 Nisan:...
Devamı oku
İtfaiye: 112 Polis: 112 Ambulans: 112
Devamı oku
Danimarka’nın en büyük ikinci kenti olan Arhus, ülkenin en önemli liman...
Devamı oku
Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Arhus’ta görülmesi...
Devamı oku
Arhus, Danimarka’nın Yülen Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alır.
Devamı oku
Arhusşehri ılıman iklimin yaşandığını bir bölgedir. Sıcaklıkların çok...
Devamı oku
Türkiye’den Arhus’a gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı uçuşlar ile...
Devamı oku
Arhus, Danimarka’nın en popüler şehirlerinden birisidir. Turistik...
Devamı oku
visitdenmark.nl Ucuzundan pahalısına, her zevke göre yüzlerce restoran...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 DKK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 2℃
Nis 5℃
May 10℃
Haz 13℃
Tem 16℃
Ağu 15℃
Eyl 12℃
Eki 8℃
Kas 4℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 230.000 / Dil: Danca / Para Birimi: DKK / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Arhus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arhus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Danimarka’nın en büyük ikinci kenti olan Arhus, ülkenin en önemli liman kentlerinden biri olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Arhus, Aarhus olarak da bilinmektedir. Bu kavram farklılığının oluşmasının temel sebebi ise Danca ve İngilizcedeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Arhus Danca, Aarhus ise şehrin İngilizce karşılığıdır. Bir liman kenti olan Arhus, ülkenin Yülen Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alır. 2004 sayımına göre 228.547 kişinin yaşadığı kent, günümüzde 230.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Kent düz, verimli ve ormanlık bir alan üzerinde kuruludur. Bu sebeple de muazzam manzaralara sahiptir. Tıpkı bir kartpostal görüntüsünü andıran Arhus, 2015 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Kültürü ve mimarisi ile oldukça dikkat çeken Arhus, kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir. Arhus, oldukça huzurlu ve güzel bir şehirdir. Bu özelliğinden dolayı 2010 yılında Arhus’a dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı şehir adı verilmiştir. Bunun yanında genç ve dinamik yapıya sahip olan Arhus, eğitim açısından da oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir. Her yıl şehre, dünyanın birçok yerinden farklı kültürde öğrenci gelmektedir. Bu da şehrin dinamik yapısını güçlendirmektedir. Şehirdeki en önemli üniversiteler arasında ise arhus Üniversitesi’dir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Arhus Gezilecek Yerler

Arhus Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Arhus’ta görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, kütüphane, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Arhus fotoğraflarseverler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sizlere sunmaktadır. Renkli doğa manzaraları, samimi insanları ile dikkat çeken şehir, oldukça misafirperver bir şekilde sizleri ağırlayacaktır.

Arhus Nerededir?

Arhus, Danimarka’nın Yülen Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alır.

Arhus’a Ne Zaman Gidilir?

Arhus’a Ne Zaman Gidilir?

Arhusşehri ılıman iklimin yaşandığını bir bölgedir. Sıcaklıkların çok bunaltıcı olmadığı şehir, genellikle yağmurludur. Yağmurla beraber rüzgâr etkisi de hissedilmez. Şehirde, kasım ayından mart ayına kadar genelde kar yağışı etkindir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı ise 8 santigrat civarlarındadır. Şehre düşen yıllık yağış miktarı ise 605 milimetre civarlarında seyretmektedir.

Arhus’a Nasıl Gidilir?

arhus-949706__340.jpg

Türkiye’den Arhus’a gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı uçuşlar ile Arhus’a ulaşabilirler. Arhus’a ulaşmak için aktarma yapmanız gereken şehir ise Kopenhag’dır. Türkiye’den maalesef Arhus’a direkt uçuş henüz bulunmamaktadır.

Arhus şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Arhus’ta Nerede Kalınır?

Arhus’ta Nerede Kalınır?

Arhus, Danimarka’nın en popüler şehirlerinden birisidir. Turistik açıdan oldukça rağbet gören şehirde, çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bu konaklama seçenekleri arasında lüks oteller, hosteller, apart oteller, daireler ve pansiyonlar bulunmaktadır. Arhus, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Konaklama seçeneklerinin yoğunlaştığı yerler arasında ise Midtbyenve Latinerkvartaret bölgeleri bulunmaktadır. Konforlu bir konaklama yapabileceğiniz Arhus, sizler için oldukça farklı otel seçenekleri sunmaktadır. Şehirde 30’un üzerinde otel vardır.

Booking.com

Arhus pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Arhus Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Arhus Otelleri
En Uygun Fiyatlı Arhus Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Arhus Otelleri
Arhus Ev Kiralama

Arhus Şehir İçi Ulaşım

Arhus Şehir İçi Ulaşım

Arhus, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi ve otobüs gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bu araçlarla şehrin birçok yerine ulaşmak mümkündür. Bunun yanında şehir düzlük olduğu için bisiklet kullanımına da oldukça uygundur. Bunun yanında şehirde bütün toplu taşıma araçlarının ücreti aynıdır.

Arhus Mutfağı

Arhus Mutfağı

Yemekleri ile ünlü olan ve adını bununla dünyaya duyurmuş olan Danimarka, renkli ve saygın mutfak lezzetleri ile birçok kişinin damak tadına hitap etmektedir. Danimarka mutfağının birçok geleneksel yiyeceğini bulabileceğiniz Arhus mutfağı ise ziyaretçilere tavuk, deniz mahsulleri, et yemekleri ile sizlere oldukça keyifli bir yiyecek menüsü sunmaktadır. Ucuzdan pahalıya her bütçeye uygun Arhus’ta yemek yiyebilirsiniz.

Arhus’ta Gece Hayatı 

Arhus’ta Gece Hayatı 

Arhus gece hayatı tıpkı Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle hafta sonları şehirde oldukça yoğun bir gece hayatının olduğu görülmektedir. Birden fazla kültürün buluştuğu gece kulüpleri, barlar ve müzikli mekânlar birçok farklı kültürü tanıma fırsatı ile sizleri beklemektedir. Şehirde üniversite öğrencilerinin fazla olması şehirde daha fazla renkli görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle hafta sonları öğrenciler çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve yerel halkı da buraya davet etmektedirler. Arhus’ta gece hayatı genellikle hafta sonları aktiftir. Avrupa’da genel olarak insanlar hafta içi akşamları dışarı çıkmayı pek sevmediği için akşam 20.00’den sonra dışarıda pek kimse görülmemektedir.

Arhus Festivalleri

Arhus Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Arhus, hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Arhus Jazz Festivali: Her yıl temmuz ayında gerçekleştirilen arhus Jazz Festivali, Hintli birçok cazseveri bir araya getirmektedir. Birden fazla ünlü caz sanatçısı, her yıl Arhus’a gelmektedir. Her geçen yıl daha da kalabalıklaşan bu festivali kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

 

Arhus’ta Alışveriş

Arhus’ta Alışveriş

Arhusalışveriş açısından da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Hem geleneksel alışveriş merkezleri hem de modern mimarî ışığında oluşturulmuş olan Arhus alışveriş merkezleri sizler için hizmet vermektedir. Alışveriş açısından Arhus’ta oldukça kaliteli ürünler satın alabilirsiniz.

Arhus Saat Farkı

Arhus, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Arhus şehrinde saat 09.00’dır.

Arhus Para Birimi

Arhus’un resmi para birimi Danimarka korunudur. 5 Danimarka korunuyaklaşık olarak 3,68 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Arhus’un Resmi Dili

Arhus’un resmi dili Dancadır.

Arhus Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2-3 Nisan: Danimarka Yerel Dini Bayram

6 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Bayram

14 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Bayram

25 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Bayram

5 Haziran: Danimarka Milli Günü

24 Aralık: Noel

25 Aralık: Noel

31 Aralık: Yeni Yıl

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Arhus İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 112

Polis: 112

Ambulans: 112