Google+

Arhus Gezilecek Yerler

176231 Oca 2016Lokasyon Detay

Arhus Gezilecek Yerler
visitdenmark.com

Arhus, Danimarka’nın en eski ve en büyük kentlerinden biridir. İçinde hem modern hem de tarihi anlamda birçok gezip görülecek yer barındırmaktadır. Başlıca Arhus gezilecek yerler; Den Gamble By, Aros Modern Sanat Müzesi, Botanik Bahçesi ve Kuzey Avrupa’nın en büyük kilisesi olan katedraldir.

Arhus gezilecek yerler:

Aros Aarhus Kunstmuseum

Arhus lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Holiday Home Fredensvang, Aarhus C, Apartment Aarhus C - 01. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hostel City Sleep-In, Hotel Carmel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz City Hotel Oasia, Danhostel Aarhus, Hotel Faber otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Arhus aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Arhus Gezilecek Yerler-1
kraksfondbyforskning.dk

Aaros Aarhus Kuntmuseum, Avrupa’nın en büyük sanat müzelerinden biri olan, kendisi bile bir sanat eseri sayılan etkileyici güzellikte on katlı bir binada yer almaktadır. 2004 yılında açılan Aros, (Aros şehrin eski Latince ismi) halen yeni sergiler ve özellikler geliştirmektedir. Son eklenenler arasında masif dairesel skywalk, gökkuşağı panoraması ile dünya çapında büyük ilgi çekmiştir. Müzede Danimarka’nın sanattaki altın çağı olan 1770 – 1900 arası eserler ve 1900 – 1960 yılları arasında yapılan Danimarka Modernizmi ile çağdaş sanat eserlerinin bulunduğu sergiler yer almaktadır. Burada rehberli turlara katılabilir ve isterseniz içinde bulunan kafe ve restoranda zaman geçirebilirsiniz.

The Old Town (Den Gamble By)

Arhus Gezilecek Yerler-2
visitdenmark.co.uk

Old Town (Den Gamle By)  genelinde toplam 75’den fazla tarihi bina barındıran adeta bir açık hava müzesi gibidir. Önceleri Danimarka’dan ayrılmış olsa da korunması için Aarhus şehri ile tekrar birleştirilmiştir. Gerçekten çok otantik bir eski şehir olan bu yer, 16. Yüzyıldan 20. Yüzyılın başlarına kadar muhteşem eski evleri, dükkânları, atölyeleri ve yel değirmenleri ile büyüleyici bir ortaçağ şehri gibidir. Sergilenen ve ziyarete açık evler arasında 1597 yılında yapılmış olan ve mobilyaları halen içinde duran eski belediye başkanının evi; bir tüccar evi; iki katlı taş ev ve bir depo bulunmaktadır. En büyük yapısı ise bir bisiklet müzesi olarak görülmeye değer olan Coin Master Konağı’dır. Old Town’da yemek yiyebileceğiniz ve zaman geçirebileceğiniz beş restoran ve bir kafe bulunmaktadır. Buralarda geleneksel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Aarhus Katedrali

Arhus Gezilecek Yerler-3
trekearth.com

Arhus’un şehir merkezi içinde Ringgade çevre yolu üzerinde kapalı bir yarım daire de bulunan Aarhus Katedrali, şehrin önemli din adamlarından Aziz Clement’e adanmıştır. Orijinal yapısı 12. Yüzyılda yapılmıştır. Dış cephesi ise 1500’lü yıllarda romanesk tarza benzer şekilde, zamana uygun olarak yeniden düzenlenmiştir. Tek kulesi ve ankraj motifleri de yine 1500’lerde eklenmiştir. İçinde güzel parlak oymalar, 16. Yüzyıl minberler ve yazı figürleriyle süslenmiş 1497 yılından kalma bir kanatlı sunak bulunmaktadır.

  • Adres: Kannikegade 12, 2 8000 Aarhus C
  • Resmi sitesi için tıklayınız.

Arhus Belediye Sarayı

Arhus Gezilecek Yerler-4
staticflickr.com​

Radhus Plads semtinin güney tarafında, mimar Arne Jacobsen ve Erik Moller tarafından tasarlanmış olan 1941 yapımı City Hall diğer adıyla Radhus bulunmaktadır. Tamamı Norveç mermerinden yapılan kule, 60 metrelik yüksekliğiyle çok güzel bir şehir manzarası sunmaktadır. Üst kısmında yine mermer ile dekore edilmiş olan yuvarlak ve büyük bir saat yer almaktadır. Rehberli turlarla içine girebileceğiniz City Hallde; Civic Hall, Konsey Odası ve Evlilik Odaları sergilenmektedir. Her biri özenle tasarlanmış ahşap kaplamalardan oluşmaktadır. Ayrıca kulenin hemen dibinde bulunan Domuz Çeşmesi’de görmeye değerdir.

  • Adres: Rådhuspladsen 2, 8000 Aarhus 

 Arhus Botanik Bahçesi

Arhus Gezilecek Yerler-5
planetware.com

Arhus Botanik Bahçesi (Botanisk Have) 1875 yılında 53 dönümlük etkileyici bir alana kurulmuştur. Bahçede dünyanın birçok yerinden subtropikal bitkiler, büyük seralar ve son zamanlarda büyü bir tropikal bitki faunası eklenmiştir. Botanik bahçesi bünyesinde yer alan amfitiyatroda ise yaz aylarında çocuklara yönelik eğlenceli programlar ve konserler düzenlenmektedir. Aynı zamanda içinde birçok patika yol, iki adet göl ve piknik alanları bulunduran Aarhus Botanik Bahçesi’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

  • Adres: Møllevejen 10, DK-8000 Århus 

Aarhus Günlük Gezilecek Diğer Yerler

Arhus Gezilecek Yerler-6
tripadvisor.com

Arhus’ta gezilecek yerler arasında irili ufklı birkaç yer daha vardır. Bunlardan bir tanesi de özellikle çocuklarıyla seyahat edenlerin ilgisini çeken Tivoli Friheden’dir. Burası konser hizmetleri de veren bir tema eğlence parkıdır. Bunun yanında Rosenholm Kalesi’de mutlaka görülmeye değer bir yerdir. 16. Yüzyılda inşa edilen bu Rönesans dönemi kalei 400 yıldan fazla bir süredir aynı aileye aittir. İçinde ki duvarlarda bulunan zarif tablolar, duvar halıları, dekore edilmiş odaların yan sıra göl ve park pavyonları oldukça etkileyici görülmektedir. Başka bir görülmesi gereken tarihi yerde Thorsager Kilisesi’dir. 13. Yüzyılın başlarında yapılan iki katlı bu kiliseye, eski bir sarma merdiven tarafından erişilebilmektedir ve bir dönem soylular için galeri olarak kullanılmıştır.

Arhus gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Arhus şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Viking Gemi Müzesi ve Tarihi Müzesi Giriş Bilet Fiyatları (7.92 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Arhus ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-