Selanik Savaş Müzesi

Aristoteles Meydanı’na oldukça yakın mesafede bulunan Savaş Müzesi, Yunanistan’ın tarihine ışık tutacak pek çok ayrıntı, belge ve eser ile sizleri karşılıyor. Müze girişinde ayrıca sanatçı Sofia Vembo için ayrılmış bir sergi yer alıyor. Gelibolu’da 1910 yılında hayata gelmiş olan sanatçı Yunanistan’ın iç savaş yıllarında hayli popülermiş. Milliyetçi, vatansever şarkılara imza attığından ötürü dönemin askerleri tarafından da oldukça seviliyormuş.

Sergide kendisine ayrılan bölümde plakları, posterleri, eşyaları görülebiliyor. Müzenin sonraki bölümlerinde Yunanistan’ın savaşlarında kullanılmış olan silahlardan mermilere, giysilere ve aletlere kadar her şeyi görmek mümkün olabiliyor.

Müzenin bahçesine çıkıldığında ise çeşitli savaş araçlarını görmek mümkün. Northrop F5A 13353 savaş uçağını müzenin hemen girişinde görebilirsiniz. Uçağın maliyeti düşük olduğundan Doğu Blok ülkeleri tarafından sıklıkla tercih edilmiş bir model. Ayrıca ülkemizde de 50 yıla yakın bir dönem eğitim uçağı olarak kullanılmış bir modeldir. Uçakla beraber alanda tan, torpido, servis aracı gibi döneme ait ilgi çekici pek çok araç görülebilir.

Müzede savaş döneminden kalma belgeler, aletler, giysiler ve araçların yanı sıra ziyaretçilerin dinlenmesi için kafeterya da bulunuyor. Eğer buradan bir hatıra eşyası almak isterseniz hediyelik eşya dükkânı da mevcut. Kütüphane bölümünde ise döneme ait ışık tutan pek çok bilgilendirici kitap yer alıyor. Yunanistan’ın tarih boyunca başından geçen savaşlar ve olayları daha yakından görmek ve bu sürece tanık olmak istiyorsanız mutlaka Savaş Müzesi’ne uğramalısınız. 

Ziyaret Bilgileri: Savaş Müzesi her mevsim Pazartesi 11.00 – 16.00, Salı- Cumartesi 09:00 – 19:00/17:00, Pazar ve resmi tatillerde ise 09:00 – 17:00 ve 09:00 – 15:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor. Giriş ücreti ise 4 Euro olarak belirlenmiş durumda.  Pazartesi günü ise giriş ücreti sadece 2 Euro.

Adres: 4 Grigoriou LabrakiThessaloniki

Yol Tarifi: Müzeyi bulmak ise oldukça kolay. Eğer Selanik Arkeoloji Müzesi ve Bizans Kültürü Müzesi’ni gezdikten sonra Savaş Müzesi’ne geçiş yapacaksanız iki müze arasından 3.Septemvriou Caddesi’ni takip edebilir, ilk sokakta sağdaki Grigoriu Lamprak Caddesi’ne dönebilirsiniz. Müze tam olarak karşınıza çıkmaktadır.

Yakın Yerler: Museum of Byzantine Culture, Archaeological Museum of Thessaloniki