Müzenin tasarımına 1943’te başlanmıştır. Frank Lloyd Wright’ın imzasın taşıyan Solomon R. Guggenheim Müzesi, 1959 yılında tamamlanmıştır. New York şehrinin en ikonik mekanlarından olan Solomon R. Guggenheim Müzesi, Frank Lloyd Wright’ın ölümünden 6 ay sonra kapılarını açabilmiştir. Projenin başlatıcısı olan Wright, ne yazık ki müzenin açılışını görememiştir.

Bu açıdan müze Frank Lloyd Wright’ın süre açısından en uzun soluklu projelerinden birisi olmuştur. Solomon R. Guggenheim Müzesi’nde, Manhattan’ın genel mimarisinin aksine farklı bir tarz hakimdir. Tasarımcı bu ikonik müzeyi tasarlarken, Manhattan’ın genel dikdörtgensel, katı mimarisini bir kenara bırakmıştır. Kuşkusuz bu radikal değişim, bugün bile müzenin halen Manhattan sokaklarındaki en ikonik eserlerden birisi olmasını sağlamıştır. Bu sayede hem bölge insanı hem de her yıl akın akın bu bölgeye gelen turistlerin her daim dikkatini çekmeyi başarmış bir yapıdır.

Müzenin genel mimari yapısı incelendiğinde ilk bakışta göze sürekli dönerek yükselen oval ağırlıklı bir yapı söz konusu. Bu da üstte de belirttiğimiz gibi Frank Lloyd Wright’ın eserini tasarlarken geleneksel köşeli Manhattan mimarisinin dışına çıktığını bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Ziyaret Bilgileri: Müze Şükran günü ve Noel günü kapalı. Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Pazar 10:00 – 17:30, Salı ve Cumartesi 10:00 -20:00 saatlerinde açık.

Yetişkinler için 25 dolar, öğrenci ve 65 yaş üstü 18 dolar, 12 yaş altı çocuklar içinse ücretsiz. Cumartesi günü ise herkes için “istediğin kadar öde” uygulaması var.

Adres: 1071 Fifth Ave. at 89th St, New York City, NY 10128.

Yol Tarifi: Müzeye ulaşmanın en kolay yolu4, 5 ve 6 numaralı trenlerlerden birini kullanıp 86. Cadde durağında inmek…

Yakın Yerler: Yahudi Müzesi, Carl Schurz Parkı, Park Avenue, Metropolitan Sanat Müzesi, Cleopatra’s Needle, Belvedere Kalesi, Delacorte Tiyatrosu, Central Park.