Google+

Arhus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

28431 Oca 2016Lokasyon Detay

Bir liman şehri olan Aarhus, (Danca: Arhus) Danimarka’nın en büyük ikinci kentidir. Konum olarak Danimarka’nın Jutland yarım adasının kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Nüfusu ise günümüzde 230.000 civarındadır.

Arhus Hakkında Bilinmesi Gerekenler
telegraph.co.uk

Bir liman şehri olan Aarhus, (Danca: Arhus) Danimarka’nın en büyük ikinci kentidir. Konum olarak Danimarka’nın Jutland yarım adasının kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Nüfusu ise günümüzde 230.000 civarındadır.

Aarhus Limanı Danimarka’nın en büyük ithalat ve ihracat limanı olarak bilinir. Ülkede üretilen tarımsal gıdalar ve dışardan alınan sanayi ürünleri alışverişi bu liman üzerinden yapılır. Bu yüzden ekonomisi büyük ölçüde limancılığa dayanmaktadır.

İklim olarak gayet ılıman bir karaktere sahip olan Aarhus düz bir ovanın üzerine kurulmuştur. Yıl boyunca sürekli yağış aldığı için bitki örtüsü yem yeşildir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 8-10 derece civarında seyreder.

Şehirde gezip görülecek tarihi ve modern yerler mevcuttur. Bunlar arasında başta gelenler; Danimarka’nın eski köy yaşamını simule etmek için yapılan “Den Gamle By”, İskandinavya’nın en büyük kilisesi,  Botanik Bahçesi, Tivoli ve Aros Modern Sanat Müzesi’dir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Arhus ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-