Arhus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Danimarka’nın en büyük ikinci kenti olan Arhus, ülkenin en önemli liman kentlerinden biri olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Arhus, Aarhus olarak da bilinmektedir. Bu kavram farklılığının oluşmasının temel sebebi ise Danca ve İngilizcedeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Arhus Danca, Aarhus ise şehrin İngilizce karşılığıdır. Bir liman kenti olan Arhus, ülkenin Yülen Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alır. 2004 sayımına göre 228.547 kişinin yaşadığı kent, günümüzde 230.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Kent düz, verimli ve ormanlık bir alan üzerinde kuruludur. Bu sebeple de muazzam manzaralara sahiptir. Tıpkı bir kartpostal görüntüsünü andıran Arhus, 2015 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Kültürü ve mimarisi ile oldukça dikkat çeken Arhus, kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir. Arhus, oldukça huzurlu ve güzel bir şehirdir. Bu özelliğinden dolayı 2010 yılında Arhus’a dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı şehir adı verilmiştir. Bunun yanında genç ve dinamik yapıya sahip olan Arhus, eğitim açısından da oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir. Her yıl şehre, dünyanın birçok yerinden farklı kültürde öğrenci gelmektedir. Bu da şehrin dinamik yapısını güçlendirmektedir. Şehirdeki en önemli üniversiteler arasında ise arhus Üniversitesi’dir.

Arhusşehrinin kelime anlamı ise “dere ağzıdır”. Şehrin coğrafik konumunu tanımlayan bu ismin tarihi ise 9. yüzyıla dayanmaktadır. Yoğun sel sularına karşı oluşturulmuş setler şehrin kurulumunda büyük bir rol oynamıştır. Bunun yanında 951 yılında başpiskoposun adının Arhus olması şehrin adının bu şekilde kalmasını destekleyen sebeplerden birisi olmuştur. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre Vikingler döneminde şehrin var olduğu ve kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Arhus’un bu dönemlerde İskandinavların en büyük şehri olduğu da bilinmektedir.

Liman kenti olması sebebi ile ticaretin tarihin eski dönemlerinden bu yana aktif olarak kullanılması şehrin ekonomisine oldukça katkı sağlamıştır. Arhus’un geçmişte ticaret yaptığı ilk ülkenin Almanya olduğu bilinmektedir. Özellikle un ticaretinin gerçekleştiği bu ihracatta, aynı zamanda Baltık şehirleri arasında da ticaret yapıldığı bilinmektedir. Deniz ticareti şüphesiz günümüzde de Arhus için büyük bir önem taşımaktadır. Tarihin eski dönemlerinden günümüze dek Arhus ekonomisi gelişmesini büyük ölçüde sahip olduğu limana borçludur.

Günümüzde ticaret, ekonomi ve finans merkezi olarak öne çıkan Arhus, 19. yüzyılda ekonomik gelişmelerin yaşanması ile gelişmeye ve değişmeye başlamıştır. 19. yüzyıldan önce çok fazla nüfusu olmayan şehir, bu gelişmelerden sonra yoğun göç almaya başlamıştır. Nüfusun az olması sebebi ile şehrin gelişmesi diğer Avrupa şehirlerine göre daha geç gerçekleşmiştir. Sanayi Devrimi ile beraber kırsal kesimden birçok kişi büyük şehirlere göç etmeye başlamıştır. Bunun yanında kitlesel üretiminde artmasıyla beraber sanayi şehri haline gelen Arhus, büyük göçler almaya başlamıştır.

Şüphesiz bir şehrin gelişmesindeki en önemli etmenler arasında denize kıyısı olup olmaması vardır. Vikingler döneminde liman, önemli bir ticaret merkeziydi. Zamanla daha da geliştirilen limandan bugün Avrupa’nın birçok yerine hem ihracat hem de ithalat gerçekleştirilmektedir. Ürün gönderilen şehirlerin ilk sırasında ise Kopenhag yer almaktadır. Arhus, gemiciler için oldukça tercih edilen bir limandır. Çünkü uzun süre gemilerini demirleyip bu limanda kalabilmektedirler. Bu da zaman açısından gemiciler için herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır.

18. yüzyılda mısır talebinin artması ile Arhus bu alanda en önemli üretici şehirlerden biri haline gelmiştir. Ekonomik olarak oldukça kazançlı bir alan olan mısır üretimi, Arhus’ta çoğu kişinin tarıma yönelmesine sebep olmuştur fakat bir sonraki yüzyılda endüstrinin oluşması bu alandaki çalışmalarında oldukça azalmasına sebep olmuştur. Günümüzde ise tarım faaliyetlerinin çok fazla Arhus’ta devam etmediğini söyleyebiliriz.

Bir kültür başkenti olan Arhus, sanata da en çok değer veren şehirlerden birisidir. Kitap fuarı, tiyatro, konser, resim/heykel sergileri, dans gösterileri ve film festivalleri ile birçok ülkeden turistin geldiği ve katılım gösterdiği etkinliklerin merkezidir. Turistik açıdan oldukça farklı bir deneyim yaşamayı sizlere sunan Arhus, insanları, doğası, sanatsal etkinlikleri, dini yapısı ile görülmeye değer şehirlerden birisidir. Kısacası Arhus, yaşam tarzı, mutfağı, müziği, konuşulan dili ve doğal yapısı ile görenleri kendine hayran bırakan eşsiz yerlerden birisidir. Hem yaz hem kış sezonunda birçok farklı aktiviteyi sizlere sunan Arhus, en kısa sürede gezi düzenlemeniz gereken şehirlerden birisidir.
 

Tanıtım Videosu: