Danimarka Hakkında Temel Bilgiler

Kuzey Avrupa'da yer alan en güneydeki ve en küçük İskandinav ülkesi Danimarka'nın İskandinav ülkelerinin en güneydeki ve en küçük, güneybatıda İsveç'le ve güneyde Norveç ve Almanya ile çizilmiştir.

Danimarka dünyanın en yeşil ülkelerinden biri konumundadır ve her yerde bisiklet kullanılmasının dışında, Danimarkalılar bireysel olarak çevre konusunda oldukça şaşırtıcı derecede soğukkanlıdırlar.

Şehirlerarası ulaşımda en başta gelen otobüsvetrenağıeniyiulaşımseçenekleriarasındayeralmaktadır. Otobüs şehir içi ulaşımda daha iyi bir seçenek konumundadır ve her şehrin kendi otobüs şirketi bulunmaktadır. Otobüs ve trenleri kullanmadan önce kart alınmalıdır ve binildiğinde ulaşım araçlarının içerisinde bulunan makinelere bu kartları göstererek onay alınması gerekmektedir. Diğer türlü para cezası uygulanmaktadır.

Bisiklet sık olarak kullanılmaktadır ve çoğu yerde kiralama olanakları bulunmaktadır. Araba kiralamak ise Danimarka'yı keşfetmenin en pahalı yollarından bir tanesi olacaktır.

Danimarka aynı zamanda dünyanın en popüler oyuncak markalarından biri olan Lego'nun doğduğu yerdir.Legoland temalı Billund parkında görülmeye değer parklardan bir tanesidir ve Lego satın alınabilecek dünyadaki en iyi yerlerden bir tanesidir.

Spor Danimarka'da oldukça popüler bir kültürdür. Ulusal sportların başında futbol gelmektedir ve onu jimnastik, hentbol ve golf izlemektedir.

Ziyaretçi durumlarına göre öncelikli olunmadığı zamanlarda acil servislerde de bekleme süreleri oldukça uzun sürebilmektedir ancak Danimarka'da sağlık hizmetleri yüksek bir standarda sahiptir. Tüm ziyaretçiler kendi ülkelerine geri gidebilecek kadar sağlıklı sayıldıkları sürece acil bakımdan ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Zengin, iyi tasarımlı ve geniş bir mimari kültür mirası bulunan Danimarka geçmişini oldukça iyi korumuştur. Danimarkalılar oldukça vatansever bir toplumdur ve ziyaretçileri ülkelerini göstermek amacıyla oldukça şaşalı karşılamaktadırlar. Birçok ülkede yapma şansı bulunamayan şeyleri bu ülkede yapmak mümkündür.

Her yıl Temmuz ayında, Kopenhag'ın kuzeyinde bulunan dünyanın en eski eğlence parkı Bakken'da dünyanın en büyük NoelBaba toplantıları gerçekleşmektedir ve burada yüzler Noel Baba'yla tanışma şansı bulunmaktadır.

Kuzey Kutbu'ndan Güney Kutbu'na kadar kayak yapabilir ve Aarhus'ta bulunan Danimarka'nın köpekbalığı merkezinde tropikal köpekbalıkları ile dalış yapabilirsiniz.

SvendWiigHansen'ın anıtsal heykeli "ManmeetstheSea" Esbjerg yakınlarındaki Danimarka'nın batı sahilinin güvenliğini sağlamaktadır. Dev heykeller 1995 yılından bu yana ziyaretçilerini beklemektedir.

Milli Tarih Müzesine ev sahipliği yapan FrederiksborgSarayı, İsveç şehri Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan 8 kilometre uzunluğundaki OresundKöprüsü, Viking deniz müzesi Vikingeskibsmuseet, Danimarka’nın farklı yerlerinden toplanmış 100 farklı yapının görülebileceği açık hava müzesi DenGamleBy, KronborgKalesi ve 1843 yılında kurulmuş, Avrupa'nun en harika bahçelerinden olan Kopenhag'taki TivoliBahçeleri mutlaka görülmelidir.

Anakara Danimarka'da 3 Dünya Mirası bulunmaktadır; "TheJelling"; 900'lü yıllara dayanan ve "Danimarka'nın Doğum Belgesi"olarak adlandırılan ve o sıralarda, Hıristiyanlık Danimarka'nın o dönemde Hıristiyanlığa dönüşünü belgeleyen kalıntılar, Danimarka krallarının ve kraliçelerinin dinlenmeleri için Kuzey Avrupa'da tuğladan inşa edilmiş olan ilk Gotik tarzdaki RoskildeKatedrali ilk ikisidir. Üçüncüsü ve en ünlüsü ise Helsingor'da bulunan Danimarka prensi, Shakespeare'in Hamlet'inin evi ve Baltık Denizi'nin ana yol koruyucusu olan KronborgKalesi'dir.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8rORVetg7NU