Prag'da İki Meydan: Old Town ve Wenceslas

Prag, gezdiğim şehirler arasında en etkileyici ve keyifli olanlarından biri. Ayak bastığınız andan itibaren sizi büyüleyen bir mimarisi mevcut. Ayrıca sokaklarından hiç eksilmeyen müzik sesini dönünce çok özlüyorsunuz.

Prag’a gelen herkesin içinden geçtiği Old Town Meydanı:

Old Town Meydanı’nın Astronomik Saati ile ünlü olduğunu her saat başı tüm turistleri kendisine çekmesinden anlıyorsunuz. Saatin üzerindeki 12 saat dilimi 12 burcun sembollerini göstermekte. 4 tane hareketli figure sahip olup, her biri farklı anlamlar ifade etmektedir. En ilginç özelliklerinden bir tanesi de saati yapan Hanus adlı ustanın bu saati başka yerlerde yapmasın diye kör edilmesidir.

Günün her anında meydanın farklı noktalarında sokak sanatçılarına rastlamak mümkün. Akşama doğru oldukça kalabalık olduğunu söylemeliyim. Ben de her akşam farklı sanatçıların performanslarını izlemek ve dinlemek için meydandaydım. Oldukça samimi ve sempatik bir ortam. Sokak müzisyenlerinin bu kadar iyi olduğunu tahmin etmezdim. Bir yandan dinlerken bir yandan da bir şeyler yemek isterseniz size trdelnik'i öneririm; Prag’ın geleneksel tatlılarından bir tanesi. Hemen hemen her yerde rastlamanız mümkün, fiyatı da oldukça ucuzdu.

Havelske Trziste

Ek olarak; St. Nicholas Kilisesi göze çarpan bir başka yapı.

Meydandan biraz daha uzaklaşıp, ünlü markaların mağazalarının yer aldığı Parizska Caddesi’nde alışveriş yapabilirsiniz.

Cadde üzerinde biraz daha yürümeye devam ettiğinizde ise kendinizi Yahudi Bölgesi (Josefov)’nde bulacaksınız. Bölgedeki tüm sinagogları gezmek için toplu bilet almak,tek tek bilet almaktan daha karlı oluyor. Toplam 6 tane sinagog ve Yahudi Mezarlığı bulunmaktadır.

Yahudi Mahallesi ise Cechuv Köprüsü’ne açılıyor. Charles Köprüsü’nden sonra buradaki köprünün de manzarasına doyum olmuyor. En fazla fotoğraf çektiğim noktalardan bir tanesi. Ancak Charles Köprüsü’ne oranla tursitlerin pek az ilgisini çeken, kalabalık olmayan ve yaya yolu ile araba trafiğine de açık olan körpü olduğunu ekleyeyim.

Cechuv Köprüsü'nden bir manzaraWenceslas Square

Prag’da kaldığım yer Old Town ile Wenceslas arasında olduğu için kimi akşam da Wenceslas meydanında zamanımı geçirdim. Wenceslas, Prag’ın New Town bölgesi olarak geçiyor.

Bulunduğum zamanlarda bir konsere ve basketbol turnuvasına rastlamıştım. İki yanında mağazalara ve restoranlara sahip olan uzunca meydanın sonunda ise Ulusal Müze bulunuyor.

Wenceslas Meydanı’ndan yaklaşık yarım saat yürüme mesafesinde ise Dancing Home’a gidebilirsiniz. Vltava Nehri’nin hemen kenarında olan yapı, beni nedense çok fazla etkilememişti.

Ek olarak; Wenceslas ve Old Town’a çok yakın kurulan Havelske Trziste ise (Havel’s Market) 9:00-18.00 saatlerinde açık olan bir pazar. Hediyelik eşyalar, kuklalar ve taze meyvelerin satıldığı pazardan, fazlaca alışveriş yaptığımı hatırlıyorum. Hediyelik eşya mağazalarından çok daha ucuza hediyeler alabilirsiniz.

Son bir şey hatırlatmakta fayda var; Prag’da change officeler paranızın değerinin çok altında Çek parası size verebiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Bu yazımda, iki ünlü meydanı öncelikli olarak anlatmak istedim. Ayrıca Kale Bölgesi, Petrin Tepesi ve Charles Köprüsü ile daha birçok yeri diğer yazılarımda anlatacağım.

Şimdiden herkese keyifli gezmeler!