Prag‘da Görmeniz Gereken 10 Yer

Prag (Praha) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Orta Avrupa'nın da en büyük kentlerinden biri olan Prag, yüzyıllar boyu Bohemya'nın tarihî bölgesinin başkenti olmuştur. Kent, benzersiz ortaçağ mimarisi ile ünlü. Prag'ın tarihi merkezi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yazılıdır. İkinci Dünya Savaşı'nı bozulmamış olarak atlatan Prag'ın ortaçağ merkezi, arkasında güneş batarken doğuya doğru bakan görkemli 9. yüzyıl kalesinin gölgesinde, Arnavut kaldırımlı şeritlerin, duvarlı avluları, katedralleri ve sayısız kilise dikeninin harika bir karışımı hâlini alıyor. Prag ayrıca enerji, müzik, kültür sanatları, kaliteli yemekler ve maceraya atılmak için bağımsız gezginlere  özel etkinliklerle dolu, modern ve enerjik bir şehir.Yüksek performansla 2 günde gezilebilir. Ben fazla yorulmayayım sindirerek gezeyim diyenlerdenseniz 3 gün ideal:)

PRAG ‘DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER

1. OLD TOWN (ESKİ ŞEHİR MEYDANI)

Prag Eski Şehir Meydanı, Prag’ın en eski ve işlek meydanı. Prag‘ın kalbini temsil eden yer burası. Gece gündüz çok fazla turistin yürüdüğü, gösterilerin yapıldığı, oldukça eğlenceli bir mekân. Yeni Kent’in kurulduğu 14. yüzyılda burası Eski Kent olarak adlandırılmış.

(Not: Meydanda alkolsüz her türlü içkiyi içebiliyorsunuz ancak alkollü içtiğiniz tespit edilirse, meydanda görevli polisler hemen ceza kesiyor, benden söylemesi:)

2. ASTRONOMİK SAAT

Dünyanın günümüzde hâlen daha kullanılmakta olan en eski astronomik saatini kendi gözlerinizle görün .600 yaşındaki bu başyapıt, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Astronomik Saat anlık zamanın ve günün tarihinin haricinde, aynı zamanda Güneş’in ve Ay’ın konumlarını da gösteriyor. Prag'da gezilecek yerler listemizin ilk sıralarında yer alan yapı üzerinde yer alan Astronomik Saat’in görsel şovunu izleyebilir, saat kulesine çıkarak Prag'ın Eski Şehir Meydanı'nı seyredebilirsiniz. Astronomik Saat’in çanları her saat başında çalar ve çeşitli figürler yapar. Bu yüzden bölge, saat başlarında turistlerin akınına uğrar.(Not: Aman, yan kesicilere dikkat! Siz dans figürlerini izlerken, bir eliniz cüzdanınızda veya çantanızda olsun :)

3. KARL KÖPRÜSÜ

14. yüzyıldan kalma bu köprü 516 metrelik uzunluğu, dayanıklı taşları ve Barok stilindeki heykelleriyle Prag’ın belki de en meşhur yeri. Bu olağanüstü yapıyla ilgili birçok efsane bulunuyor.. Bunlardan biri, yapımına 1357 yılında 9 Temmuz Günü sabah 5:31 de başlandığı yönünde. Numeroloji'ye göre oluşturulan bu ilginç sayı dizili bu tarihin, köprünün taşlarını daha çok sağlamlaştıracağına inanılıyor. Birçok sel baskınına rağmen hâlâ ayakta durması enteresan. Sokak sanatçılarının muazzam müzik dinletisi eşliğinde yürümek, fotoğraf çekilmek inanılmaz keyif verici .

4. PRAG KALESİ


St.Vitus Katedrali

Bu kale neredeyse 1000 yıldır Çek Hükümdarları'nın ve şu anda da Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın resmiîkonutu. Dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliğini gösteren bu kalenin inşaa edildiği tarih, 9. yüzyıla kadar uzanmakta. Kalede görülmesi gereken pek çok yer var: St.Vitus Katedrali, St. George Bazilikası, Golden Lane vb.

Kaleye girerken ciddi güvenlik önlemi alınıyor. Beni çantamın içine kadar aradılar. :) Ulaşım, 22 No'lu tramvay hattı kullandıktan sonra 5 dakikalık yürüyüşle sağlanabiliyor.

Prag Kalesi'nden Manzaralar

5. LENNON DUVARI

John Lennon 1980  yılında öldürüldüğünde, hayranları bu duvarı sevgi ve aşkı kutlayan şarkı sözleriyle donatmışlar. Duvar çok kısa bir süre önce tamamen beyaza boyanarak, üzerine ‘’duvar bitti" (wall is over) diye yazılmış. Berlin Duvarı'nın yıkılışının 25. yıl dönümünde sokak sanatçısı bir grup tarafından tekrar boyanmış ve daha sonra da ‘’savaş bitti" (war is over) yazılarak, tekrar renk cümbüşüyle kaplanmış. :)

6. DANS EDEN EV

Bir kadınla dans eden bir adamı tasvir eden bu enteresan bina, günümüzde Dancing House (Dans Eden Ev) olarak anılmakta. Yapımı 1996 yılında tamamlanmış, çevredeki modern ilk ev olduğu için ilk başta tarihî dokuyu bozduğu gerekçesiyle karşı çıkılmış. Ancak günümüzde turistler tarafından çok ilgi gördüğündan, sonraları kabullenilmiş. Şaşırtıcı olan özelliğiyse, binanın aslında ofis olması.

7. PETRİN TEPESİ VE PETRİN OBSERVATION TOWER (PETRİN GÖZLEM KULESİ)

Bu yüksek tepe, halkın boş zamanlarını geçirdiği bir alan. Çocuklu aileler için çok ideal bir piknik alanı ve bölgede kermeslerle konserler düzenleniyor. Tepenin manzarası çok iyi. :)

Tepeye füniküler le çıkılıyor ve Prag şehir içi ulaşımı için satın aldığınız bileti bu fünikülerde kullanabiliyorsunuz.

Petrin Kulesi, dünyaca ünlü Eyfel Kulesi’nden esinlenerek tasarlanmış. (Eyfel‘in yaklaşık 4 te 1'i büyüklükte). Kule, 60 metre yüksekliğinde. Kulenin tepesine belli bir giriş ücreti karşılığında, yürüyerek çıkabiliyorsunuz. Engelliler içinse asansör de bulunuyor.

8. FRANZ KAFKA MÜZESİ

Çek kökenli ünlü romancı Franz Kafka’ya ait müze burası. Müze ilk olarak Barselona'da açıldı .Ardından New York'a taşındı ve nihayetinde Prag'a yerleşti. Müzenin ana fikriyse yazarın yaşadığı ve yazdığı şehri tanıtmak.

9. KOMÜNİZM KURBANLARI ANITI

Petrin Tepesi'ne giderken, komünizm kurbanlarına ithaf edilmiş birkaç heykeli görmek için buraya mutlaka uğrayın. Merdivenin ortasındaki metal şerit, rejim sırasında kaç kişinin acı çektiğini sembolize ediyor. 2002'de yapılan bu heykeller, kurbanların fiziksel acılarını ve duygusal sıkıntılarını tasvir ediyor.

10. BELEDİYE BİNASI

Bünyesinde bulundurduğu Astronomik Saat nedeniyle dikkat çekici olan bu yapı, 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Kaynak: https://travel.sygic.com/#/?map=4,49.21042,16.61133&type=poi&wizard&end=...

Özge Erkmen

Yazar Hakkında

Özge Erkmen

Gezmeyi ,yeni yerler keşfetmeyi seven ,doğa ve deniz aşığı İnşaat Mühendisiyim..)