Meram Bağları

Meram bağları Konya’nın merkez ilçeleri arasındaki Meram’da yer alan bir tür yeşillikler denizidir. 5 önemli yolun geçtiği merkez üzerinde bulunan Meram bağlarının çevresinde çok sayıda tarihî mekân, park ve restoran yer alır.

Doğal güzelliği sayesinde çok sayıda ziyaretçisi bulunan Meram bağları ya da bahçeleri; gezinme, dinlenme ve piknik yeri olarak en çok tercih edilen yerler arasında bulunur. “Türbe önünde evi, Meram’da bağı olmak” deyişiyle yıllar boyunca arzulanan ve popülaritesi olan Meram bağları yolunuz Konya’ya düşerse ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Meram Bağları Gezilecek Yerler


Konya Meram Bağları Hakkında Bilgi

Konya’nın en çok rağbet gören doğal güzellikleri arasında bulunan Meram bağları aynı zamanda ilçeye adını verir.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “Peçevi şehrinin Baruthane mesiresi, Kırım’ın Sudak Bağı, İstanbul’un yüz yetmiş beşten fazla bahçe ve gülistanları, Tebriz’in Şah-ı Cihanbağı, Konya’nın Meram Mesiresi’nin yanında bir çemenzar bile değildir” şeklinde ifade ettiği ve Bağ-ı Meram olarak adlandırdığı bağ, Konya’nın merkezine yaklaşık 10 dakika mesafede konumlanır.

Eskiden büyük bağlık bir arazi olarak işlev gören yerden günümüzde geriye yalnızca Meram bağları türküsü kalmıştır. Bağların yerinde lüks evler ve villalar yer almaya başlasa da bölge bol yeşilliğini ve güzelliğini korumaktadır. 

Meram Çayı’nın her iki yanında yer alan kafe ve restoranlarda güzel zaman geçirdikten sonra Aydın Çavuş Tepesi’ne çıkarak Konya’ya yukarıdan bakabilirsiniz.

Konya Meram Bağları Çevresinde Ne Yenir?

Konya Meram’da bulunan bağları ve bahçeleri gezmek için günün herhangi bir saatinde gidip piknik yapabilirsiniz.

İstediğiniz yiyecekleri hazırlayabileceğiniz gibi hazır gitmişken bölgenin yöresel lezzetlerini de deneyimleyebilirsiniz. Konya denince akla ilk gelen etli ekmek ve çok daha fazlasını Meram bağları çevresindeki restoranlarda bulabilirsiniz.

Yöreye özgü diğer lezzetler arasında ise sac böreği, Mevlana böreği, arabaşı çorbası, dilberdudağı baklavası, papara, batırık, bamya çorbası, etli topalak, un helvası, yoğurt çorbası ve yaprak sarma bulunuyor. Civarda gidebileceğiniz restoranları inceleyebilirsiniz:

Konya Meram Bağları Restaurant Et ve Mangal: Yorgancı Mahallesi, Yeni Meram Cd. No:300, Meram/Konya Telefon: (0332) 325 22 92

Hacı Şükrü Fırın Kebap Salonu: Yorgancı Mahallesi, Dutlu Cd. 5/B, Meram/Konya Telefon: (0332) 325 28 29

Cemo Etliekmek: Aşkan Mah, Piyale Sokak, Meram Yeni Yol Caddesi. No:1, Meram/Konya Telefon: (0332) 323 80 73

Lezzan: Necip Fazıl Mahallesi, Yeni Meram Caddesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Tesis No:132 F/1, Meram/Konya Telefon: (0332) 323 28 00

Konya Meram Bağları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Konya Meram bağlarına nasıl gidilir diye soracak olursanız farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otobüs: Meram bağları Konya’nın neresinde derseniz merkeze çok yakın olan Meram ilçesinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Toplu ulaşımı tercih edecek olursanız 1 B, 52 A, 4 B, 69 A, 64 A, 2 B ve 4 A hat numaralı belediye otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otomobil: Meram bağlarına şahsi aracınızla gitmek isterseniz Konya’nın merkezinden yaklaşık 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Yön oklarını takip ederseniz kolayca varabilirsiniz.