Google+

Arama formu

POMPEI NOTLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi SİBEL AKINCI tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde kurulmuş Roma İmparatorluğu’nun en zengin şehirlerinden  biri… Liman şehri… Ticari olarak serbest bölge konumunda… Ayrıca eğlence merkezi… Çeşitli sapkınlıklar ayyuka çıkmış… Liman şehri demiştim… Birçok ülkeden gemilerle gelen mallar ve denizciler… Aylarca denizde yaşamak zorunda kalmış denizciler nasıl bir eğlence isterse, işte öyle eğlence yerlerinin işaretleri kaldırımlara yerleştirilmiş. Gideceğiniz yeri kimseye sormadan rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz yere ulaştığınızda dil bilmenize gerek yok; duvarlara çizilen resimlerden istediğinizi seçebiliyorsunuz, McDonald’s misali…

Pompei

Pompei-1

Pompei-2

Pompei-3

Pompei şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Maison De luxe, Residenza Madonna, Zefiro B&B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Suite privata in Centro a Pompei, B&B Pompeii Rooms, Touch Resort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cheap Stop, Agorà Hostel Deluxe, Hotel Apollo tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pompei aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Pompei-4

Pompei, ayrıca verimli topraklara sahip bir şehir vee işte sonunda o korkunç gün gelip çatıyor! Aslında Vezüv daha önce ben buradayım diye haber veriyor ve patlamadan 10 yıl önce bir deprem oluyor, ama o zamanlarda volkan hiç patlamadığı için kimse bir şey bilmiyor ve bu yüzden de Vezüv’ün verdiği haberi kimse anlamıyor. Üstelik depremde yıkılan şehir, modern bir şekilde yenileniyor.

Pompei-5

Pompei-6

Pompei-7

Pompei-8

Pompei-9

Günlerden M.S. 79 yılı Ağustos ayının güneşli ve sıcak bir öğleden sonrası… O gün de her zamanki gibi sıradan bir yaz günü başlamıştı; herkes günlük işlerinde ve yaşamlarındaydı ve Vezüv! O öğleden sonra gürledi, kükredi ve bütün hiddetiyle şehrin üzerine kül ve taş yağdırmaya başladı. Güneş kayboldu. Herkes şaşırmıştı. Bilmedikleri bu olay karşısında donakalmışlardı. Hâlbuki Vezüv, Roma mitolojisine göre yeraltı dünyasına açılan bir kapıydı. İnsanlar burayı basit bir tepe olarak görüyorlardı. Ama daha bir gün önce bütün su kaynakları kurumuştu. Vezüv: “Ben geliyorum, gidin buradan” demişti. Bunu kimse göremedi ve Pompei ortadan kayboldu. Ta ki 1594 yılında bir su kanalı yapımı çalışması sırasında duvar kalıntısı bulunana kadar… Kazı çalışmaları günümüze kadar geliyor ve hala devam ediyor.

Pompei-10

Pompei-11

Pompei-12

Pompei-13

Pompei-14

Pompei-15

Pompei-16

Pompei şu anda denizden 7 km içerde… Aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun korunmuş tek şehri… Roma gündelik yaşamının gizleri Pompei’nin fırınlarında, şarap dükkânlarında, manavlarında saklı… Bulunan her kalıntı, Roma ile ilgili bilinmeyen yaşamı gün yüzüne çıkarıyor.

Etiketler


SİBEL AKINCI kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek üzere mücadele ederken annem bir yandan da  eski, İran Şahı Rıza Pehlevi  ile Farah Diba’nın düğün törenlerini radyodan naklen dinliyormuş… Bunlar...