Google+

KÜLLERE GÖMÜLEN ŞEHİR: POMPEİ

735825 May 2015Gezi Notu
amatorgezginamatorgezginGezgin25 May 201573580 Yorum

Anadolu topraklarında yer alan antik kentleri gördüğünüzde, hikayesini bilmeden gezdiğiniz Pompei sizi pek heyecanlandırmıyor. Hatta Dünya Miras Listesi’nde yer aldığını öğrenince Unesco’nun taraflı karar verdiğini düşünebilirsiniz. Ta ki şehrin arkasında yükselen 2 tepeyi görene kadar!

Bu tepelerden birinin adı Vezüv Yanardağı, diğeri ise püskürttüğü lavların oluşturduğu tepe. Vezüv vakti zamanında yamaçlarında zenginlerin bağ evlerinin olduğu bir yayla. Pompei ise Roma İmparatorluğu’nun Las Vegas’ı, Amsterdam’ı. Slogan açık ve net; “Pompei’de yaşanan, Pompei’de kalır.”  Dönemin ne kadar zengini, aristokratı, soylusu varsa bu zevk şehri Pompei’nin sokaklarında dolaşmış, zevkin eğlencenin dibine vurmuş.

Pompei

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Pompei-1

Önemli caddelerin kesiştiği noktada yer alan arena, eğlencenin merkezi olmuş. Gladyatörleri, duvarında “neye, kime inanırsan inan son duanı et” tarzında ürpertici ve uyarıcı bir yazı ile karşılayan arenada Spartacus’ün de dövüştüğüne dair söylentiler var. Roma’daki Kolezyum’un henüz inşa edilmediğini ve Pompei’nin misyonunu düşündüğümüzde, arenada yapılan dövüşlerin vahşeti ve bu vahşetin dönemin insanında yarattığı zevki anlamak mümkün.

Pompei-2

Pompei-3

Ama Pompei’yi Pompei yapan asıl özelliği cinsel yönden sunduğu her türlü zevk. Cesar’ın bile uğrayıp oğlanlarının tadına baktığı, şehre gelen turistleri duvarlara kazıdıkları penis işareti ile doğru yöne götüren, fuhuşun ve sapkınlığın her yerde kol gezdiği şehir. Tarihin ilk reklam tabelalarının, genelevlerdeki ünlü kadınlar için duvarlara resmedildiği şehir. Tüm bu sapkınlıklarıyla Sodom ve Gomore’ye benzetilen ve hatta duvarına kazınan, sonunda tarihin en büyük faciasıyla yok olan şehir.

Pompei-4


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Yaşanan depremler Vezüv’de olacak patlamanın habercisi olmuş ama zevkten başını kaldırmak istemeyen halk tarafından önemsenmemiş hatta insanlar bu duruma alışmış bile. Binlerce yıllık rezilliğe tanık olan Vezüv, 2 gün içinde Pompei’yi yok etmiş. Limana kaçmak isteyen insanlar dev dalgalarla karşılaşmış. Ya boğulmuş ya da şehre hapsolmuş. Yanardağın püskürttüğü zehirli gaz ve kızgın taşlar insanların birkaç saat içinde ölmesine neden olmuş. Ardından gelen toz bulutu şehri tamamen yutmuş ve yaklaşık 1700 yıl sonra tesadüf eseri bulunabilmiş.

Pompei-5

Pompei’yi dünyadaki diğer tüm kalıntılardan ayıran şey ise; Vezüv’ün şehri yuttuğu sırada insanların o an ne yapıyorlarsa o şekilde taşlaşmış olmaları. Aslında tam olarak taşlaşmış oldukları söylenemez. İnsanların üzerini örten volkanik kül sertleşerek etrafında kalıp oluşturmuş, bedenin çürümesinden sonra yerin altında insan şeklinde boşluklar olarak kalmış. Yapılan kazılarda bu durum farkedilmiş ve boşluklar alçı ile doldurulmuş. Fırından çıkarılmamış ekmek, ocaktan indirilmemiş domuz, elleri başlarının arasında veya kucağında çocuğuyla kaçmaya çalışan insanlar… Bunların tümü açık hava müzesinde sergileniyor.

Pompei-6

Pompei-7

Pompei-8

Pompei-9

Yaklaşık 15-20 bin kişinin yaşadığı, dönemin zevk ve eğlence şehri, Napoli’nin yaklaşık 25 km güneyinde yer alan Pompei, İtalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Pompei şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; National Museum of Capodimonte Entrance Biletler (16 €), Napoli'den: Sorrento, Positano ve Amalfi Tam Gün Turu (90 €), Napoli: 3 Saatlik Rehberli Yürüyüş Turu ve Pizza Yemeği (44 €), Napoli Sokak Yemekleri ve Görülecek Yerler (35 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar