Nou Camp Stadyumu

Futbolla çok ilgisi olmayanların bile adını duyduğu İspanya’nın en ünlü ve önemli takımlarından FC Barcelona’nın resmî stadı Camp Nou, Barselona’da en çok ilgi gören turistik yerlerden biridir. Bu kadar ilgi olmasından dolayı turistler için stada ücretli turlar düzenlenmektedir.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ise 5. büyük stadyumu olan Camp Nou Stadı, 1957 yılında Katalan mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanmıştır. 1982 Dünya Kupası öncesinde yenilenen stadın seyirci kapasitesi 120 bine çıkarılmıştır. Ancak UEFA’nın talebi doğrultusunda bu sayı daha sonra 98.772’ye düşürülmüştür. Stadın yüksekliği 48 metre, uzunluğu 250 metre ve eni 220 metredir. 55 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan stadyum, yalnızca 5 dakika içerisinde tahliye edilebilmektedir.

Stadyumun bulunduğu yerde Camp Nou Stadyumu Müzesi de mevcuttur. Şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden olan Camp Nou Stadyumu Müzesi’nde FC Barcelona takımının 100 yılı aşkın tarihi anlatılmaktadır ve sahip oldukları sayısız kupaları burada görmek mümkündür.

Stada gelmek için en kolay yollardan biri Katalunya Meydanı'ndan metroya binmek. Stada yakın iki metro istasyonu yer alıyor; bunlar Les Corts ve Collblanc İstasyonları.

Stadın toplamda 132 giriş kapısı mevcut. Müzeye giriş stadın 9 No’lu kapısından yapılmaktadır. Burada yer alan sergide hem Barselona’nın futbol tarihine dair değerli anları işaret eden madalyalar, kupalar, formalar ve görsel-işitsel anlatımlar hem de Katalanların direniş tarihine ışık tutan objeler sergilenmekte. Bu yönüyle de Nou Camp Müzesi, sadece bir futbol müzesi olmaktan ayrışıyor.

Müzede en eğlenceli ve etkileyici anlar yaşayacağınız yer ise futbolcuların sahaya çıkmak için kullandığı tünel olacaktır. Bu tünele verilen tribün efektleri gerçekten etkileyici bir atmosfer yaratıyor. Özellikle futbolseverleri, ayrıca mutlu edecek diğer şeyse stadın soyunma odaları, duşlar, basın tribünü gibi normalde girilmesi yasak olan bölgelerini de gezebiliyor olmak…

Gezide istediğiniz futbolcuyla fotomontaj tekniğiyle fotoğrafınızı hazırlatabilirsiniz. Fotoğraf bedeli için 12 Euro ödemeniz gerekiyor.

Ziyaret Saatleri: 14 Nisan-13 Ekim tarihleri arasında Pazartesi-Cuma günleri 09.30-19.30, 14 Ekim-15 Aralık tarihlerinde ise Pazartesi-Cumartesi arası 10.00-18.30 saatlerinde ziyarete açıktır. Yılın tüm Pazar günlerinde ise 10.00-14.30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Ziyaret Ücretleri: Bilet fiyatı 26 Euro’dur. Alacağınız tek biletle hem müzeyi hem de stadyumu gezebilirsiniz. Rehberli tur isterseniz ödemeniz gereken fiyat 53 Euro.

Adres: Avda de Aristides Maillol

Yol Tarifi: Camp Nou’ya Katalonya Meydanı’nda L3 ve L5 metro hatlarıyla, “Maria Cristina” ya da “Collblanc” duraklarında inerek gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Pub Lunatic, Tren del Ciment