Latin Katedrali

Gotik, rönesans ve barok mimari tarzlarının bir arada bulunduğu Latin Katedrali, 14-18. yüzyıllarının büyük bir anıtı niteliğindedir. Üç farklı mimari stilin yansıtıldığı katedral, şehrin en eski ve en görkemli yapıları arasında gösteriliyor. Lviv'in ihtimalı yüzüyle tanışmak için Latin Katedrali'ni mutlaka görmelisiniz.

Şehrin Old Town bölgesinde yer alan katedral, Rynok Meydanı’nın güneybatı tarafındadır. 1344’te inşasına başlanmış ancak 6 yıl sonra çıkan yangında hasar görmüştür. 1360 yılında Kral Casimir III tarafından tekrar inşa edilen katedral önce gotik tarza sahipken restorasyon çalışmaları ardından barok dokunuşlar da yapılmıştır. Yapımı ise 15. yüzyıla kadar sürmüştür. Yapıldığı dönemden bu yana şehrin en cazibeli yapısı olmayı sürdürmüş. Orta Çağ zamanlarında tüm kent latin Katedrali erafında çevrelenecek şekilde planlanmış. Günümüzde de Lviv'in en turistik yapılarının başında geliyor. 

Etkileyici bir iç mimariye sahip olan katedralin tavanı ve duvar süslemelerinde dini tasvirler bulunmaktadır. Şehirdeki en eski yapılardan biri olan katedralde flaş açık bir şekilde fotoğraf çekmek ise yasaktır. Katedralin çatısı ise ayrıca görülmeye değer etkileyiciliğe sahiptir. Latin Katedrali tüm görkemiyle yanındaki mütevazi ama etkileyici Boim Şapeli'yle tam bir kontrast oluşturur. Bu haliyle de iki yapıyı görebileceğiniz bir noktadan hafızanıza kazınacak karelere ulaşmanız mümkün. 

Adres:Katedralna pl. 1, Lviv 79008

Yol Tarifi: Latin Katedrali’ne Opera Binası’ndan 5 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmanız mümkündür.

Yakın Yerler: Old Town, Rynok Meydanı

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 08.30-17.00, Pazar ve tatil günlerinde ise 14.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişi ücretsizdir.