İstanbul'da Kore Mutfağı

Geçen yaz ücretsiz izin aldım ve iznimin çoğunu evde geçirdim. Evde vakit geçirmek için en iyi şeylerden biri, bana göre dizi izlemek, daha doğrusu geçen seneden beri dizi izlemek :) Evde geçirdiğim bu sürede, kardeşim ve arkadaşım Fatoş'un tavsiyesine uyup, daha doğrusu yoğun ısrarlarına dayanamayıp Kore dizilerini izlemeye başladım. İzlemeden önce burun kıvırdığım bu dizilerin artık bağımlısıyım. İzlediğim dizileri sınıflandırmak gerekirse her şeyden önce romantik komedi, ama sadece romantik komedi değil; bazısı fantastik, bazısı polisiye, bazısı korku... Yani bir diziyi sadece bir kategori içine sokamıyorsunuz. Bunun yanında diziler, genelde 1 saat sürüyor ve 16-20 bölüm arasında da bitiyor. Sıkılmaya fırsat bulamadan diziyi bitirip diziye hasret kalıyorsunuz :)

Kore dizisi izlemeniz için bir sürü neden sayabilirim ama konumuza gelecek olursak, izlediğim tüm dizilerde yemek çok önemli bir öğe :) Dizideki karakterler sürekli birbirlerine şu soruları soruyorlar: Aç mısın, yemek yedin mi, ramen yiyelim, soju içelim... Dizide yemekler bizim dizilerdeki gibi dekor değil; hapur hupur yemekleri yiyorlar... Bir süre sonra, senin canın da dizide gördüğün o yemekleri yemek istiyor. Kore dizisi izleyen arkadaşlarımla, özellikle de İmren'le İstanbul'daki Kore restoranlarını tek tek dolaşıp dizideki yemekleri denemeye başladık.

Kore restoranlarında ilk önce meze getiriyorlar. Kimchi bunlardan biri ve dizilerde en çok yedikleri, annelerin özellikle ayrı yaşayan çocuklarına paket yapıp verdikleri yiyecek. Tabii bizim de en merak ettiğimiz yiyecekti. Kimchi acılı lahana turşu gibi Çin/Kore marulundan yapılan bir yiyecek. Restoranlarda paket yaptırmayı denedik ama paket yapmıyorlar. İnternetten yapılışını izledim, üşenip deneyemedim :) Kimchi dışında, acılı turp, tatlı patatessalatası, patlıcanlı meze, mantar mezesi, soya filizi, acılı salatalık ve havuç, bazı restoranlarda güveçte yumurta ve Korean pancake yani omlet de getiriyorlar. Korean pancake'i yapmaya denedim, yeşil soğan dışında yeşil soğana benzeyen bir sebze de koyuyorlar ama onun ne olduğunu anlamadığım için ben sadece yeşil soğan ile yaptım. Soğanlı omlet yiyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama tadı hoşuma gitti. Bu arada ben mezeler içinde kimchi’den daha çok acılı turpu seviyorum :)

Ana yemeklerinden denediklerimiz ramen, bibimbap, yukgejang, gimbap, bulgogi, Koreanbarbekü, ddokbokki ve adını hatırlayamadım tavuk yemeyi yedik...

Biz ilk olarak yukgejang ve bulgogi yedik. Yukgejang, içinde et ve sebze olan acılı bir çorba; yanında pirinçle servis ediliyor. Dizilerden gördüğümüz kadarıyla pirinci çorbanın içine atarak yiyorsunuz. Tadı oldukça acı olsa da ben de arkadaşım da beğendik.

Bulgogi, çok az tatlı olan soslu dilimlenmiş içinde yeşil ve kuru soğan da olan dana eti. Bir restoranda susuz pişirirken diğer restoranda çorba gibi pişirmişlerdi. Çorba gibi pişirince yanında pirinç, ızgara olarak pişirince yanında marul ile servis yaptılar.

Daha sonra, dizilerde sürekli yedikleri ramen’i denemeye karar verdik. Ramen, erişteli acılı çorba gibi. Arkadaşım sulusunu ben susuzunu aldım. Her ikisi de güzel. Başka bir zaman deniz ürünlüsünü de denedim. Deniz ürünlerini çok sevmeme rağmen sonuna kadar yiyemedim. İçinde kabuklu jumbo karides ve kabukla pişirilmiş midyeler vardı. Çok alışık olmadığımız ve nasıl yiyeceğimi bilemediğim için kabuklu midyeyi de yiyemedim. Belki seversiniz ama ben öneremeyeceğim :) Aynı gün, İmren ile kardeşim susuz ramen aldılar, ama bazı restoranlarda susuz ramen’i patates eriştesinden yapıyorlar, ikisi de beğenmedi ki İmren'in Kore mutfağında favori yemeği ramen’dir...

Bibimbap, ortasında pirinç, yanlarında meze ve et, üstünde de yumurta olan yanında acı sosla servis ettikleri bir yemek. Bazen yanında çiğ yumurta ile de servis edebiliyorlar. Yumurtayı yanında getirirlerse yumurta ve acıyı, pişmiş yumurta üstünde ise sadece acıyı güvece ekleyip iyice karıştırarak yiyorsunuz. Benim şuandaki favori yemeğim Bibimbap ;)

Kimbap, sushi gibi. Yosun yaprağına pirinç, sosis, yumurta, havuç ve salatalık sarılarak hazırlanıyor.

Ddokbokki; acılı pirinç keki. Bu yemeği de dizilerde bol bol gördüğüm için denemek istedim. Sıcakken güzel, ama soğudukça pek yiyemedim.

Gittiğimiz Kore restoranlarında, kaşık ve chopstick’le yemek yiyorsunuz, çatal masada yok. Menü; dana, tavuk, domuz eti ve deniz ürünlerinden oluşuyor. Et yemeyenler için yemek bulmak zor... Vegan içinse daha zor; çünkü bazen ramen’in içine bile yumurta kırabiliyorlar. Tatlı neredeyse hiçbir Kore restoranında yok. Tatlı yerine yemekten sonra meyve ikram ediyorlar.

Az kalsın soju’yu unutuyordum. Kore dizilerinde; yemekleri kadar merak uyandıran diğer bir şey de soju. İçki içilmeyen daha doğru az içilen sadece bir dizi izledim. Onun dışında bütün dizilerde neredeyse sürekli içki içmek isteyen karakterler oluyor. Soju’ya dönecek olursak, pirinç şarabı gibi bir şey. İlk denediğimde tadı hiç hoşuma gitmedi. Daha sonra gittiğimizde arkadaşım merak ettiği için sipariş ettik ve hiç içemedim. İçki ile pek aram olmadığı için net bir yorum yapamıyorum, içki içiyorsanız deneyip kararı siz karar verin :)

İstanbul'da gittiğimiz Kore restoranları:

1. Seoul Restoran (Zomato Puanı:3,9 )
Sultanahmet'te bulunan bu restoran ilk gittiğimiz Kore restoranı. Daha çok, Kore yemeği yemek isteyen Koreli turistlerin geldiği bir restoran. Rezervasyon yaptırmanıza gerek yok, ama bazen büyük gruplar gelebiliyor, gitmeden arayabilirsiniz...
Adres: Cankurtaran Mh., Akbıyık Cd. No:33, Fatih/İstanbul
Telefon:0532 506 23 11

2. Sopung (Zomato Puanı:3,9 )
Yemeklerini çok beğendik, ama meze ikram etmediler ;) Susuz ramen diğer restoranlarda patates noodle’dan yapılıyor, burada normal noodle’dan da susuz ramen yiyebilirsiniz. İnternetten tam adresini yazmak için baktığımda Kadıköy'de de şubelerinin olduğunu gördüm, biz Fatih'tekine gittik, ama Kadıköy'dekine gitmek isterseniz adresi aşağıda.
Adres:Karagümrük Mh., Kaleboyu Cd. No:47, Fatih/İstanbul
Adres: Caferağa Mahallesi, Miralay Nazım Sk. 5/7a, Kadıköy/İstanbul
Telefon:0541 738 98 63

3. Çam Sut (Zomato Puanı:3,9 )
Ablam, arkadaşlarım yani kim Kore yemeği yemek isterse buraya götürüyorum. Kendimi evimde gibi hissediyorum, çünkü çalışanları da restoran sahibi de çok güler yüzlü. Onun dışında en çok burada meze ikram ediyorlar. Kimchi’yi sevdim deseniz, bitince hemen yenileyecek bir yer. Buraya ilk gittiğimizde yılbaşı öncesiydi, neredeyse bomboştu; ama daha sonra gittiğimizde yer bulmakta zorlandık. İstanbul'da yaşayan Koreliler kadar Kore mutfağını sevenler de buraya geliyor.
Adres:Nisbetiye Mah., Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 D:2, Beşiktaş/İstanbul
Telefon:(0212) 278 78 26

4. Seorabeol (Zomato Puanı:3,4 )
İstanbul'da yaşayan Korelileri burada bulabilirsiniz. Rezervasyon yapmadan gitmeyin, yer bulmanız çok zor.
Adres: Esentepe Mahallesi, Kore Şehitleri Cd. No:57/B, Şişli/İstanbul
Telefon:(0212) 275 25 95

5. Han Sa Rang (Zomato Puanı:3,4 )
En üst katı deniz manzaralı.
Adres:Cankurtaran Mh., No: 10, Cankurtaran Meydanı Sk., Fatih/İstanbulTelefon:(0212) 516 11 28

Gittiğimiz bu beş restoranın da yemekleri ve fiyatları aşağı yukarı aynı ;) Restoranlarda ekmek yok, garsonlar en çok bu soruya sinir oluyormuş; bilginiz olsun :)