Veszprem Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Macaristan’ın en önemli kentlerinden birisi olan Veszprem ülkenin batısında bulunmaktadır. Balaton Gölü’ne 15 kilometre mesafede olan şehrin nüfusu ise yaklaşık 60 bindir. Tarihi eskilere dayanan köklü bir şehir olan Veszprem’in lakabı “Kraliçeler Şehri”dir.

Kentin bu lakabının kökeni ise 11. yüzyıla dayanmaktadır. O dönemde Macar Kralı olan I. Istvan, Bavyeralı eşi Gisela’ya şehri hediye etmiştir. Bu jestin ardından ise kent, tüm kraliçeler için bir merkez konumuna ulaşmış ve kraliçelerin birçoğu bu kentte yaşamıştır. Bahsettiğimiz hediye verme hadisesiyle ilgili ise kentte çok önemli bir anıt bulunmaktadır. Veszprem’in en görünür noktasında Kral I. Istvan ile Kraliçe Giselena’nın heykeli bulunmaktadır.

Kent bir dönem Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altında da kalmıştır. 1552 senesinde Budin Beylerbeyi olan Hadım Ali Paşa, Veszprem’i fethetmiştir. 1566 yılına dek İstolni Belgrad sancağına bağlı bir nahiye olarak kalan şehir, bu tarihte Habsburg Hanedanı tarafından geri alınmıştır. 1593 yılında Koca Sinan Paşa’nın tekrar aldığı şehirdeki Osmanlı hakimiyeti, öncekinden kısa sürmüş ve 1593 yılında tekrar Habsburglar’ın eline geçmiştir.
 

Veszprem’e nasıl gidilir?

Veszprem’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmaktadır. Gitmek isteyenler için en uygun güzergah, İstanbul’dan Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye uçakla ulaşıp tren ya da otobüsle aktarma yapmaktır. 122 kilometre olan iki kentin arasını otobüsle yaklaşık 2 saatte, trenle ise 1.5 saatte geçebilirsiniz.

Veszprem’e ne zaman gidilir?

  Macaristan, Avrupa’nın orta kısımlarında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Karasal iklimin hakim olduğu ülkede bu nedenle yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer. Veszprem’e yapmayı planladığınız seyahatlerde de bu durumu göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Kenti gezmek için en uygun dönemler ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu mevsimler turizmin en hareketli olduğu dönemlerdir ve pek çok turist de kenti ziyarete gelir.

Veszprem’de gezilecek yerler

Macaristan’ın en gezilesi şehirlerinden birisi olarak gösterilen Veszprem gezilecek yerler bakımından oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Kentin ilk görülmesi gereken noktası, Başpsikopos Sarayı’dır. Barok mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan yapı, 1776 yılında eski kraliçe sarayının yerine inşa edilmiştir. Freskleri ile büyüleyici bir görünüme sahip olan sarayda çok değerli resim ve sanat eserleri bulunuyor. Ayrıca eski dönemlere ait kıyafetler de sergileniyor.

Saraya yakın bir konumda bulunan Kale Kuyusu ise bir başka görülmesi gereken nokta. Gisella Şapeli’nin tam önünde bulunan bu kuyu, 40 metrelik derinliği ile dikkat çekiyor. Kuyunun içine bakmak isteyenler için yapılan demir korkuluk, pek çok insanın dilek dileyip astıkları kilitlerle kaplı. Siz de bu akıma dahil olabilirsiniz. Kuyuda geçirilen zamanın ardından ise küçük kiliseler, Gisella ve Aziz George Şapelleri’ni gezebilirsiniz. Bu şirin yapıları gezdikten sonra ise yazının başında da bahsettiğimiz, kentin adeta simgesi olan Kral I. Istvan ve Kraliçe Gisella’nın heykellerinin olduğu tepeye gidin. Heykellerin bulunduğu yüksek nokta, size muhteşem bir şehir manzarası sunuyor. Burada kuş bakışı gördüğünüz manzarayı seyre dalıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Veszprem geziniz sırasında kente 15 kilometrelik mesafede bulunan Balaton Gölü’ne de uğramadan geçmeyin. 20-25 dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşacağınız göl, denizlere kıyısı bulunmayan Macaristan için adeta bir deniz niteliğinde. Göl kıyısında Veszprem’e en yakın yerleşim olan Balatonfüred, tam bir tatil bölgesi. Göl kıyısında Balatonfüred gibi pek çok yerleşim bulunuyor. Bunların büyük kısmında da oteller ve plajlar mevcut. Macar halkının büyük kısmı serinlemek için burayı tercih ediyor. Ayrıca gölün diğer kısımlarına vapurlarla ulaşmak da mümkün. Gölde çok sayıda yat da bulunuyor. Ayrıca su sporları için de oldukça uygun bir ortam mevcut.

Göl gezintiniz sırasında kıyıda bulunan bir heykel dikkatinizi çekecektir. Bu heykelin dramatik bir hikayesi var. 1954’te gölde sefer yapan Pajtas isimli gemi, 178 yolcusu ile Balatonfüred-Siofok seferini yaparken batar. Halen kesin olmayan rakamlara göre 20 civarında yolcu hayatını kaybeder. Boğulanların anısına imdat çağrısı yapan bir el temalı heykel yapılır. Kuğuların süslediği göl, ortalama bir büyüklüğe sahip olduğu için diğer yerleşim yerlerine de kısa gezintiler gerçekleştirebilirsiniz. Buralarda hem yüzüp hem de leziz yemeklerle manzaranın tadını çıkarmanız mümkün.
 

Veszprém ile İlgili

Veszprém Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 16oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 11oC
  • Kas 5oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa