Budapeşte'de Yemek ve Alışveriş

Budapeşte'ye gitmeden Budapeşte mutfağını keşfetmek isteyenler buraya! :)

Vati Utka, trafiğe kapalı olup, sağlı sollu birçok mağazanın sıralandığı, ara ara restaurant ve cafelerin olduğu bir cadde. Bu cadde üzerinde de hediyelik eşya alınabilecek pek çok mağaza var. Bu mağazalardan çanak çömlek, nakış işlemeleri, el yapımı takılar ve dokumalar gibi yöresel ezgilerini taşıyan ürünler, Macar şarabı ya da Macar geleneksel içkisi olan pálinka (genellikle kayısılı olur ve çok serttir) alınabilir. Bu cadde üzerinde Macaristan’ın en önemli alışveriş merkezi olan Duna Plaza yer almaktadır.

Akşam yemeğinden sonra bu caddedeki Vörösmarty Meydanı’ndaki Gerbeaud (Jerbo) Kafe’ye gelip bir tatlı yemenizi önerebilirim. Bu pastane 1858'den beri hizmet veren Avrupa’nın en eski ve en büyük pastanesi olmanın yanında çok populer bir buluşma noktası. İçi barok tarzı döşenmiş olan bu pastanenin tatlıları da birbirinden nefis ve porsiyonlar oldukça büyük. Seçmek çok zor olacak, bol şanslar! Tamam, tamam, Çok zorlananlara ufak bir tüyo: strudel (meyvalı turta), Gundel pancake ve Sumloi dumpling (meyvalı hamur tatlısı) Macarlara özgü ve hafif tatlılar.

Alışveriş molasının ardından tekrar kaldığınız yerden city bus’a binerek Buda tarafını dolaşın. Ardından tekrar Peşte tarafına geçtiğinizde Parlamento Binası'nı ve Etnografya Müzesi'ni gezdikten sonra Tuna Nehri boyunca yürüyerek St. Stephan’s Bazilikası'nı görün. 1851 – 1867 seneleri arasında yapılan bu kilisenin kulesinin yüksekliği 96 metre ve tepeden muhteşem bir manzara sunuyor sizlere. Bu kuleye çıkmak için sadece 2 Euro civarında bir bedel ödemeniz gerekiyor. Ama rehberli tur alırsanız bu bedel 3’e katlanıyor. Ama rehber de yaklaşık 30 dakika size en ince detayına kadar anlatım yapıyor. Karar sizin.

Artık acıktık ve midemiz kazınıyor. Tuna Nehri kıyısında Peşte tarafında Admiral ya da Bogolyvar Macar mutfağı lezzetleri için tercih edebileceğiniz restaurantlar. Admiral kısmen biraz daha pahalı. Vati Utka’da ise Cyrano, Arany Barany, Onyx, Sörhazpince – Gerbeaud-Haz tercih edebileceğiniz mekanlardan.

Macar mutfağı, domuz eti yemeyenleri biraz zorlayabilir. Acıya düşkün olanlarsa Macar mutfağı tutkunu haline gelebilirler. Öncelikle macar salamı ve peynir ile hazırlanan mezeler denenmeli. Çorba seviyorsanız meşhur Goulash çorbasından mutlaka için. Bu çorba, patates ve sığır etiyle hazırlanan baharatlı, salçalı ve koyu kıvamlı bir çorba. Bizim tas kebabının sulandırılmışı ama ciddi anlamda lezzetli. Ben dönerken marketten hazırlarından alıp valize 5 -6 paket attım. Bununla doymamanız pek mümkün olmasa da yine de doymayanlar ya da gözü doymayanlar (benim genel durumum) için ana yemek olarak av etleri ile hazırlanan yemekleri ya da salatayı tercih edebilirsiniz. Oldukça gelişmiş salata kültürleri var. Yemek ile birlikte geleneksel biralarından ya da meşe fıçılarında bekletilerek hazırlanan dünyaca ünlü Macar şarabından ya da taze sıkılmış meyve sularından tadabilirsiniz.

Macaristan’da diğer önemli ve çokça tüketilen içki brandy ve kanyak. Özellikle de “barack” adı verilen denenebilir.

Her ne kadar çok canlı bir gece eğlencesi olmasa da birçok farklı kulüp var. Burada herkesin müzik ve eğlence zevki farklı olduğundan öneri yapmak biraz zor. Gece kulüpleri ve barlar genelde gece yarısı 2 ya da en geç 4’te kapanıyor. Jazz müzik yapan mekanlar ağırlıkta.

Eğer yaz mevsimi ise ve hava güzel ise akşam saat 23:00’e kadar açık olan Buddha Beach’e gidebilirsiniz. Hele Tuna kenarındaki bu mekanda bir de Latin gecesine denk gelirseniz oldukça eğlenebilirsiniz.

Bir de bazı barlarda organize edilen çingene dans gecelerine gidip, Çigan müziği eşliğinde kurtlarınızı dökebilirsiniz.

Budapeşte’nin meşhur termal sularının yanında bir de meşhur mağaraları gezilmeye değerdir. Milyonlarca yıl boyunca yeraltında ki termal suların oluşturduğu yaklaşık 200’e yakın mağara bulunmaktadır. Bunlardan en önemli 4 tanesi; Castle Mağarası, Chapel in the Rock, Palvölgy Mağarası ve Szemlöhegy Mağarası’dır.

Bunun dışında komünizm rejimini daha iyi anlamak ya da anlamlandırmak isterseniz Memento Park mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Budapeşte’ye kadar gelmişken Szentendre kasabasına mutlaka gidin.

Esztergom ise Macaristan’ın ilk başkenti ve Roma kilisesinin merkezi. Burada meşhur Esztergom kalesi ve bazelikasını ziyaret ederek, 16. ve 17. yy’dan kalma Osmanlı eserlerini görebilirsiniz.
Macaristan geleneklerini bırakmadan modernizmi yakalamış, sevimli ve tekrar tekrar gidilesi bir şehir. Bu şehrin tadını çıkartmak için çok sıkıştırmayın ve en az 3 gün ayırın.

Budapeşte’de konaklamaya gelecek olursak, Budapeşte'nin kültürel mekanlarına ve Andrassy Bulvarı'na yürüyerek kolayca ulaşılabilecek bir mesafede yer alan King Apartments’i düşünebilirsiniz. Fiyat olarak da gayet uygun bir otel olmasının yanında merkezi konumuyla ulaşım ağlarına da yakın. Bunun yanında eğer bütçeniz kısıtlıysa veya ekonomik bir otel arıyorsanız, aynı konumdaki Three Corners Hotel’i ekonomik bir tercih olarak aklınızda bulundurabilirsiniz. Otelin etrafında birçok eğlence mekanı ve restoran bulunuyor. Bunun yanında uygun fiyatlı ancak kaliteli olan bir otel tercihi yapmak isteyenler için Ibis Budapest kesinlikle aklınızda bulunmalı. Otel metroya ve Ulusal  Müzeye birkaç adım mesafede bulunuyor. Bu otel önerilerinin dışında, Budapeşte’de ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.   

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni