Budapeşte Mutfağı


Budapeşte’ye geldiğinizde Macaristan’a özgü yerel yemeklerden tatmak olmazsa olmazlardandır. Şehrin her yerinde restoranlar, kafeler ve küçük yerel dükkanlar bulunmaktadır. Macar yemeklerinde Osmanlı döneminin izlerini de görmek mümkündür. Macar mutfağındaki lezzetlerden bazıları, doyurucu çorbalar, güveçler, tatlı kekler ve hamur işleridir. Macar yemekleri genelde yerel baharatlarla tatlandırılmıştır.

Yemeklerin her zaman çorba ile başladığı Macaristan’ın çorbaları oldukça ünlüdür. Dünyaca ünlü gulaş ya da tatlı meyve çorbası gibi et çorbaları en popülerleridir. Macaristan’ın her kesiminde farklı tarzlarda yapılan gulaş, bazen yeşil fasulye ile bazen sadece sebzeden yapılmaktadır. Jokai fasulye çorbası ve balık çorbası denenmesi gerekenlerden bazılarıdır.

Macar ana yemeklerinde ise et yemekleri genelde patates, makarna veya pirinç ile bir arada sunulmaktadır. Mevsim sebzelerinden oluşan turşu ya da salatada yemeğe eşlik etmektedir. En meşhur et yemeklerinden olan Pörkölts ve paprikas sığır eti, domuz eti veya koyun etinden yapılmaktadır. Macar usulü yapılan ekşi krema da yemekle birlikte servis edilmektedir.

Noel ya da paskalya bayramlarında yapılan Lahana dolması, kızarmış kaz ciğeri meşhur Macar lezzetlerinden bazılarıdır. Sebze yemekleri çok fazla olduğu için vejetaryenlerin de kendilerine uygun yemekler bulabileceği Budapeşte’de, Fözeleks sebze yemeklerinden en iyisidir.

En iyi restoranlardan olan Arany Kaviar, Costes Downtown, Babel Budapest; Rus, Doğu Avrupa ve Orta Avrupa yemekleri gibi çok seçkin bir menüye sahiptir. Çok sayıda şarap seçeneğinin de bulunduğu restoran, Budapeşte’nin en lükslerinden biridir. Daha uygun restoranlardan olan Töltö, Bors Gasztro Bar’da yerel lezzetlerle birlikte, pizza, hamburger ve diğer yiyecek seçeneklerine sahiptir.