Vajdahunyad Kalesi

Şehir Parkı’nda bulunan Vajdahunyad Kalesi, Budapeşte’nin en romantik kalelerinden birisidir. Vajdahunyad Kalesi, esrarengiz ortaçağ masalları anlatan tarihi bir yapı gibi görünse de aslında 100 yıl önce Macar Devleti’nin kuruluşunun 1000. Yıldönümünde 1896’da inşa edilmiştir.

Kalenin orijinal binası (resmi olarak 1896'da Tarihsel Yapı Kompleksi, yani Tortenelmi Epuletcsoport olarak adlandırılan), ahşap plakalar ve mukavva tasarımlardan oluşan geçici bir yapıydı. Binanın ismi bile, çeşitli tarihi binaların birleşiminden başka bir şey olmadığını gösterir nitelikteydi. Macar mimar Ignac Alpar tarafından tasarlanan yapı, aslında Hunyadvar'daki eski bir Macar Gotik Kalesi'nin isminden geliyor. Macarlar, daha sonra bu binayı o kadar çok seviyor ki 1904 ile 1908 arasında, vitray pencere, mermer merdiven, boyanmış kubbeli tavan gibi kalıcı malzemelerden inşa ediliyor.

1

Vajdahunyad Kalesi, bütün ihtişamı ile pek çok festivale, konsere ve Macaristan Tarım Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Peri masallarındaki kaleleri andıran Vajdahunyad, yapay bir göl olan Varosliget içerisindedir.

Vajdahunyad Kalesi'nin inşa edilmesinin amacı ise Macaristan'ın her yerinden en seçkin binaları ve detayları seçerek Macarların güzel ve uzun tarihini mimari hazineleriyle sergilemekti. Böylece Vajdahunyad Kalesi, Orta Çağ'lardan 18. yüzyıla kadar belli stilleri olan Roma Gotik Rönesans, Barok binalar, Jak Şapeli, Paul Esterhazy I’in Barok Sarayı gibi Macaristan'daki en güzel binalardan bazılarını adeta tek bir derleme saraya dönüştürmüş oldu.

Ziyaret Bilgileri:Vajdahunyad Kalesi Bahçesi: Pazartesi – Pazar: 00.00 – 24.00, Vajdahunyad Kalesi: Sezona göre değişkenlik gösterir. Pazartesi: Tüm sene kapalı, Salı - Cuma: 10.00 – 16.00 (1 Kasım – 31 Mart), 10.00 – 17.00 (1 Nisan – 31 Ekim), Cumartesi - Pazar: 10.00 – 17.00 Macaristan Tarım Müzesi: Pazar kapalı, Salı – Pazara ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti: Vajdahunyad Kalesi Bahçesi: Ücretsiz

Macaristan Tarım Müzesi: Yetişkinler: 1,600 HUF (Yaklaşık 5 Euro) Öğrenciler: 800 HUF (Yaklaşık 2,5 Euro)

Adres: Vajdahunyad stny., 1146, Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi: Kaleye ulaşmak gayet kolay.M1 hattında Szechenyi Baths durağında inmeniz ve Kahramanlar Meydanı’na doğru yürümeniz yeterli.

Yakın Yerler: Gatehouse Tower, Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi