Aziz Stephen Bazilikası

Macaristan’ın ilk kralı Stephen’in anısına yapılan Aziz Stephen Bazilikası (Budapeşte Katedrali), 8,500 kişi kapasitesi ile ülkenin en büyük kilisesidir. Mimari anlamda ‘Katedral’ olsa da 1931 senesinde, Papa XI. Pius tarafından ‘Küçük Bazilika’ ünvanı verilmiştir. Bazilikanın inşaatı 1851’de başlamış ve 1906’da Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph tarafından açılışı yapılmıştır. 1868’de yapımı esnasında kubbesinin çökmesi, bazilikanın geç tamamlanmasına sebebiyet vermiş.

1

Orijinal planı tasarlayan mimar Jozsef Hild, 1867’de öldükten sonra Avrupa’nın önde gelen mimarlarından Miklos Ybl, işi devralmış. 1868’deki kubbe çöküşünden sonra yeni planları tasarlayan Ybl, ne yazık ki 1891’de hayata gözlerini kapayınca bazilikanın tamamlandığını görememiş. Fakat tüm planlar, onun tasarladığı şekilde hayata geçirilmiş.

İlk mimar Hild tarafından Neoklasik stilde tasarlanan Aziz Stephen Bazilikası, ikinci mimar Ybl’nin planları doğrultusunda Neo-Rönesans bir tarzda tamamlanmış. Kubbenin yüksekliği, aynı Budapeşte Parlamento Binasıgibi 96 metre uzunluğundadır. Bazilikanın, Parlamento ile aynı ölçülerde yüksekliğe sahip olması ise Macaristan’da kilise ile devlet arasındaki dengeyi sembolize eder.

Macaristan’ın ilk kralı St. Stephen, kilisenin koruyucu azizidir. Mumyalanmış sağ eli, cam bir fanusta, ana mihrabın sol kısmında saklanmaktadır. O zamanın en ünlü sanatçıları tarafından dekore edilen bazilikanın içi, gerçekten görülmeye değer. En önemli sanat eseri ise, Gyula Benczur’un mozaik bazlı  yağlı boya çalışmalarıdır. ÖzellikleSt. Stephen’in tacı tutup Meryem’e Macaristan’ın koruyucusu olup olmayacağını sorduğu eserin, oldukça dikkat çekici olduğunu belirtelim.

Ülkenin 9,5 ton ağırlığındaki en büyük kilise çanına sahip Aziz Stephen Bazilikası’nda Budapeşte’nin panaromik manzarasını izlemek için 364 merdiven yukarı çıkın ya da asansörle gözlem güvertesine çıkın. (1 Nisan – 31 Ekim arası açık). Budapeşte’de Deak Ferenc ter meydanında bulunan ihtişamlı Aziz Stephen Bazilikası’nı görmeden geri dönmeyin.

2

Ziyaret Bilgileri:Pazartesi – Cuma: 09.00 – 17.00, Cumartesi: 09.00 – 13.00, Pazar: 13.00 – 17.00, genel açılış saatleri, dini törenlere göre değişiklik gösterebilir. Giriş Ücreti: Kiliseye girmek için herhangi bir ücret ödenmiyor fakat gözlem kısmı için sembolik olarak 500 HUF (Yaklaşık 1.7 Euro) alınıyor. Ayrıca, Pazartesi’den Cuma’ya 10.00 ile 15.00 arasında 2,000 HUF (Yaklaşık 6 Euro) karşılığında rehberli turlar düzenleniyor. Yıl boyunca Pazartesi günleri çeşitli konserler gerçekleştiriliyor. (Bilet fiyatları: 3,000 HUF -Yaklaşık 9 Euro)

Adres:Szent Istvan ter 1, 1051,Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi:Metroyla gitmek içinM3 hattındaki Arany János Sokağı durağında inmeniz gerekiyor.

Yakın Yerler:Macaristan Devlet Opera Binası, Szamos Çikolata Müzesi, Orta Avrupa Üniversitesi