Szechenyi Zincir Köprüsü

Gündüzü ayrı güzel, gecesi ayrı güzel! Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü Buda ve Pest kısmını birbirine bağlayan köprünün masal gibi hikayesi ile başlayalım. Budapeşte’deki Szechenyi Zincir Köprüsü’nü yapan İngiliz mühendis William Tierney Clark, yaptığı işe o kadar güvenmiş ki köprüde herhangi bir hata bulunursa, kendini köprüden aşağı atacağını söylemiş. Bir gün küçük bir kız çocuğu, köprüdeki aslan figürlerinin dili yok diye ağlamaya başlamış. Bu hatayı öğrenen Clark, kendisini söz verdiği gibi köprüden Tuna Nehri’nin kollarına atmış. Fakat köprü çok yüksek olmadığından ve hava da sıcak olduğundan mühendis Clark, yara almadan kurtulmayı başarmış.

1

1849 yılında tamamlanan ve Tuna Nehri üzerindeki yedi köprüden en eskisi olan Szechenyi Zincir Köprüsü, 375 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindedir. Bu eşsiz köprü, Szechenyi Istvan Meydanı (eski adı Roosevelt Meydanı) ile Clark Adam Meydanı’nın arasında, Budapeşte’nin tam ortasında konumlanır.

Budapeşte’de pek çok köprü olmasına rağmen şehrin simgesi sayılan ve gece aydınlatması ile göz kamaştıran bu köprü, özellikle görülmesi gereken bir güzellik. Szechenyi Zincir Köprüsü, özellikle 20 Ağustos tarihinde Macaristan Ulusal Kutlamaları’nda gerçekleşen havai fişek gösterileri ile görülmeye değer. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi 2017 senesinde yaklaşık 12 milyon turistin ziyaret ettiği düşünülürse, bu köprünün üzerinden geçen turist sayısı milyonlarla tarif edilebilir.

Budapeşte’nin en romantik noktalarından biri olan Zincir Köprüsü’nün, özellikle cesur erkeklerin evlenme teklif ettiği mekan olarak kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim. Buda Kalesi, Macaristan Parlamento Binası ve Gresham Sarayı manzarası bir yanda gökyüzünde yıldızlar şahitliğinde bir yürüyüş, Szechenyi Zincir Köprüsü’nü unutulmaz kılmaya yeter de artar bile. Unutmayın bu muhteşem köprüde durup UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ait Tuna Nehri kıyılarına göz kırpıyorsunuz.

Ziyaret Saatleri: Hep Açık. Giriş için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor.

2

Adres: Szechenyi Lanchid, 1051, Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi: Peşte’den gelecekler 2 numaralı tramvayla Széchenyi István Meydanı’na ulaşabilir. Buda yakasındansa 19 numaralı tramvaya binip Clark Ádám Meydanı’nda inmeniz yeterli.

Yakın Yerler:Macar Ulusal Galerisi, Macaristan Parlamento Binası, Buda Kalesi