Budapeşte Büyük Market

Büyük Market, Budapeşte’de kapalı mekanda kurulmuş 5market içerisinde en büyük ve en eski olanıdır. Mimar Samu Pecz tarafından inşa edilen marketin yapımını, dönemin Budapeşte Belediye Başkanı Karoly Kamermayer finanse etmiş.1897’de kurulan market, sadece mekan büyüklüğü açısından ‘Harika’ değil aynı zamanda diğer yönleriyle de ‘Muhteşem olarak tanımlanıyor. En önemli özelliği, pazarın merkezi yerde olmasıdır. Bu yüzden, marketin adı  Merkez Pazar ya da Büyük Market olarak geçmektedir. Pazarın her iki tarafından da şehir merkezi, yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde olduğundan ve pazardaki günlük ticaret hacminin büyüklüğünden dolayı bu isimleri hak etesi boşuna değildir. Ayrıca Büyük Market’te alışveriş için yanınıza Macar Forinti almayı unutmayın.

Marketin 3 katında, sebze, meyve, süt ürünü, muhteşem salamlar, turşu, taze balık, Macar acısı, Tokaj şarapları, çeşitli hediyelik eşya, kıyafet, ev yapımı yemekler gibi her tür malzemeyi bulabilirsiniz.

1

Taze yiyecekleri seviyorsanız, alışveriş yapan insanları izlemeye meraklıysanız, fotoğraf tutkunuysanız ya da rehberli tadım turlarına katılmak isterseniz, emin olun Büyük Market, tam size göre. Yağmur da yağsa, bunaltıcı sıcak ta olsa, etrafı ve üstü kapalı olan Büyük Market’te hava durumundan etkilenmeden istediğiniz gibi dolanıp alışverişinizi yapabilirsiniz. Pek çok Budapeşte rehberine göre, burası şehrin en turistik noktalardan birisidir.

Çoğu alışveriş merkezinin tersine, Büyük Market, Pazar günleri açık değil. Pazartesiden Cumartesiye açık olan marketi ziyaret etmek için en iyi saatler, 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 arasıdır. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, sabahın köründe markete gitmeyin. Çünkü sabahın erken saatlerinde ev hanımları, market sahipleri ve yerel halk alışveriş yapmayı tercih ediyor. Budapeşte’nin yerel havasını buram buram hissettiren Büyük Market’e adımınızı atmadan geri dönmeyin. 

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi: 6.00 - 17.00, Salı - Cuma: 6.00 - 18.00, Cumartesi: 06.00 – 15.00

Pazar: Kapalı

Adres:Vamhaz krt. 1-3, 1093 , Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi: Markete otobüs, tramvay ya da metro kullanarak ulaşabilirsiniz. 15 numaralı otobüs veya 83 numaralı troleybüsla gidebilirsiniz. Metro için M^hattını kullanıp Kalvin ter’de inmeniz gerekiyor. Tramvay içinse 2, 2A, 47, 49 numaralı tramvayların Fővám tér durağında inmelisiniz.  
Yakın Yerler:Tuna Nehri, Macar Ulusal Müzesi