Macaristan Devlet Opera Binası

1873’te yapılmasına karar verilen Macaristan Devlet Opera Binası, açılan kamu ihalesi sonucu ünlü mimar Miklos Ybl tarafından inşa edilmiştir. 1875’te başlayan inşaat, ufak gecikmelere rağmen 9 sene içerisinde tamamlanmıştır. İmparator ve Kral Franz Joseph’in davetli olduğu açılış, 27 Eylül 1884 senesinde gerçekleştirilmiştir. Miklos Ybl’nin neo Rönesans sarayı, 130 sene boyunca değişmeden aynı kalmıştır ve opera ile bale severlerin gözdesi olmuştur.

Her yıl binlerce ziyaretçi, Budapeşte’nin en etkileyici 19. yüzyıl ulusal anıtını ziyaret etmenin tadını çıkarmaktadır.

Macaristan Devlet Opera Binası, akustiği ve 1,200 kişi kapasiteye sahip salonu ile dünyanın en iyi opera binalarından biri olarak gösterilmektedir. Binanın önünde, ünlü opera bestecisi, piyanist ve orkestra şefi olan Ferenc Erkel’in heykeli bulunmaktadır. Erkel, Macar milli marşının bestecisi ve Opera’nın ilk müzik direktörüdür.

Opera Binası, 2020’ye kadar restorasyonda ve kısmen kapalı olduğundan, Opera Turu’na katılan ziyaretçiler, kısa rehberli bir tura katılıp binanın iç dekorasyonunun görkemini yakından görebilirler. Bu turlara, kısa bir konser de dahildir. Turlar, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca olarak yapılmaktadır.

Muhteşem mimarisini keşfetmek için Opera Binası’nı, gün içinde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Opera Binası’nda bir performans izlemek, hayatta unutmayacağınız tecrübelerden biri olacaktır. O yüzden Budapeşte’yi ziyaret ettiğiniz zaman, Opera Binası’nda mutlaka bir opera izleyin. Torunlarınıza anlatacağınız bir deneyim olacağına hiç şüphe yok.

Ziyaret Bilgileri:Pazartesi - Cumartesi: 11.00 – 17.00 ya da gösteri başlayana kadar. Pazar ve tatil günleri: 16.00 gösteri başlayana kadar Giriş Ücreti ise 2,500 HUF (Yaklaşık 7,5 Euro)

Adres: 1061, Andrassy ut 22, Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi: M1 hattına binip Opera binasında inebilirsiniz.  

Yakın Yerler:Andrassy Bulvarı, Budapest Operetta Tiyatrosu