Memento Park, Komunizmin düşüşünü simgeleyen açık hava müzesidir. 1947 ve 1989 arasında ülkede hüküm süren Komist rejim zamanında inşa edilmiş olan heyket ve anıtların bulunduğu turistik açıdan dikkat çekici bir parktır. Memento Park’ı görünce Macar tarihini ve Komunizm dönemini daha iyi hissedebilirsiniz.

1989 yılında Komunist sistem düştükten sonra tüm heykeller, eşsiz bir müze kurmak için şehrin dışına taşındı. Ayrıca bu özel park, Avrupa’yı ikiye bölen Demir Perde’nin arkasında neler olduğuna ışık tutmaktadır. Daha iyi bilgilenmek için 600 HUF (Yaklaşık 2 Euro) karşılığında bir broşür alın ve her bir heykelin arkasındaki hikayeyi daha iyi anlayın.

1

Heykel Parkı, muhtemelen Memento Parkı'ndaki en favori noktadır. Sergilenen dev anıtlar, diktatörlüğün güçlü anımsatıcılarındandır. Lenin’in yanına tırmanmaktan korkmayın, sonuçta hayat boyu karşılaşabileceğiniz enteresan heykellerden birisi ile yan yanasınız.

Adres: Balatoni ut, 1223, Buda, Bölge 22, Budapeşte, Macaristan

Ziyaret Bilgileri: Park sabah 10’dan gün batımına dek ziyarete açık.  Giriş Ücretleri ise şöyle; Yetişkin: 1,500 HUF (Yaklaşık 4,5 Euro), Öğrenci: 1,000 HUF (Yaklaşık 3 Euro), 14 Yaş altı çocuklar: 600 HUF (Yaklaşık 2 Euro), Aile bileti: 2 yetişkin + çocuklar: 2,000 HUF (Yaklaşık 6 Euro), İngilizce rehberli tur: 1,200 HUF (Yaklaşık 3,6 Euro) (Giriş ücretine ilave olarak)

Yol Tarifi: Memento Parkı şehrin biraz dışında kalıyor. Özel aracınız yoksa birkaç ulaşım alternatifi mevcut. Deák Tér’den kalkan servisler yaklaşık 30 dakikada parka ulaşıyor. 4 – 18 – 41 – 47 veya 61 no’lu tramvayla Fehérvári út – Bocskai út otobüs durağına gidip oradan da Fehérvári út – Bocskai út (Allee Alışveriş Merkezi) köşesinden kalkan 150 numaralı otobüse binerek de parka ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Tropicarium - Oceanarium Kft Akvaryum, Tuna Nehri