Stockholm’ün en güzel yerlerinden biri olan ve 13. yüzyıl döneminin ruhunun halen yaşadığı eski şehir kısmı Gamla Stan’da yer alıyor Stortorget. Gamla Stan’ın merkezi sayılan ve şehrin en eski meydanı olan alanın ismi, Büyük Meydan anlamına geliyor. 

Geçmiş dönemde pek çok tarihi olaya tanıklık edilen meydanda pek çok idam gerçekleştirilmiştir. Stockholm Kan Banyosu ya da Stockholm Katliamı olarak bilinen olaylar burada yaşanmıştır. Bu, hükümdarlık dönemi 1513-1523 tarihleri arasında olan Danimarka kralı 2. Christian'ın emri doğrultusunda İsveçli soylulara karşı 8-9 Kasım 1520 tarihinde girişimde bulunulan katliamdır.

Ancak meydan her ne kadar kanlı bir geçmişe sahip olsa da, şimdilerde keyifle oturulan kafeleri, tarihi yapıları ve Noel zamanında kurulan büyük Noel pazarı ile ilgi çekmektedir.

Meydanın çevresinde Stockholm için önemli sayılan yapılar yer almaktadır. Şimdilerde Nobel Müzesi ve Nobel Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapan Eski Borsa Binası, Stockholm Katedrali ve Kraliyet Sarayı burada yer almaktadır. Renkli binalara sahip mimarisi burayı görmeye gelenlere oldukça keyif vermektedir.