Budapeşte Otelleri

Budapeşte  Macaristan'ın başkentidir. Budapeşte'nin bugün bulunmuş olduğu topraklarda ilk yerleşim M.Ö. 1. yy. öncesinde Keltler tarafından gerçekleştirilmiştir. Zaman içerisinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Budapeşte'de Osmanlı saltanatının yaşandığı tarihsel süreç 1526'da başlamıştır. Osmanlı'nın Budapeşte'deki hakimiyeti 1718'de kesin olarak son bulmuştur. 19. yüzyılda Avusturya ile Macaristan'ın birleşmesi kentin tarihindeki önemli gelişmelerdendir. Bu tarihlerde Zincir Köprüsü'nün açılmasıyla şehir Budapeşte olarak anılmaya başlamıştır. Siz de Budapeşte'de nerede kalınır sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Budapeşte otelleri

 

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, yıllar içerisinde göstermiş olduğu ilerlemeyi turizm alanında da sergilemiştir. Ülkemizden de Budapeşte’ye seyahatler artmaktadır. Türkiye’den Budapeşte’ye uçuşlar THY ile direkt, Pegasus ile aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Budapeşte’ye Avrupa’da bir yerden ulaşmak isteyenler için ise otobüs veya tren yolculuğu seçenekleri vardır.

Budapeşte Macaristan’ın en büyük ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Şehrin iklimi nemli ve karasaldır. Yıl boyunca soğuğun hissedildiği Budapeşte’de yoğun şekilde bulunan termal kaynaklar şehirde kalabalığı her mevsim fazla kılmaktadır.

Budapeşte iki yakadan oluşan bir şehirdir. Buda ve Peşte. Bu ayrım Tuna Nehri vasıtasıyla oluyor. Nehrin bir yakası olan Buda, şehrin daha tarihi ve sakin yüzü olarak nitelendirilebilir. Dişğer yaka olan Peşte ise daha canlı ve modern bir Budapeşte resmi sunuyor. Konaklama için genellikle Peşte yakası tercih edilir. Bunda en önemli etken Peşte’de barların, restoranların ve canlı sokakların fazla olmasıdır. Şehirde ziyaretçilerin katılabileceği çeşitli turlar bulunmaktadır. İngilizce gerçekleştirilen bedava turlar olduğu gibi Türkçe de dahil çeşitli dillerde gerçekleştirilen Budapeşte turları da mevcuttur.

Budapeşte hakkında diğer bilgiler

Şehirde gezilecek yerlerin başında meşhur Buda Kalesi gelmektedir. Yine görülesi yerler arasında Ulusal Galeri, Matthias Kilisesi ve Kahramanlar Meydanı sayılabilir.

Budapeşte’de yemek kültürüne baktığımızda kahvaltının fazla önemli bir yere sahip olmadığını görürüz. Bundan dolayı kahvaltıları otelde yapmak iyi fikir olacaktır. Şehirde et ürünleri ve sebze kullanımının genel yaygınlığı görülmektedir. Budapeşte yemek kültüründe ayrıca çorbanın da önemli bir yeri vardır. Şehirde yemek kültürüne dair eklenebilecek son anektod atıştırmalıkların da yaygın şekilde tüketildiğidir.

Budapeşte’de uygun ulaşım için tercih edebileceğiniz belediye otobüsleri vardır. 100E ve 200E numaralı otobüsler ile havaalanından şehir merkezine uygun fiyatlı yolculuk yapabilirsiniz. Bunun haricinde havaalanından şehir merkezine ulaşım hizmeti gerçekleştiren Fötaxi ve MiniBUD gibi özel hizmetler de söz konusudur. Havaalanından otele ulaşım imkanlarından biri olan minibüsler kişi başı 18 Euro’dur. Özel havaalanı transferi ile 3 kişilik gruplar için grup başı 46 Euro’dur.

Budapeşte’de Andrassy Bulvarı, Veci Utca caddesi ve Moda Caddesi en meşhur alışveriş mekanlarıdır. Bunların yanı sıra The Great Market Hall, Ecseri ve Pecsa da sayılabilir.

Gece hayatı düşkünleri için TÜTÜ Budapest, Corvinteto, Ötkert ve Szimpla Budapeşte’deki en ideal mekanlarıdır. Şehirde partilerin düzenlendiği, konserlerin verildiği ve eğlencenin gün boyu sürdüğü pek çok mekan vardır. Budapeşte eğlence hayatının parçalarından birisi de Tuna üzerinde gerçekleştirilen tekne turlarıdır.

Budapeşte şehri her bütçeye uygun otellerin bulunduğu bir şehirdir. Her bütçeye hitap eden otellerin yer aldığı bu şehirde hem lüks ve pahalı konaklama birimleri hem de daha mütevazi ve uygun fiyatlı mekanlar vardır. Budapeşte şehri çeşitli bölgelerden meydana gelen bir şehirdir. Bu bölgelerde otel türleri ve fiyatları farklılık göstermektedir. Budapeşte’de tatil yapacak olanlar seyahatleri öncesi Budapeşte gezilerini planlarken nasıl bir seyahat amaçladıklarını düşünüp bu doğrultuda tercihler yapmalıdır. Örneğin yalnız başına seyahatlerden hoşlanan kişiler için 7. Bölge (Jewish Quarter) uygundur. Bu bölgede bulunan hosteller ve oteller tek başına seyahatlere çıkanlar için oldukça idealdir. Daha hareketli ve cıvıl cıvıl bir ortam isteyen, şehrin ziyaret edilesi pek çok ortamından uzak kalmamak isteyenler için ise 8. Bölge (Palace Quarter) daha uygun olacaktır. Özellikle bölgenin Tuna Nehri’ne nazır olan kısmı hem emniyet açısından hem de konfor açısından iyi bir konaklama destinasyonudur. Kalabalıktan uzak yerler arayanlar için 9. Bölge (Ferencvaros), halkla biraz daha iç içe bir seyahat planlayanlar için ise 6. Bölge (Terezvaros) iyi seçeneklerdir.

Budapeşte otel fiyatları

Budapeşte’de uygun fiyata konaklamayı tercih edenler için 7. ve 8. bölgeler idealdir. Özellikle çantasını sırtına atıp dünya turuna çıkan gezginler için çok uygun hostellere bu bölgelerde de rastlamak mümkündür. Gecelik kişi başı 7-10 Euro karşılığında kalınabilecek tesisler bu bölgelerde bulunabilir.

Ortalama bir bütçe ile otel arayanlar için Budapeşte’de 6. ve 9. bölgeler uygundur. Yine Tuna Nehri’nin Buda yakası da orta bütçeli konaklama için idealdir. Bu bölgelerde 20-25 Euro’dan başlayan fiyatlar 50-80 Euro’ya varabilmektedir.

Lüks bir otel arayan ve bunun için yüksek meblağları gözden çıkaranlar için Budapeşte’nin hemen her bölgesinde 150-200 Euro bandında pahalı ve lüks oteller mevcuttur. Üst düzey hizmetler ile beraber merkezi bir konum da arayanlar için bu çember biraz daraltılıp 5. bölgeye indirgenebilir. Tuna Nehri’nin Peşt tarafında bulunan ve şehir merkezi de olarak sayılan 5. bölge, lüks ve merkezi otellerin yoğun olduğu bölgedir. Budapeşte seyahatinde otel tercihini bu bölgeden yana kullananlar, şehrin turistik yerlerinden uzak kalmadan lüks bir tatil geçirme imkanına sahip olur. Budapeşte şehrinin ekonomik ve ticari manada merkezi sayılan bu bölgede Parlemento Binası ve birçok bankanın genel müdürlüğü vardır. Yine kafe ve restoranların da oldukça yoğun olduğu bu bölgede St. Stephen Bazilikası, Vaci Caddesi ve Vörösmarty Meydanı gibi ünlü yerler bulunmaktadır. Kısacası her bütçe ve tercihe uygun otellerin bulunduğu ve aynı zamanda merkezi bir konuma sahip olan bu bölge, lüks oteller arayanların ise direkt tercih sebebi olmalıdır.

Oteller her şehrin turizm anlamında en önemli parametrelerinden biridir. Özellikle tatil kentlerinde yıl boyu gelen çok sayıda turistin ağırlanması hususunda büyük önemi olan oteller, farklı özellikler ve fiyatlar teşkil etmektedir. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de de farklı bütçelere ve tercihlere göre farklı otel seçenekleri vardır. Daha lüks hizmetler arzulayan konukları hedef alan pahalı otellerin yanı sıra çok fazla cep yakmayan uygun fiyatlı oteller tercih edenler için ucuz oteller de vardır.

Çeşitli bölgelerden oluşan Budapeşte şehrinde ucuz oteller genellikle 7. Bölge (Jewish Quarter) ve 8. Bölge (Palace Quarter)’de bulunmaktadır. Özellikle Jewish Quarter bölgesinde çok sayıda hostel bulunmakta ve bu hosteller uygun fiyatlı konaklama birimleri arayanlar için idealdir. Tek başına tatili seven gezginlerin de çokça tercih ettikleri bu bölge, Budapeşte’nin diğer bölgeleri ile kıyaslandığında daha düşük seviyede fiyatlara sahip oteller ile karşımıza çıkmaktadır. Sunmuş oldukları hizmetler ile özellikle şehrin merkezi olarak sayılan 5. Bölge’de bulunan lüks oteller ile karşılaştırıldığında geri planda kalan bu oteller, fiyat fayda dengesi göz önüne alındığında ise bir şansı hak etmektedir.

Budapeşte ucuz oteller

Şimdi Budapeşte’de bölgelere göre ucuz otellere daha yakından bakalım.

7. Bölge (Jewish Quarter)’de ucuz oteller

Krisco Apartments oteli bu bölgede bulunan ucuz otellerden birisidir. Ücretsiz Wi-Fi erişiminin bulunduğu tesis Budapeşte’nin merkezinde bir konuma sahiptir. Aziz Stephen Bazilikası’na 1 km uzaklıkta bulunan tesis Tuna Nehri’ne 1,3 km mesafededir. Otel Budapeşte Liszt Frenec Havaalanı’ndan 16 km uzaklıktadır. 7. Bölge’de nehir kıyısında yürüyüş, kaplıcalar ve doğal güzelliklerin merkezi olan bu konumda, huzur dolu bir tatil planlayanlar için iyi seçenekler bulunuyor. Krisco Apartments, bulunduğu bu güzel konum ile konuklara sağlık ve huzur dolu bir tatil imkanı sunuyor. Budapeşte’nin oldukça sevilen bir konumunda bulunan bu otel, çift kişilik seyahatlerde çokça tercih edilmektedir. Tesisin iki kişilik seyahat puanı 9,2’dir.

8. Bölge’de bulunan ucuz oteller

Bu bölgedeki ucuz otellerden birisi St King 11 by Hi5 Apartments otelidir. Ücretsiz Wİ-Fi erişimi bulunan tesis, Daire Gellért Termal Banyoları'na 1,8 km uzaklıktadır. Macaristan Devlet Operası ise 2 km mesafededir. Tesise en yakın olan havaalanı Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’dır. Anıtlar ve tarihi mekanların yoğunlukta olduğu bu bölgede bu tür geziler ile ilgilenen gezginler için çok iyi bir seçenek. Çift kişilik seyahatlerin çokça yapıldığı tesiste iki kişilik seyahat puanı 8,9’dur. Tesise havaalanından özel transfer hizmeti yapılmaktadır. Havaalanından tesise özel transfer hizmeti ile ulaşım 30 dakika sürmektedir.

5 yıldızlı oteller her şehrin en lüks konaklama mekanlarındandır. Sunmuş oldukları üst seviye hizmetler ile dikkat çeken 5 yıldızlı otellere Budapeşte'de de rastlanmaktadır. Şehrin çeşitli bölgelerinde bulunan 5 yıldızlı otellerden bazıları ünlü otel zincirleri iken bazıları da tekli tesislerdir.

Budavár Bölgesi'nde; bulunan 5 yıldızlı otellerin başında St. George Residence - All Suite Hotel DeLuxe gelmektedir. Şehrin tam kalbinde bulunan bu otel 700 yıllık tarihi bir binadır. Tarihi dokusuna eşlik eden şık ve modern odalarda düz ekran TV, mobilyalar ve tam donanımlı mutfak olanakları vardır.

Otelde kahvaltı için kontinental kahvaltı ve Amerikan büfesi seçenekleri vardır. Akşam ise 3 aşamalı yemek sunulur. Bu harika 5 yıldızlı otelde büyüleyici bir iç bahçe, gurme restoranı ve kafe vardır. Lüks bir tatil geçirmek isteyen herkes için Budapeşte'de gerçek kalitenin yaşanabileceği bu otel, Matthias Kilisesi, Başkanlık Sarayı, Balıkçı Tabyası, Kaya Hastane Müzesi, Soğuk Savaş Barınağı gibi pek çok turistik yere yakın bir konumdadır.

Adres: Fortuna u. 4, 01. Budavár, Budapeşte.

Budapeşte en lüks oteller

Bu bölgedeki bir diğer otel, meşhur otel zinciri Hilton'un bir şubesi olan Hilton Budapest'tir. UNESCO Dünya Mirası listesindeki meşhur Kale Bölgesi'nde bulunan bu otel 31 metrekarelik lüks odaları ile üst düzey hizmet vermektedir. Otelin tüm birimlerinde ücretsiz Wi-Fi erişimi vardır. Tuna Nehri ve şehir manzarasına sahip olan otelin odalarında aydınlık ve ferahlık sağlayan geniş pencereler dizayn edilmiştir.

Otelde 24 saat açık olan fitness merkezinde spor yapabileceğiniz gibi spa ve masaj seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Otelde açık ve kapalı otopark, vale park hizmeti ve oto yıkama hizmeti de sağlanmaktadır.

Adres: Hess Andras ter 1-3, 01. Budavár, Budapeşte.

Ulaşım: Tesise havaalanından 100E otobüsü ile 49 dakikada varılmaktadır.

Terézváros Bölgesi'nde; Mystery Hotel Budapest, bu bölgede bulunan 5 yıldızlı otellerden biridir. Tesis 19. yüzyılda inşa edilmiş eklektik bir sarayda yer almaktadır. Hem tarihi temalı hem de lüks mimariye sahip otelin bünyesinde spa ve sağlık merkezi bulunmaktadır. 5 yıldızlı otelin tüm birimlerinde ücretsiz Wi-Fi erişimi vardır. Macaristan Devlet Opera Binası'nın 900 metre uzağındaki tesisten Aziz Stefan Bazilikası'na yürüyerek 15 dakikada ulaşılabilir.

Otelde bulunan Great Hall Restaurant & Lounge, konuklara dünya mutfağından lezzetler sunan etkileyici bir mekandır. Konuklar bu mekanda açık büfe kahvaltının keyfini sürebilirler. Yine tesiste 16:00-17:30 saatleri arasında çay, kahve, ev yapımı alkolsüz içecekler ve atıştırmalıklar sunulmaktadır.

Tesisin oda ve süitlerinde düz ekran uydu TV, kahve makinesi, duş ve ücretsiz banyo malzemeleri vardır.

Adres: 45 Podmaniczky utca, 06. Terézváros, Budapeşte.

Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection, Iberostar Grand Budapest, Queen's Court Hotel & Residence ve Budapest Mariott Hotel Budapeşte'deki diğer 5 yıldızlı otellerden bazılarıdır.

Budavár Bölgesi’nde: Monastery Boutique Hotel Budapest bu bölgede bulunan oteller arasında konuklar tarafından en fazla beğenilen otellerdendir. 9,4 puan alan tesis, Balıkçı Tabyası’na 600, Zincir Köprü’ye 700 metre mesafededir. Otelde 24 saat açık resepsiyon hizmeti verilmektedir. Tesisin tüm alanlarında ücretsiz Wi-Fi erişimi sunulur. Otelin tüm odalarında klima, düz ekran TV, çalışma masası ve gardırop vardır. Otelde konuklar sabah kahvaltılarını açık büfede yaparlar. Bunun haricinde otelin çevresinde çok sayıda bar, kafe ve restoran da hizmet vermektedir. Otel meşhur Buda Kalesi’ne 1,4 km mesafededir. Devlet Opera Binası ise otelden 2,1 km uzaklıkta yer almaktadır. Bulunduğu bölge itibariyle bu otel, Budapeşte gezisinde tarihi yerler ile iç içe olmak isteyen gezginler için biçilmiş kaftandır. Yapılan pek çok değerlendirmeye göre otelin bulunduğu konum, Budapeşte’nin en sevilen konumlarından birisidir. Çiftlerin yoğun şekilde tercih ettiği bu tesisin iki kişilik seyahat puanı ise 9,6’dır.

Budapeşte en iyi oteller

Bu bölgedeki diğer bir otel de Castle Court Apartment’dir. Budapeşte Tarih Müzesi’nin 400 metre uzağındaki otelde ücretsiz Wi-Fi erişimi bulunmaktadır. Yine bu otelde de tüm odalarda düz ekran kablolu TV bulunuyor. Otelin odalarında ayrıca tam donanımlı bir mutfak ile beraber mikrodalga fırın, çamaşır makinesi ve duş olan bir banyo bulunmaktadır. Tesiste çocuklar için oyun alanı da tasarlanmıştır. Budapeşte şehrinin tarihi anlamda merkezi sayılan bölgesinde bulunan bu otel konumu itibariyle çok beğenilmiştir.

Adres: 1013 Budapeşte, 2 Attila út, Macaristan.

Ulaşım: Tesise Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’ndan 100E ve 5 numaralı otobüsler ile aktarmalı olarak 48 dakikada varılabilmektedir.

7. Bölge’de bulunanlar: Hotel Memories Budapest, bölgenin en çok beğenilen otellerinden birisidir. 1900 yılında inşa edilmiş olan bu otel, tarihi mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Otelde 24 saat boyunca resepsiyon hizmeti vardır. Tesisin çok dikkat çeken hizmetleri arasında kızılötesi sauna ile hidromasajlı küvet sayılabilir. Otelde bu tür hizmetlerin yer aldığı bir fitness köşesi vardır. Otel bünyesinde her sabah zengin bir içeriğe sahip olan açık büfe kahvaltı servisi sunulmaktadır. Nehir kıyısında yürüyüş ve doğanın tadını çıkarma imkanına sahip olacak olan konuklar, oteli bu yönüyle çok seveceklerdir. Çiftlerin büyük oranda tercih sebebi olan bu otel iki kişilik seyahatlerde 9,5 puana sahiptir.

Adres: 1077 Budapeşte, 4 Wesselényi utca, Macaristan.

Ulaşım: Tesise Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’ndan 100E otobüsü ile 38 dakikada ulaşılabilir. Buda Kalesi’nden ulaşım ise 16 ve 105 numaralı otobüsler ile 21dakika sürmektedir.

D8 Hotel, Eurostars Danube Budapest, The Three Corners Lifestyle Hotel, Roombach Hotel Budapest Center ve M-Square Hotel Budapeşte’de bulunan diğer en fazla beğenilen otellerden bazılarıdır.

Merkezi konumda bulunan oteller her zaman en çok tercih edilen konaklama mekanlarındandır. Şehir merkezinde bulunan oteller, konukların önemli yerlere yakın olmasını sağlamaları açısından avantajlıdır. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de şehir merkezinde birçok otel bulunmaktadır. Hem ünlü otel zincirleri, hem de farklı tekil tesisler şehir merkezinde konukları beklemektedir. Şehir merkezinde bulunan oteller, yolculuk süresi açısından artı değerlere sahiptir.

Plaja yakın olanlar; Budapeşte merkez otellerinden bazıları plaja yakın bir konumdadır.

BudaFlats Apartments; Budapeşte'nin Budavár semtinde Citadella'ya 500 metre Zincir Köprüsü'ne 800 metre uzaklıkta bulunan otelde ücretsiz Wi-Fi erişimi ve şehir manzarası vardır. Tesisin tüm odalarında uydu TV, tam donanımlı mini mutfak, yemek alanı, çamaşır makinesi ve banyo bulunmaktadır. Yine odalarda duş ve ücretsiz banyo malzemeleri de sağlanmıştır. Otel ayrıca 19 ve 41 numaralı tramvayların geçtiği durağa yalnızca 200 metre uzaklıktadır. Otel Budapeşte Liszt Ferenc Havaalanı'na ise 21 km uzaklıktadır.

Adres: Döbrentei street 18., 01. Budavár, Budapeşte

Budapeşte'nin merkezinde bulunan bir diğer otel VIP Residence Danubius'tir. Budapeşte'deki Büyük Pazar Salonu'nun 700 metre uzağındaki otel, konuklarına eşsiz bir dağ manzarası sunmaktadır. Tesisin tüm odalarında düz ekran uydu TV, 3 yatak odası ve oturma alanı vardır. Klimalı dairelerde ayrıca küvetli 2 banyo bulunmaktadır. VIP Residence Danubius, Gellért Termal Banyoları'na 1,3 km ve Macar Ulusal Müzesi'ne 1,2 km uzaklıktadır. Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı ise tesisten 21 km uzaklıktadır.

Adres: Irányi utca 1 IV emelet, 05. Belváros - Lipótváros, Budapeşte.

Budapeşte merkez otelleri

Ucuz oteller; Budapeşte'nin merkezinde bulunan oteller arasında bazıları daha uygun fiyatlara hizmet vermektedir. Bunlardan biri olan W35, Erzsébetváros Bölgesi'nde bulunmaktadır. Tesis Devlet Opera Binası'na 1.5 km uzaklıktadır. Otelin odalarında yatak odası, bulaşık makinesi, fırın, çamaşır makinesi, düz ekran uydu TV ve tam donanımlı mutfak bulunur. Özel otopark hizmeti de bulunan otel Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı'na 21 kilometre mesafededir. Tesis 200 TL'nin altında rezervasyon fiyatına sahiptir.

Adres: Wesselényi utca 35. 4/16a, 07. Erzsébetváros, Budapeşte.

Pahalı oteller; Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin tam kalbinde bulunan otellerden bazıları oldukça yüksek meblağlara lüks hizmetler sunmaktadır. Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection bunların başında gelen seçeneklerden biridir. Tesiste Budapeşte kent merkezinin panoramik manzarasını sunan çatı barı bulunur. Ücretsiz Wi-Fi erişimi, havuzlar ve saunalar bulunan otelin dikkat çeken hizmetlerinden birisi her gün 16:00-18:00 saatleri arasında resepsiyonda şarap ve peynir ikramı yapılmasıdır. Devlet Opera Binası'na 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan otel Budapeşte Liszt Ferenc Havaalanı'na 17 km mesafededir.

Adres: Hercegprímás utca 5., 05. Belváros - Lipótváros, Budapeşte.

7Seasons Apartments Budapest, K9 Residence, Avantgarde Apartments ve Mango Aparthotel Budapeşte'de bulunan farklı merkezi otellerdir. 

Butik oteller üst seviye hizmetleri ile özel hissettiren otellerdir. Daha az oda sayısı, daha az personel ve daha lüks hizmet seçeneği bulunan butik otellere, Budapeşte kentinde de çokça rastlanmaktadır.

Budapeşte'nin dikkat çeken butik otellerinden birisi olan Mercedes Garden, ücretsiz Wi-Fi erişimi bulunan özel havuz, bahçe ve barbekü olanakları vardır. Terası da bulunan otelde 4 yatak odası ile bir de tam donanımlı mutfak bulunmaktadır. Tesiste açık yüzme havuzu vardır. Macar Ulusal Müzesi'ne 11 km uzaklıkta olan tesis Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı'na 42 km mesafededir.

Adres: Meggyvágó utca 8., 22. Budafok - Tétény, Budapeşte

Budapeşte butik oteller

Budapeşte'de göz kamaştırıcı hizmetleri ile ön plana çıkan bir diğer butik otel de Hotel Clark Budapest tesisidir. Yalnızca yetişkinlere hizmet veren tesiste fitness merkezi bulunuyor. Matthias Kilisesi ve Aziz Stephen Bazilikası tesisin yakınlarındadır. Macar Parlamento Binası ve Citadella gibi turistik mekanlara yakın olan otelin odalarında düz ekran TV, klima, kahve makinesi, küvet ya da duş ile ücretsiz banyo malzemeleri vardır. Tesiste ayrıca sauna da vardır.

Otel bünyesinde Beef Bar ve açık büfede lezzetli zamanlar geçirebilirsiniz. Otele en yakın havaalanı olan Budapeşte Liszt Ferenc Havaalanı 25 km mesafededir.

Adres: Clark Ádám tér 1., 01. Budavár, Budapeşte.

Budapeşte butik otellerinden Queen's Court Hotel & Residence Budapeşte'nin kalbinde ideal bir konumdadır. Retro-klasik bir spa bulunan otelin avlusunda konukların dinlenmesi için sessiz bir bahçe vardır. Otelin genelinde ücretsiz Wi-Fi erişimi sunulmaktadır. Otelde bulunan Chess Restaurant & Bar'da dünya mutfağından eşsiz lezzetler tadılabilmektedir. Ayrıca dileyen konuklar kaliteli şaraplardan tadım da yapabilir. Otel Blaha Lujza tér M2 Metro İstasyonu'na 650 metre uzaklıktadır. Aziz Stephen Bazilikası'na 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan otelde özel otopark hizmeti de vardır.

Adres:Dob utca 63., 07. Erzsébetváros, Budapeşte.

Budapeşte butik otellerinden biri de New York Residence otelidir. New York Sarayı'nın yanında bulunan otelin daireleri geniş bir alana ve tam donanımlı mini mutfağa sahiptir. Kahverengi ve beyaz tonlarının güzel bir uyum içerisinde kullanıldığı dairelerde kablosuz TV ve banyo da bulunuyor. Otel, Keleti Tren İstasyonu'na taksiyle 5 dakikalık mesafededir. Tesiste sunulan hizmetler arasında açık büfe kahvaltı ve ücretsiz spa-fitness olanakları vardır. Otelde ayrıca canlı müzik de vardır.

Adres: Osvát utca 2-8, 07. Erzsébetváros, Budapeşte.

Mystery Hotel Budapest, Sofitel Budapest Chain Bridge, Corinthia Budapest ve Iberostar Grand Budapest otelleri Budapeşte'deki diğer butik otellerdir.

Yeni evli çiftlerin hayatlarındaki en önemli aktivitelerin başında romantik balayılar geliyor. Romantik balayı tatilleri için tercih edilen balayı otelleri çok önemlidir. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de çeşit çeşit otel türleri olduğu gibi balayı otelleri de yaygın şekilde bulunmaktadır. Şimdi Budapeşte şehrinde bulunan balayı otellerine daha yakından bakalım.

Queen's Court Hotel & Residence, Budapeşte'de tercih edilebilecek balayı otellerinden biridir. Konumuyla dikkat çeken bu tesis, Budapeşte'nin tam kalbinde yer almaktadır. Kapalı havuz ve spa küveti bulunan otelin her biri ayrı bir tasarıma sahip olan süitlerinde klima, balkon ve mini mutfak vardır. Otel bünyesinde bulunan Chess Restaurant & Bar, uluslararası mutfaklardan lezzetler sunan eşsiz bir mekandır.

Blaha Lujza tér M2 Metro İstasyonu'na 650 metre uzaklıkta bulunan otel Aziz Stephen Bazilikası'na 10 dakikalık yürüme uzaklığındadır. Budapeşte'nin bu romantik balayı otelinde özel otopark hizmeti de verilmektedir.

Adres: Dob utca 63., 07. Erzsébetváros, Budapeşte.

Budapeşte'nin romantik balayı otellerinden bir diğeri Iberostar Grand Budapest'tir. Budapeşte'nin tam merkezinde bulunan bu otel ücretsiz Wi-Fi erişimi, klimalı ve düz ekran TV'li lüks odalar ile alakart restoranlarıyla hizmet vermektedir. Tesiste bulunan İtalyan restoranında birçok pizza ve makarna çeşidine İtalyan şarabı eşlik etmektedir. Tesiste bu ve daha pek çok hizmet ile yeni evli romantik çiftler için ideal bir balayı tatili sağlanmaktadır.

Adres: Október 6. utca 26., 05. Belváros - Lipótváros, Budapeşte.

Budapeşte balayı otelleri

Buda Kalesi Bölgesi'nde bulunan St. George Residence - All Suite Hotel DeLuxe, Budapeşte'de öne çıkan balayı otellerinden biridir. 700 yıllık tarih kokan binada tasarlanan şık daireler, tarih ile modernizmi bir araya getiriyor. Tüm odalarda düz ekran TV ve dönemin özelliklerini yansıtan mobilyalar bir arada. Otel göz alıcı bir iç bahçe, gurme restoranı ve kafeye sahip. Kontinental ve açık büfe kahvaltının verildiği otelde akşamları ise 3 aşamalı yemek sunumu gerçekleştirilmektedir.

Adres: Fortuna u. 4, 01. Budavár, Budapeşte.

Ulaşım: Buda Kalesi’nden tesise 16 ve 916 numaralı otobüsler ile 14 dakikada varılabilir.

4 yıldızlı Hotel President, panoramik manzaralı çatı terası ile sağlıklı yaşam merkezine sahiptir. Ücretsiz Wi-Fi erişimi de bulunan otelin odalarında klima, uydu TV ve minibar vardır. Otelin odalarında banyo malzemeleri ile donatılmış banyolar da sunulan hizmetler arasındadır.

Otelin sağlıklı yaşam merkezinde 15 metre uzunluğa sahip jet akımlı havuz bulunur. Spa, sauna ve fitness salonu da Budapeşte'nin bu güzel balayı otelinde bulunan güzel seçeneklerdendir.

Otel Arany János Utca Metro İstasyonu'na yalnızca 200 metre uzaklıkta yer almaktadır.

Adres: Hold utca 5., 05. Belváros - Lipótváros, Budapeşte.

Ulaşım: Tesise Buda Kalesi konumundan 105,916 ve 990 numaralı otobüsler ile 16 dakikada ulaşılmaktadır.

Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection, Casati Budapest Hotel Superior ve Eurostars Danube Budapest, Budapeşte'de bulunan diğer balayı otelleridir. 

Apart oteller özellikle 3-4 kişilik arkadaş gruplarının sıklıkla tercih ettikleri konaklama birimleridir. Çeşitli tatil destinasyonlarında farklı formatlarda görülen apart otellere Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de de rastlanmaktadır. Şimdi Budapeşte’de bulunan apart otellere yakından bakalım.

Budapeşte apart oteller

Terézváros Bölgesi’nde; bu bölgede bulunan apart otellerden birisi 7Seasons Apartments Budapest’tir. 24 saat boyunca resepsiyon hizmeti bulunan tesiste 1, 2 ya da 3 yatak odalı geniş daireler vardır. Budapeşte’nin tam merkezinde bulunan tesis toplu taşıma merkezi olan Deak Ferenc tér bölgesine yalnızca 100 metre uzaklıktadır. Dairelerin her birinde konukların kendi yemeklerini yaptıkları mutfaklar vardır. Bunun yanı sıra dışarda yemek isteyen konuklar için tesise yakın konumda çok sayıda restoran ve kafe vardır.

Büyük Sinagog, Aziz Stephen Bazilikası ve Devlet Opera Binası tesisten yürüme mesafesindedir. Otelin bulunduğu konum Budapeşte’nin en fazla beğenilen konumu olarak dikkat çekmektedir. Çiftlerin hayranlık duyduğu otellerden biri olan bu tesisin iki kişilik seyahat puanı 9,6’dır.

Adres: 1061 Budapeşte, Anker köz 1-3., Macaristan.

Ulaşım: Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’ndan tesise 100E otobüsü ile 32 dakikada ulaşılabilmektedir. Buda Kalesi’nden tesise ulaşım 16, 105, 916 ve 990 numaralı otobüsler ile 11 dakikada varılabilir.

Belváros Bölgesi’nde; bu bölgede bulunan apart otellerden birisi Amber Gardenview Studios tesisidir. Tuna nehri kıyısına 350 metre uzaklıkta bulunan otelde kahvaltı yakında bulunan kafelerde yapılmaktadır. Tesisin bütün odalarında TV ve tam donanımlı mutfak bulunur. Bagaj muhafazası gibi hizmetlerin de bulunduğu otelde ücret karşılığı bisiklet kiralama seçeneği vardır. Tesis Lizst Ferenc Havaalanı’na 22 km uzaklıktadır.

Ulaşım:Havaalanı’ndan tesise ulaşım 100E otobüsü ile 34 dakikada gerçekleşmektedir. Buda Kalesi’nden 907 ve 973 numaralı otobüsler ile 26 dakikada ulaşılabilir.

Hosteller her şehirde en fazla tercih edilen konaklama mekanlarından biridir. Bu tesisler üst seviye oteller kadar hizmet sunmasa da uygun fiyatlı yapıları ile avantaj sağlamaktadır. Özellikle otelde fazla durmayı sevmeyen gezginleri uğrak mekanları hostellerdir. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de de çok sayıda hostel hizmet vermektedir. Bu hosteller şehrin çeşitli bölgelerinde uygun fiyatlara konaklama imkanı sağlıyor, daha ucuza konaklamak isteyen gezgin konuklara kapılarını açıyor.

Budavár Bölgesi'nde; Art Hostel Gallery bu bölgede bulunan hostellerden biridir. Tesis Gellért Termal Banyoları'na 1.5 km uzaklıktadır. Ücretsiz Wi-Fi erişimi, klimalı odalar, ortak salon ve düz ekran TV bulunan odaları ile hizmet sunan tesis Büyük Pazar Alanı'na 2, Zincir Köprü'ye 2,1 km mesafededir. Gardıroplu hostel odalarının her birinde ortak banyo vardır.

Adres: Döbrentei út 2-4. földszint 1., 01. Budavár, Budapeşte.

Erzsébetváros Bölgesi'nde; bu bölgede bulunan hostellerden birisi olan Baroque Hostel'de ücretsiz Wi-Fi, 24 saat resepsiyon, baskı imkanı ve çamaşırhane hizmeti gibi hizmetler vardır. Széchenyi Termal Banyoları ile hayvanat bahçesine 200 metre uzaklıkta olan tesisin odalarında akıllı TV, Xbox oyun konsolu ve tam donanımlı mutfak bulunmaktadır. Hostel'de bulunan tam donanımlı ortak mutfakta mikrodalga fırın, buzdolabı ve kahve makinesi bulunur.

Arabayla Devlet Opera Binası'na 8 dakika uzaklıkta olan otel, Westend Alışveriş Merkezi'ne ise 7 dakikalık mesafededir. Şehrin görülmesi gereken yerlerden birisi olan Vajdahunyad Kalesi tesise 500 metre uzaklıktadır. Tesis Budapeşte Ferihegy Uluslararası Havalimanı'na 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tesis bünyesinde havalimanı servisi de bulunmamaktadır.

Adres: Dózsa György u. 80/garden entrance, 07. Erzsébetváros, Budapeşte.

Ulaşım: Tesise Buda Kalesi’nden ulaşım 105 numaralı otobüs ile 30 dakikadır.

Bölgenin bir diğer hosteli Absolut City Hostel'dir. Aziz Stephen Bazilikası'na 500 metre mesafede bulunan tesiste ücretsiz Wi-Fi erişiminin yanı sıra ücretsiz bagaj koruma hizmeti de vardır. Tesisin tüm odalarında şehir manzarası vardır. Absolut City Hostel'de ortak banyo ve ortak mutfak imkanı vardır. Çeşitli restoran ve marketlere oldukça yakın olan tesis Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı'na 19 km uzaklıktadır.

Adres: Károly körút 13., 07. Erzsébetváros, Budapeşte.

Ulaşım: Buda Kalesi’nden tesise 916 ve 990 numaralı otobüsler ile 15 dakikada varılabilir.

Terézváros Bölgesi'nde; bu bölgede bulunan hostellere örnek olarak Pal's Mini Hostel gösterilebilir. Devlet Opera Binası'na 500 metre mesafedeki tesiste ücretsiz Wi-Fi erişimi bulunmaktadır. Budapeşte'nin önemli sembollerinden olan Aziz Stephan Bazilikası'na ise 11 dakikalık yürüme mesafesindedir. 24 saat açık resepsiyon bulunan tesiste isteyen konuklar ücretli bagaj muhafazası hizmetinden de faydalanabilir. Tesis Budapeşte Liszt Ferenc Havaalanı'na 17 km mesafededir.

Adres: 3 Oktogon, 06. Terézváros, Budapeşte.

Ulaşım: Buda Kalesi’nden tesise 105 numaralı otobüs ile 17 dakikada ulaşılmaktadır.

Marco Polo Top Hostel, DeeP Guesthouse, Maverick City Lodge, Boomerang Hostel ve GoodMo House Budapeşte'deki diğer hostellerdir.

Siz de Budapeşte'de kaldığınız otelden şehri nasıl keşfedeceğinizi öğrenmek için Budapeşte şehir içi ulaşım yazımızı da okuyabilirsiniz.