Kahramanlar Meydanı

Macaristan'ın kuruluşunun bininci yıldönümünü kutlamak için 1896'da düzenlenen Kahramanlar Meydanı (Hosök tere), kentin en büyük ve en etkileyici meydanıdır. Şehir Parkı’nın yakınında ünlü Andrassy Bulvarı’nda bulunan meydan, Güzel Sanatlar Müzesi ve Budapeşte Sanat Salonu (Sanat Sarayı) gibi iki önemli bina ile çevrilmiştir.

Meydanın tam ortasında bulunan Budapeşte Millennium Anıtı, Macarlar’ın 1000 yıllık eski tarihini anmak üzere buraya dikilmiş. Merkezi sütunun üstünde duran Archangel Gabriel (Cebrail), Kutsal Macaristan Tacı’nı ve Hristiyanlığın kutsal hacını elinde tutar şekilde duruyor. Sütunun hemen alt kısımdaki stantta ise atlı 7Macar lider bulunuyor. Kralların heykelleri ve diğer önemli tarihi figürler, orta sütunun her iki yanında bulunan kolonların üzerinde duruyor.

1

Budapeşte’nin en fazla ziyaret edilen noktalarından biri olan Kahramanlar Meydanı’na ulaşmak için en mantıklı yol, metro hattını kullanmaktır. 1896 yılında açılan ve dünyanın en eski metro hattına sahip olan şehirde, Kahramanlar Meydanı’na gitmek için M1 metro hattını tercih edebilirsiniz.

Pek çok politik organizasyona ev sahipliği yapan meydan, ünlü heykeltraş Zala György tarafından yaratılmış. Zamanınız olursa Kahramanlar Meydanı’na mutlaka bir kez gündüz gözüyle bir kez de gece görün. Muhteşem heykellerin büyüsüne kapılmamanız imkansız. Budapeşte’ye gelipte Macar tarihine daha yakından tanıklık etmek isterseniz Kahramanlar Meydanı’na uğramadan geri dönmeyin.

Ziyaret Saatleri: Hep Açık

Adres: Hosök tere, Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi: Metroyla meydana ulaşmak oldukça pratik. M1Millennium Metrosu’na binip Hősök Tere durağında inmeniz yeterli

2

Yakın Yerler: Güzel Sanatlar Müzesi ve Budapeşte Sanat Salonu (Sanat Sarayı)