Debrecen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Debrecen, Macaristan’da Budapeşte’den sonra ikinci en büyük şehirdir. Debrecen, Kuzey Alföld merkezi olarak da bilinmektedir. 16. yüzyıldan beri en önemli Protestan bölgelerinden biridir. Debrecen, 18. yüzyılda, 2. Dünya Savaşı esnasında büyük bir yıkıma uğramıştır ve binalarının büyük bir kısmı kaybedilmiştir. 1235 tarihinde “Debrezun" adı ile bilinmektedir ve ismin kökeninin Kuman kökünden olduğu düşünülmektedir. Diğer dillerde de Debrecen için benzer isimler kullanılmaktadır. Debrecen, Büyük Macaristan Ovası sınırlarında ve Budapeşte’nin de 220 kilometre doğusunda konumlanır. Avrupa’nın en önemli ve köklü üniversitelerinden olan Debrecen Üniversitesi şehrin merkezinde konumlanmaktadır ve çok talep gören üniversiteler arasındadır. Bu yüzden öğrenci şehri olarak da bilinmektedir ve dolayısıyla nüfusun çoğunluğu genç bireylerden oluşmaktadır.

Şehir, yaklaşık 210 bin nüfusa sahiptir. Debrecen’de karasal iklim gözlemlenmektedir. Coğrafî konumu sebebiyle yaz ayları genellikle sıcak geçmektedir fakat akşamları ılık ve soğuk arasında olmaktadır. Kış ayları ise soğuk geçmektedir. Genellikle kapalı bir havaya sahiptir ve günler bulutlu geçmektedir. Havası her ne kadar kuru olsa da zaman zaman bolca yağış da almaktadır. Yıllık ortalama sıcaklığı 10 derece civarında olmaktadır. Temmuz ayı en sıcak ay ve ocak ayı ise en soğuk ay olarak bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında Debrecen halkından çok turist vardır. Güzel bir doğa ve atmosfere sahip olan Debrecen’e bolca turist gelmektedir.

Devamını Oku

Debrecen ile İlgili

Debrecen Nerededir? 

Debrecen, Macaristan’ın Budapeşte’den sonra en geniş ikinci şehirdir. Debrecen, Kuzey Alföld bölgesi ve Hajdú-Bihar eyaleti başkentinin bölgesel merkezidir. Debrecen, Büyük Macaristan Ovası’nda, Budapeşte’nin 220 kilometre doğusunda konumlanmaktadır.

Debrecen’e Nasıl Gidilir?

Debrecen’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Şehre ulaşmak için öncelikle Budapeşte’ye uçmanız gerekmektedir. Budapeşte Havaalanı’na indikten sonra otobüs ya da tren ile devam ederek Debrecen’e ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz otogara gidip Debrecen otobüslerine binebilirsiniz. Tren ile yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Debrecen’e ulaştıktan sonra şehir içerisinde tramvay kullanarak istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer Türkiye’den değil de başka bir ülkeden Debrecen’e uçuyorsanız Debrecen Havaalanı’nda inip otobüs ya da taksiler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs biletlerini şoförlerden temin etmek mümkündür.

Debrecen’e Ne Zaman Gidilir?

Debrecen’de karasal iklim gözlemlenmektedir. Yağış miktarı fazladır fakat buna rağmen ılıman bir yapıya sahiptir. Yaz ayları sıcak geçmektedir fakat akşamları ılık ve zaman zaman da soğuktur. Hatta yazın bazı dönemlerinde yağış ve sıcaklık azalır. Kış ayları ise soğuk geçmektedir. Genel olarak kar ve yağmur görülür. Kış aylarında gidecekseniz kalın giymenizi öneririz. Şehir, genelde ılıman bir havaya sahiptir fakat zaman zaman da bolca yağış almaktadır ve sıcaklıklar düşmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 10 derece civarında olmaktadır. Temmuz ayı en sıcak ay olup ocak ayı ise en soğuk ay olarak bilinmektedir ve ocak ayı ortalama sıcaklığı 3-4 derece civarındadır. Bazı zamanlarda sıcaklık -2 derecelere kadar düşmektedir. En fazla yağış haziran ayında görülmektedir. Debrecen ziyaretinizi bahar ya da yaz aylarında yapmanız daha rahat gezmenizi sağlayacaktır. Kış aylarında dükkânlar, alışveriş merkezleri gibi yerler daha erken kapanmaktadır. Fakat yaz aylarında turist yoğunluğu nedeniyle bu saatler uzamaktadır.

Ayrıca yaz aylarında festivaller yapılmaktadır. Dolayısıyla şehri gezdikten sonraki yorgunluğunuzu atmak için festivaller güzel bir seçenek olabilir. Festival ve konser zamanlarında şehrin yoğun olduğunu unutmamak gerekir. Konaklanacak yerler için rezervasyonlar erken yapılmalı ve uçak biletleri için de hızlı hareket edilmesi yerinde olacaktır. Ayrıca tatilinizin tarihini ayarlamadan önce Macaristan’ın resmî tatillerini de göz önünde bulundurmalısınız. Resmî tatillerde müze gibi ulusal yerler kapalı olabilir. Resmî tatillerin olduğu günlerde şehrin günlük akışını göremeyebilirsiniz ve gitmek istediğiniz mekânlar kapalı olabilir.

Debrecen’de Nerede Kalınır?

Debrecen’de çok sayıda otel, hostel ya da pansiyon bulunmaktadır. Bu seçenekler haricinde ise ev kiralama opsiyonundan yararlanabilirsiniz. Otellerin sunduğu alternatifler ile fiyatlar belirlenmektedir ve konumu, kahvaltı ve benzeri seçenekleri önemli bir unsur haline gelmektedir. Şehrin hemen hemen her bölgesinde otel bulabilmeniz mümkün. Özellikle Debrecen’e festival zamanlarında gelmeyi planlıyorsanız konaklanacak oteli önceden ayarlamalısınız. Aksi takdirde otel bulamama ihtimaliniz var. Çünkü festival aylarında şehirde turist yoğunluğuyla karşılaşılmaktadır. Dünyanın her bir yerinden binlerce turist Debrecen’i ziyaret etmektedir. Gideceğiniz tarihten 2 ay öncesine kadar rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyatlara konaklamış olursunuz. Macaristan’da konaklama pahalı olmamakla birlikte uygun fiyatlara güzel yerlerde kalabilirsiniz. Konum ve fiyat açısından güzel olan oteller; Centrum Hotel, Villa Hotel, Hotel Atlantis Hajdúszoboszló, Kálvin Vendégszobák olarak önerilebilir. Kalabalık bir grupla geliniyorsa ya da eşyaların güvende olması isteniyorsa ev kiralanabilir. Kahvaltı ve benzeri gibi imkânlar sunulmadığı için otellerden daha uygundur. Ayrıca evde de birçok avantaj elde edebilirsiniz. Mutfağınızda kendi yemeklerinizi yapabilirsiniz ve daha rahat bir ortamınız olmuş olur. Şehirde konaklamak için hostel gibi bir seçeneğiniz de bulunmaktadır. Aslında birçok insan hostellerde kalmayı çok istememektedir. Fakat hosteller, yeni insanlar tanımanızı ve farklı kültürler öğrenmenizi sağlamaktadır. Hostel ortamının yurtlardaki yatakhaneler gibi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı oda içerisinde en az 2, en fazla 14 yatak bulunmaktadır. Birçok ortak alan bulunmaktadır. Ortak alanlara banyo ve mutfak da dâhildir. Bu yüzden hostellerin fiyatları daha ucuzdur. Aslında sadece yatak parası veriyormuş gibi de düşünebilirsiniz. Şehirde çok fazla lüks konaklama seçenekleri bulunmadığı için genelde hosteller tercih edilmektedir. Hatta genel olarak turistlerin çoğunluğu günlük ev kiralamayı tercih etmektedir. Öğrenci şehri olduğu için birçok öğrenci apart evleri bulunmaktadır. Öğrenciler evlerini ucuz fiyata kiralayarak turistlere de kolaylık sağlamaktadırlar. Şehrin yaz ayları haricinde turistik bir yer olmadığını düşünürsek otel, hostel ya da ev kiralama fiyatları uygundur. Bu yüzden bütçe açısından sizi zorlamayacak konaklama yerleri bulmanız çok kolay.

Debrecen Gezilecek Yerler

Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Debrecen’de görülmesi gereken belirli yerler bulunmaktadır. Gölleri, tarihî yapıları, millî parkları ve müzeleri ile turistlere güzel bir gezi ortamı sunan Debrecen, ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Debrecen Gezilecek Yerler

Debrecen çok büyük bir şehir değil ancak görülmesi gereken belirli yerleri ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Şehrin en önemli yapılarından olan Büyük Protestan Kilisesi’ni ve Küçük Protestan Kilisesi'ni görmelisiniz. Kossuth Meydanı'na giderek şehrin akışına şahit olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Hortobagy Ulusal Parkı, Nagyerdei Kültür Parkı ve Debrecen Zoo’yu ziyaret ederek şehirden biraz uzaklaşıp hem hayvanat bahçelerini görüp hem de o eşsiz doğaya doyabilirsiniz. Modern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki sanatsal yapıları inceleyerek şehrin sanat anlayışını anlama fırsatı bulabilirsiniz. Biraz şehrin tarihiyle ilgilenmek isterseniz de Pasti Sinagogu ve Deri Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Debrecen Şehir İçi Ulaşım

villamos.jpg

Debrecen’de şehir içi ulaşım tramvay, otobüs ya da troleybüsler ile gerçekleşmektedir. Troleybüs dediğimiz ulaşım araçları elektrik akımı alarak çalışan otobüslerdir. Halk tarafından en çok kullanılan tramvay hattıdır. Troleybüs de tramvay hattı kadar kullanılmaktadır fakat otobüsler daha az tercih edilmektedir. Şehir içerisinde ulaşım oldukça rahattır. Her yere ulaşım araçlarını kullanarak ya da yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Trafik sorunu çok yaşanmamaktadır ama yine de yürüyerek ulaşımı gerçekleştirmek şehri daha yakından görmek için güzel bir seçenek olacaktır.

Araç kiralamak da ulaşımı sağlamak için güzel bir yöntem olabilir. Şehirde tabelalar oldukça açık ve nettir. Bu yüzden yol bulma ya da kurallar konusunda bir zorlukla karşılaşmayacaksınız. Araç kiralamak bazı noktalara ulaşım için oldukça mantıklıdır. Konaklayacağınız yer şehir merkezinde ise bisikletle de gezinizi tamamlayabilirsiniz. Merkezde bisiklet kiralama noktaları bulunmaktadır. Şehrin her noktasında taksi duraklarını bulabilirsiniz. Debrecen’de 23.00’ten sonra toplu taşıma aracı bulamayabilirsiniz. Bu saatlerde taksileri tercih edebilirsiniz. Taksi fiyatları ülkemize göre daha uygundur. Otobüs ya da tramvay biletlerinizi bilet alma noktalarından temin etmelisiniz. Şoförler tarafından da bilet verilmektedir fakat 100 HUF daha fazla ödemeniz gerekmektedir. Tek kullanımlık otobüs bileti fiyatı 300 HUF’dur. Otobüsten alındığında ise 400 HUF olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde birden fazla toplu taşıma kullanmayı düşünüyorsanız günlük biletleri tercih edebilirsiniz.

Debrecen Mutfağı

800px-2009-09-gulasch-porkolt-paprikas-3.jpg

Dünyanın en önemli mutfaklarından biri olarak bilinen Debrecen mutfağı, Macar mutfağını tam olarak yansıtmaktadır. Dünyanın bir ucundan gelen turistler tarafından Macar yemekleri oldukça beğenilmektedir. Çevre şehirlerden ve ülkelerden özellikle bu mutfağı görmek için gelenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Yıllardır süregelen geleneksel yemekleri Macarlar için çok önemlidir. Yemeklerini çok önem vererek hazırlayan Macarlar için en önemlisi çorbadır. Çok çeşitli çorbaları burada görebilirsiniz ve tatları da Türk mutfağı kültürüne çok benzerdir. En çok tüketilen yemek olarak çorba söylenmektedir ve en meşhur çorbası da gulaş olarak bilinmektedir.

Gulaş çorbasının içerisinde et, sebze, patates ve Macar biberi olan paprika biberi bulunmaktadır. Makarna ve patates de çokça tüketilmektedir. Patatesin çokça çeşidi yapılmaktadır. Yemeklerin içerisinde et, sebze balık türleri sıklıkla kullanılmaktadır. Çeşit olarak çok geniş bir skalası olan Debrecen mutfağında olağanüstü bir kültür ile karşılaşacaksınız. Her yerde olduğu gibi burada da tat açısından önemli restoranlar bulunmaktadır. Kendi geleneksel yemekleri haricinde dünya mutfağına ait yemekleri de belirli restoranlarda görebilirsiniz. Sahip olunan bu geniş mutfak Macarların yemeyi çok sevmesinden kaynaklanmaktadır. Tuzlu yemekler haricinde tatlıları da güzeldir ve ballı kekler çok sevilmektedir. Palaçinka adı verilen krepleri de oldukça beğenilmektedir. Krepin içerisine her ağız tadına uygun malzemeler isteğe göre eklenebilmektedir. Genellikle şeker ve ceviz kullanılarak yeni tatlar oluşturulmaktadır.

Şehirde çok güzel restoranlar bulunmaktadır. Barabas Restoran, Flaska Restoran, Kasmir Indian Restoran ve Melange Restoran en çok beğenilenler arasındadır. Daha çok sokak lezzetlerini keşfetmek isterseniz de Street Bistro hoş bir seçenek olabilir.

Debrecen’de Alışveriş

1401bm.jpg

Debrecen’de de diğer turistik şehirlerde olduğu gibi çok sayıda alışveriş dükkânları bulunmaktadır. Büyük alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Ayrıca Macar markalarının mağazalarını da her yerde görebilirsiniz. Forum Debrecen ve Debrecen Plaza en çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerindendir. Alışveriş merkezlerinin çoğu 18.00’de kapanmaktadır fakat bazı merkezi olanları 20.00 - 21.00 saatleri arasına kadar da açık olabilmektedir. Forum Debrecen, 120 mağazayı içerisinde barındırmaktadır. Mağaza haricinde kafeler, çocuklar için eğlence merkezleri, restoranlar da bulunmaktadır.

Kapalı alanda alışveriş yapmaktan hoşlanmıyorsanız da caddeler üzerinde çok sayıda mağaza, butik ve hediyelik eşya satan dükkânlara rastlayabilirsiniz. Hem daha uygun fiyatlı şeyler satın olmuş olursunuz hem de şehri dolaşma fırsatını yakalarsınız. Macaristan’dan hediye olarak üzüm şarapları, Macar salamları, porselen eşyalar, tahta oyuncaklar, Gundel peynirleri ya da Debrecen yazılı süs eşyaları alabilirsiniz. Şehirde antik eşyalar da oldukça rağbet görmektedir. Alışveriş merkezleri haricinde ulusal müzelerde ve parklarda da hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Buralarda hem müze ile ilgili hatıralar hem de şehre özgü simgelerle karşılaşabilirsiniz. Debrecen ziyaretinizi festival zamanları gerçekleştirecekseniz de etkinliklerin türüne göre bulunduğunuz festivalden hediye eşyaları bölümünden güzel şeyler bulabilirsiniz. Şehirde şarap festivallerine çok önem verilir ve buralardan şarap bardakları ya da şarap alabilirsiniz. Bortarsasag dükkânından hem şarap tadabilirsiniz hem de Macar şaraplarından satın alabilirsiniz.

Debrecen Gece Hayatı

ag-images-eu_4632c1642cb719e20a2a4b6fe200883a.jpg

Debrecen’de gece hayatı hareketli geçmektedir. Üniversite şehri olarak bilinmektedir ve dolayısıyla öğrenci nüfusu fazladır. Eğlenmeyi seven bir topluluğa sahip olması da şehrin gece hayatının yönünü belirlemiştir. Şehrin merkezlerinde barlar ve gece kulüpleri sayıca fazladır. Her birinde farklı bir konsept bulabilirsiniz ve her müzik zevkine hitap eden mekânlar bulunmaktadır. Bu mekânlarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceyi yoğun bir şekilde yaşayabilirsiniz. Pub ve gece kulüpleri haricinde de birçok eğlence mekânı bulunmaktadır.

Canlı müzik tarzını sevenler için de bolca seçenek bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinin çoğunda olduğu gibi içki fiyatları Türkiye’ye kıyasla bir hayli ucuzdur. Bu fiyat farkı gece kulüpleri için de geçerlidir. Ayrıca eğlence mekânları da şehrin en güzel bölgelerinde konumlanmıştır. Hem ulaşım açısından hem de güvenlik açısından oldukça güzel bir konumdadır. Şehrin yaz döneminde gece hayatı gelen turistler sayesinde renkli ve hareketli geçmektedir. Bu zamanlarda nüfus artış göstermektedir. Özellikle festival zamanlarında büyük kalabalıklarla karşılaşabilirsiniz. Festivali gece devam ettirmek isteyen gençler eğlence mekânlarını doldurmaktadır. Dans etmeyi sevenler için de dans kulüpleri bulunmaktadır. Birçok dans kültürüne ait kulüpler bulunabilmektedir.

Eğlence mekânlarından en iyileri olarak Divino Wine Bar, Butiq, Bakelit Music Café, Mickeyz Bar Club’ı söyleyebiliriz.

Mickeyz Bar Club: Lezzetli kokteylleri ile tanınmaktadır ve hem bar hem de kulüp olarak kullanılmaktadır. Turistlerin ilgi odağı olan Mickeyz sadece cuma ve cumartesi akşamları açıktır.

Divino Wine Bar: Divino, hareketli atmosferi ve sofistike ortamı sayesinde tercih edilen bir bardır. Macar şaraplarının en iyilerini burada tadabilirsiniz.

Butiq: Bu hareketli barda yer alan açık hava terası ve modern dizayn, burada bir akşam geçirmenin nedenlerinden sadece biri. Şarapları ve lezzetli kokteylleri ile de meşhur olan Butiq’te yemek hizmeti de verilmektedir. Saat 20.00’den sonra da DJ performansları başlamaktadır.

Bakelit Music Café: Csokonai Tiyatrosu'nun karşısında bulunmaktadır ve zamanınızı güzel bir mimarinin karşında geçirmek hoşunuza gidebilir. Şarap, bira, kokteyl ve alkolsüz içeceklerin hepsini burada bulabilirsiniz. Halk tarafından canlı müzikleri çok sevilmektedir.

Debrecen Festivalleri

legi_5_2017.jpg

Debrecen, öğrenci şehri olarak bilinmektedir ve bu yüzden festivaller çokça renkli geçmektedir. Eğlencenin üst seviyelerde yaşanması şehri festival şehri yapmaktadır.

Debrecen Wine and Cazz Days: Güzel müzik eşliğinde iyi bir şarap ile beden ve ruhunuzu beslemek için güzel bir fırsat. Bir "gastro-caz" cümbüşü için ihtiyacınız olan tek şeyin bu festival olduğunu söyleyebiliriz. 30'dan fazla caz bandı ve 70'inci üst düzey Macar şarap imalathanesi ile caz meraklılarının yanı sıra şarap severleri de büyülemektedir. Ağustos ayındaki festivallerin en gözdelerindendir.

Debrecen Çiçek Karnavalı: Uluslararası bir festival oluşu ağustos ayında birçok ülkeden gelen turistlerin Debrecen’de buluşmasını sağlıyor. Her yıl 20 Ağustos’ta gerçekleşiyor. Arabalar üzerine dizayn edilen çiçekler şehri turluyor ve şehirde rengârenk bir çiçek cümbüşü oluşuyor. Dans ve müzik eşliğinde de festival havası tamamlanıyor.

Debrecen Gingerbread Festivali: Ballı çörek pişirme, 18. yüzyılın başlarından itibaren Debrecen’de sürdürülen bir gelenektir. Bal hamurunu şekillendirmek için Debrecen esnafı, farklı oyma bal keki kalıpları kullanmaktadır. En popüler olanı yuvarlak disk şekli olandır. Daha sonra, aynı temel formlarla ve özel tekniklerle yapılmış renkli süslemeler de eklendi ve değişik şekillerde sunulmaya başlandı böylelikle Debrecen’in bal keki ün kazandı. Geçmişi eskiye dayanan bu festival her yıl ağustos ayında yapılmaktadır.

Campus Festivali: Her yıl temmuz ayında ünlü Macar ve uluslararası şarkıcılara, gruplara, popüler Macar komedyenlerine sahne alma olanağı tanıyan festivale pek çok katılımcı iştirak etmektedir. Film gösterimleri, stand-up şovları, edebiyat ve tiyatro gösterileriyle festivalin yelpazesinin oldukça geniş olduğunu söylemek mümkündür.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Debrecen Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

15 Mart: Özgürlük Savaşı

6 Nisan: Paskalya

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar: Hamsin Yortusu

1 Mayıs: İşçi Bayramı

1 Temmuz: Kamu Görevlileri günü

20-21 Ağustos: Macaristan’ın Kuruluşu

14-16 Aralık: Noel

Debrecen İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 105

Polis:107

Ambulans: 104

Merkezi Yardım: 112

Turizm Polisi: +36-1-438-8080

Debrecen Dış Temsilcilikleri

Türk Konsolosluğu, Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de bulunmaktadır.

Adres: Andrassy Ut. 123 / 1062 Budapest

Tel: 36 1 478 91 30

Faks: 36 1 344 51 43

E-posta:[email protected]

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Debrecen Para Birimi

Macaristan’da para birimi olarak Macaristan Forinti (HUF) kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık 63 forinte denk gelmektedir. Yani 100 Türk lirası 6300 HUF’a eşdeğerdir.

*Kur bilgisi mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Debrecen Resmi Dili

Macaristan’ın resmî dili Macarcadır. Debrecen’de Macarca konuşulmaktadır.

Debrecen Saat Farkı

Debrecen ile Türkiye arasında 2 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 18.00 iken Debrecen’de saat 16.00 olmaktadır.

Debrecen Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 18oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 10oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 203.283 / Dil: Macarca / Para Birimi: Macaristan Forinti (HUF) / İklim: Soğuk ve ılıman iklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün