Debrecen Gezilecek Yerler

Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Debrecen’de görülmesi gereken belirli yerler bulunmaktadır. Gölleri, tarihî yapıları, millî parkları ve müzeleri ile turistlere güzel bir gezi ortamı sunan Debrecen, ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Debrecen Gezilecek Yerler

Debrecen çok büyük bir şehir değil ancak görülmesi gereken belirli yerleri ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Şehrin en önemli yapılarından olan Büyük Protestan Kilisesi’ni ve Küçük Protestan Kilisesi'ni görmelisiniz. Kossuth Meydanı'na giderek şehrin akışına şahit olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Hortobagy Ulusal Parkı, Nagyerdei Kültür Parkı ve Debrecen Zoo’yu ziyaret ederek şehirden biraz uzaklaşıp hem hayvanat bahçelerini görüp hem de o eşsiz doğaya doyabilirsiniz. Modern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki sanatsal yapıları inceleyerek şehrin sanat anlayışını anlama fırsatı bulabilirsiniz. Biraz şehrin tarihiyle ilgilenmek isterseniz de Pasti Sinagogu ve Deri Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Büyük Protestan Kilisesi

c4c3d6914254a899e8694698f7e3a38d.jpg

Şehrin merkezinde yer alan kilise, Debrecen’in en önemli yapılarından biridir. Ayrıca tüm Macar Protestan kiliselerinin arasında en büyük çana sahip olmasıyla bilinmektedir. Kossuth Meydanı ile Kalvin Meydanı arasında konumlanmasıyla da çokça ziyaret edilmektedir. Büyük Kilise, neoklasik tarzda inşa edilmiştir ve şehrin sembolü haline gelmeyi başarmıştır. Aslında Orta Çağ’da aynı konumda bir kilise bulunuyordu fakat kilisenin yanması sebebiyle yerine yeniden kilise inşa edildi. Büyük Kilise'nin tarihî açıdan bir diğer önemi ise Macar Devrimi sırasında Lajos Kossuth, Macar Bağımsızlık Bildirgesi'ni burada yaptı ve ülkenin valisi seçildi. Oturduğu koltuğu Kilise’de görebilmeniz mümkündür. 1.500 metrekarelik alana sahip olup 5.000 kişilik kapasiteye sahiptir. Kulelerinin yüksekliği ise 61 metredir.

Deri Müzesi

8fbeb724905901f80a7152a8fd15eca1.jpg

Müze Frigyes Deri tarafından 1930 yılında kurulmuştur. Müze binası Neo-Barok tarzında inşa edilmiştir. Neolitik Çağ’dan ilk yerleşim zamanlarına kadar olan dönemin eserlerini burada görebilmeniz mümkün. Müze içerisinde çok sayıda sergi bulunmaktadır. Macaristan ve Debrecen hakkında tarihî bilgilere bu müzede ulaşabilirsiniz. Arkeolojik çalışmalar sonucu bulunan tarihî öneme sahip birçok eşya ve eser burada yer almaktadır. Müze içerisinde sergiler ve eserler korunmaktadır ve birleştirici bir gücü bulunmaktadır. Müze’de fuarlar da yapılmaktadır ve bu etkinlikler zaman içerisinde değişiklik göstermektedir. Müzeye giriş ücretleri 2.000 HUF’tur. Grup ya da öğrenci ziyaretlerinde indirimli fiyatlar uygulanmaktadır. Müze, pazartesi günü haricinde her gün saat 10.00-18.00 arası ziyaretçilerine açıktır. Şehri tanımak ya da Macaristan hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz bu müzede aradığınıza ulaşabilirsiniz.

Hortobagy Ulusal Parkı

plitvice_golleri_09.jpg

Hortobagy, Doğu Macaristan'da 800 kilometrekare alan kaplayan bir millî parktır. Büyük Ova’nın bir parçası olan park, 1973'te Macaristan'da ilk kez millî park olarak kurulmuştur ve 1999'da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Millî parkta hayvanlar için güzel bir yaşam alanı oluşturulmuştur. 342 kuş türü, at, su bufalosu gibi birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. Turistler kuş türlerini ve diğer hayvanları inceleme fırsatı buldukları için burayı çok sevmektedir. Parkın içerisinde hayvan parkları haricinde göl, balık havuzları ve müze bulunmaktadır. Tizsa Gölü’nde yürüyüşe çıkabilir ya da bot ile gezebilirsiniz. Burayı panoramik açıdan görmek farklı bir etki yaratabilir. Burada bisikletle dolaşmak çevreyi daha iyi görmenizi sağlayacaktır. Doğasever ziyaretçiler için oldukça hoş bir yerdir. Bir parkın bu kadar seçenek sunması hem Debrecen halkı hem de ziyaretçiler için oldukça önem arz etmektedir. Şüphesiz en sevilen etkinlik gece yürüyüşüdür. Ziyaretçiler bir yetkili eşliğinde hayvanların doğal ortamına götürülerek davranışlarını inceleyebilirler.

Kossuth Meydanı

hungary-debrecen-calvinist-great-church.jpg

Şehrin en önemli merkezî yerlerinden biri olan Kossuth Meydanı’na şehre gelen turistler mutlaka uğramaktadırlar. 2001 yılında açılmış olan meydan halk tarafından ziyaret edilen merkezi bir yerdir. Meydanın çevresinde şık mağazalar, butikler ve restoranlar yer almaktadır. Konaklamak için de güzel bir konuma sahiptir. Birçok turistik için cazip bir konaklama merkezidir zira turistik rotalara yakın mesafede bulunmaktadır. Büyük Protestan Kilisesi bu meydanda konumlanmıştır. Macaristan’ın ünlü Milenium Çeşmesi de buradadır. Ayrıca meydanda Lajos Kossuth’un heykelini görebilirsiniz. Kossuth Meydanı birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Halk konserleri, festivaller, özel günlerdeki kutlamalar ve benzeri organizasyonlar burada yapılmaktadır. Halk bu etkinlik zamanlarında hep birlikte meydanda toplanmaktadır.

Pasti Sinagogu

5dca126be9045132ac6fce674895c8ae.jpg

Debrecen Yahudi Cemaati, Macaristan'ın en büyük dinî topluluklarından biridir. Ortodoks sinagogu, 1894'te Pásti Caddesi'nde inşa edildi. 2015 yılında, Debrecen'in Yahudi topluluğunun, yaşamının, inancının ve geleneklerinin tarihini göstermek için bir kültür merkezi açıldı. 26 Nisan 2015'te sinagog, yeniden açıldı ve şu anda topluluk için birden fazla amaca hizmet etmektedir. Bu sadece kutsal bir alan değil aynı zamanda turistik bir mekân olarak da görülmektedir. Hem konferans merkezi hem de kamu mekânı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Pasti Sinagogu sayesinde Debrecen’de Yahudi topluluğu artmıştır ve şu anda da çok sayıda Yahudi yaşamaktadır. Şehir merkezine oldukça yakın konumlanmış olmasıyla ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Modern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi

Modem-83776013089.jpg

Şehri yeterince gezdiğinizi düşünüyorsanız ve biraz da sanat ile iç içe olmak fikrindeyseniz MODEM güzel bir seçenek olabilir. 2006 yılında ziyarete açılan bu sanat merkezi sayesinde turistler ve halk, Macar sanatını yakından tanıma fırsatı buluyor. Çok farklı sanatçıların birbirinden güzel eserlerini görmek size şehrin sanata bakışı hakkında bilgi verebilir. Mimari yapılara ilgi duyan misafirlerin burayı çok seveceği kanısındayız.

Sanat merkezi 3 kattan oluşuyor. Her katta kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz gibi aynı zamanda Yahudi kültürünün modern tarzla birleşimine ve halkın sanat anlayışına rastlayabilirsiniz. Sanat merkezi her bakış açısında hitap etmektedir. Aslında birleştirici bir gücü olduğunu da söyleyebiliriz. Müze, pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 arası açıktır. Müzenin hediyelik eşya bölümünden de kendinize ve sevdiklerinize müze hatırası alabilirsiniz.

Nagyerdei Ulusal Parkı

20160619-101444-largejpg.jpg

1958 yılında açılan park o dönemde ziyaretçileri tarafından çok sevilmiştir ve hâlâ da değerini kaybetmemiştir. Bol ağaçlı parkta yürüyüşler yaparak mis gibi havayı içinize çekebilirsiniz. İçerisinde hayvanat bahçesi ve oyun alanları da bulunmaktadır. Oyun alanından genellikle çocuklar ve gençler faydalanmaktadır fakat belirli dönemlerde eğlence parkı her yaşa hitap edecek bir biçimde dizayn edilmektedir. Ailecek gezilecek yerler arasında bulunan bu parka biraz dinlenmek ve şehir yoğunluğundan kaçmak için gelebilirsiniz. Hayvanat bahçesinde yapılan rehberli gezilere katılarak merak ettiğiniz hayvanların doğal yaşamlarına tanıklık edebilirsiniz. Koruma altına alınmış olan parkta değişik bitkileri de inceleyebilirsiniz. Şehre yakın bir konumda bulunması sayesinde rahatça ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ulusal parkı ziyaretiniz sonrasında bu konuma yakın mesafede olan Nagyerdei Stadyumu’nun muhteşem mimarisine de bakabilirsiniz.

Küçük Protestan Kilisesi (Truncated Tower)

957dfde2-4fca-4d36-af8d-8ea602f871c8_l.jpg

Aslında Kilise’nin geçmişi 16. yüzyıla dayanmaktadır. O zamanlarda yapılan Protestan Kilisesi 18. yüzyılda çıkan bir yangından dolayı büyük zarar görmüştür ve bir kısmı tamamen yok olmuştur. Yangından önceki yapısı şehirdeki diğer kiliselerle benzer bir tarzdaymış fakat yenilenme sürecinde bu özelliğini kaybetmiş ve farklı bir mimari hava kazanmış. Kilise’nin kule kısmında da değişik bir mimari sunulmuş. Bu kilise diğerlerinden farklı oluşuyla ilgi çekmektedir. İlk bakışta kale olduğu düşünülmektedir ve şehrin içinde kule benzeri kilise yapısı da ilgiyi çekmektedir. Kilise Kossuth Meydanı’nda bulunmaktadır. Meydandan geçerken görebilirsiniz ve hatta içerisini de gezebilirsiniz. Her gün açık olan kilise 10.00-17.00 arasında ziyaretçilerini kabul etmektedir.

Debrecen Zoo

zoo_debrecen_zoologicka_a_botanicka_zahrada_1433511523_zirafy.jpg

Çok büyük bir hayvanat bahçesi değildir fakat şehre göre yeterli büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz. Daha önceden görmediğiniz hayvanları burada görebilirsiniz. Hem doğal yaşam alanlarını görebilirsiniz hem de bu doğal yaşamda nasıl davrandıklarına şahit olabilirsiniz. Egzotik hayvanlara ev sahipliği yapmasıyla hayvanat bahçesine olan ilgi son zamanlarda oldukça artmıştır. Hayvanlar haricinde bünyesinde botanik bahçesi de barındırmaktadır. Yaz sezonlarında gitmeniz daha çok hayvan görmenizi sağlayacaktır. Kış aylarında hayvanların bir kısmı burada bulunmamaktadır. Şehri gezmeyi tamamladıktan sonra gidilecek güzel noktalardan biri olabilir. Özellikle çocuklarınız ile geldiyseniz mutlaka uğramalısınız.