Szeged

Szeged Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Macaristan’ın güneybatısında bulunan Szeged “Günışığı Kenti” ismiyle de anılmaktadır. Macaristan’ın üçüncü en büyük kenti olan Szeged, Tisza Nehri kıyısında bulunan Maros Nehri’nin başladığı yerin hemen aşağısındadır. Budapeşte’ye yaklaşık 171 kilometre uzaklıkta olan kent Csongrad bölgesinin ana kentidir. Bölgenin hem ticari hem de kültürel merkezi olarak kabul edilen Szeged’in “Günışığı Kenti” ismiyle anılmasının sebebi ise yıl boyunca en çok güneşli günün yaşandığı yer olmasıdır. Aynı zamanda bir üniversite kenti olan Szeged turistik açıdan da oldukça popüler bir destinasyondur. 

Özellikle yaz aylarında sıkça ziyaret edilen kente ulaşım açısından tercih edilebilecek çeşitli seçenekler mevcuttur. Buraya Türkiye’den doğrudan uçuş olmadığından Budapeşte üzerinden aktarmalı uçuşla gelmek ise en sık tercih edilen yöntemdir. Tren yolculuğu sevenler için yine Budapeşte üzerinden Szeged’e yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculukla ulaşım mümkündür. Bunun yanı sıra kente ulaşımda bir diğer alternatif her gün Budapeşte’den hareket eden otobüsler aracılığıyladır. Otobüs seyahati yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir.

Szeged’de Görülmesi Gereken Yerler

Móra Ferenc Müzesi: Tisza Nehri’nin ve Downtown Köprüsü kıyısının kesiştiği yerde bulunan bu müze 1883 senesinde inşa edilip 1896 senesinde kapılarını açmış neoklasik tarzda bir binadır. Dönemsel sergilerin yanı sıra arkeoloji, etnografya, tarih ve doğa bilimleri alanlarında araştırmaların da yürütüldüğü bir arşive sahip olan müzede ayrıca Móra Ferenc Anma Odası da bulunmaktadır. Müzeye adını da veren müzenin eski yöneticisi aynı zamanda edebiyatçı, arkeolog ve araştırmacı Ferenc’in kişisel eşyalarının ve mobilyalarının yanı sıra çeşitli fotoğraflarının da bulunduğu bir saygı duruşu köşesidir.

Szeged Sinagogu: 1907 yılında Yahudi Macar mimar Lipót Baumhorn (1860-1932) tarafından tasarlanan benzersiz bir Art Nouveau örneği olarak kabul edilen bu sinagog hakikaten de büyüleyici bir mimariye sahiptir. Tarihî mimari stillerinin en güzel örneklerini içerdiği düşünülen sinagogun 48,5 metre yüksekliğindeki kubbeli tavanı oldukça ilgi çekicidir. İç tasarımında bilhassa Gotik detayların çokça göze çarptığı yapı, Roma stili sütunları ve süslemeleriyle oldukça incelikli bir işçiliğe sahiptir.

Pick Salamı ve Szeged Paprika Müzesi: Oldukça ilginç bir müze olan Pick Salamı ve Szeged Paprika Müzesi kentin geçmişten bugüne önemini koruyan lezzet kültürü hakkında oldukça önemli ipuçları veriyor. Alt katının yerel Pick salamının ve salam fabrikasının geçmişine ayrıldığı müzenin üst katında ise meşhur Szeged biberlerinin üretim tarihçesini görmek mümkün. Fabrika ve salam üretiminin 1869 yılında başlayan yolculuğunu anlatan müzede ayrıca güncel teknoloji ile değişen üretim biçimleri hakkında da bilgi verilmekte. İlginç dönemsel kostümlerin yanı sıra çeşitli fotoğraf ve video kayıtlarının da sergilendiği müzeden indirimli Pick salamı ya da paprika tozu alma imkânınız da var.

Açık Hava Tiyatrosu: Szeged’de yaz mevsiminde düzenlenen “Açık Hava Festivali” kapsamında Dom Meydanı koltuklarla çevrilip bir sahneye dönüştürülmektedir. Genellikle temmuz ayında başlayıp ağustos ayının sonuna dek devam eden festivalde gerçekleştirilen şovlar haftada bir değişmektedir. Fakat önemli bir uyarıda bulunmak gerekirse, izlemek istediğiniz şeye bilet almak konusunda erken davranmakta fayda var, yoksa yer bulmanız hayli güç olabilir.

Termal Banyolar: Tıpkı Macaristan’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi Szeged’de de pek çok termal banyo bulunmakta ve kentin turistik değerini arttırmaktadır. Şehrin merkezinde bulunan Anna Fürdo ise bunlar arasında en popüleridir. Termal su bazlı havuzlar, kaplıca ve saunalardan oluşan merkez; pazartesi, çarşamba ve cuma geceleri de açıktır.

Szeged’de Ne Yenir?


Szeged yerel, geleneksel yemekleri ile ünlüdür. Bu yemekler arasında en meşhuru Halaszlé adını verdikleri balık çorbasıdır. Çeşitli tatlı su balıkları ile hazırlanan bu çorba baharatların yanı sıra kırmızı ve yeşil biber kullanılarak pişirilir. Ayrıca kaliteli sosis ve salamlarıyla da bilinen Szeged’in yerel markası olan Pick’in ürünlerini mutlaka deneyin. Bölgedeki en küçük marketlerde bile sıkça karşınıza çıkacaklarından şüpheniz olmasın. Pek çok restoranın bulunduğu Szeged’de yemek öncesi aperatif olarak et ve peynir mutlaka servis edilir. Geleneksel Macar mutfağına özgü pek çok lezzetin gayet uygun fiyatı ve lezzetli sunulduğu kentte porsiyonların büyüklüğü konusunda uyarmakta fayda var. Szeged’e özgü balık restoranlarının çokça olduğu bölgede birbirinden popüler pek çok tatlıcı ve fırın da dikkat çeker. Buraya gelmişken mutlaka yemeniz gereken tatlı ise meşhur elma tatlılarıdır. Aynı zamanda bir öğrenci kenti olması sebebiyle pek çok kafenin caddelerine yayıldığı Szeged’de ayrıca yine öğrenci kenti olması sebebiyle dinamik bir gece yaşantısı vardır demek yanlış olmaz.

Szeged ile İlgili

Szeged Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 6oC
  • Nis 11oC
  • May 16oC
  • Haz 18oC
  • Tem 21oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 11oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa