Viyana, Tatlı ve Kahve

Viyana tatlı konusunda kendini kanıtlamış bir şehir. Biz de gitmişken bol bol tadına bakıyoruz. Kafelerinde tatlı yanında mutlaka melange dedikleri kahveyi deneyin. En eski kafesi Cafe Havelka, çok fazla çeşitte kahve alternatifi var. Graben caddesindeki Cafe Demel ise en popüler olanı. Ancak burada yer bulmak biraz zor olabiliyor. Burada Kara orman pastasını (Schwarzwälder Kirsch Torte) denemeniz şart. Diğer önemli tatlı ise Kaisersschmarren. Bu tatlı Avusturyalıların milli tatlısı unvanına sahip. Bir de Opera Binası arkasındaki Sacher cafe de çok tercih edilenler arasında. Diğer popüler kafe ise döneminde Hitler’in favorisi olan Blau Stern (Mavi Yıldız), Nussdorfer Strasse metro durağına çok yakın. Özellikle sabah servis edilen kahvaltıları nefis. Viyana’nın pastaları, tatlıları meşhur demiştim ya işte bunun kanıtı: Dünya’da içinde pastane olan tek Mc Donalds’lar Viyana’daymış. Elinizde atıştırmak için bir tatlı arıyorsanız Mascarpone’leri öneririm. Ancak fiyatları bizim Türkiye’de Divan’ın yaptığı Mascarponelerin neredeyse 2 katı.

Eğer ayaküstü dönercileri ya da hot dogcular ile aranız hoş değilse, Viyana’da ucuz yemek bulmak biraz zor.

Her ne kadar ana vatanı Milano olsa da, Avusturya Schnitzeli çok güzel yapıyor. Porsiyonlar genelde büyük olduğundan sipariş verirken dikkat edilmeli. Schnitzel konusunda en iddaalı yer Figmüller. Ama yer bulmak zor olduğundan özellikle hafta sonları rezervasyon yaptırmanız ya da kapıda 1-2 saat bekleme riskini göze almanız gerekebilir.

Viyana şarap mahzenlerini içinde barındıran restoranları ile de meşhur. Ancak buralarda fiyat aralığı çok değişken. Kişi başı şarap hariç 30 Euro ile başlayıp, ucu açık olarak devam edebiliyor. Şunu belirtmekte fayda var. Bizde bir restorana gittiğinizde 1 şişe sofra şarabına 70-80 TL verirken burada 40-50 TL ile gerçekten kaliteli şarapları tadabiliyorsunuz. Önerebileceğim restoranlar: Zwölf-Apostelkeller, Artner Weinkellerei, Plachutta, Palmenhaus, Steirereck.

Restoranlardan bahsetmişken mönüdeki bazı püf noktalarını hatırlatmakta yarar var. Schnitzel dana etinden yapılanı, tavuk etinden istiyorsanız adı değişip, Backhendl oluyor. Burada da lahana oldukça yaygın. Köfte sever biriyseniz, Baurernschmaus, yani lahana turşusu ve köfte öneririm. Acı seviyorsanız Ziegeunerschnitzel (Biberli schnitzel) tam size göre.

Melange, süt ve kahveden oluşuyor, Einspanner, melangenin krema ile çırpılmışı diyebilirim. Turkischer ise Türk Kahvesinden vazgeçemeyenlere göre.

Viyana’da konaklama konusunda birkaç otel önerisi verebilirim. Hemen hemen her yere metroyla ulaşım mümkün olduğundan, metro istasyonlarına yakın otellere bakmakta fayda var. Messe Wien Sergi Merkezi'ne ve Praterstern Tren ve Metro İstasyonu'na sadece 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Best Western Plus oteli şehrin imkanlarını ve turistik mekanlarını gezebilmeniz açısından iyi bir konumda. Bu otele alternatif bir diğer tavsiye ise Mariahilfer Strasse alışveriş caddesine 100 metre, Westbahnhof’a 400 metre, ve Viyana şehir merkezine de metroyla yaklaşık 5 dakikada ulaşım sağlayan Leonardo Hotel Vienna’yı düşünebilirsiniz. Her iki otelde sunduğu imkanlar bakımından oldukça elverişli, ekonomik ve kaliteli. Viyana'da kentin Belediye Sarayı'nın hemen arkasında oldukça uygun bir konumda bulunan ve  Ringstrabe Bulvarı’na ise 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde ki Fleming's Deluxe Hotel Wien-City ise tercih listenize koyabileceğiniz bir diğer uygun otel. Bu tavsiye edilen otellerin dışında, buradan booking.com’a girerek diğer otellere de göz atabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni