Saros Körfezi, Ege Denizi’nin en kuzeyde toprakla birleştiği bir körfezdir. Denizin dibindeki akıntılar sebebiyle her daim soğuk ve temiz suyu ile gidenlerin beğenisini toplayan körfezin çevresinde popüler tatil noktaları yer alır. Sıcaktan kaçmak için soğuk su arayışınız varsa Saros Körfezi sizin için iyi bir alternatif olabilir. Temiz denizi, geniş, ince kumlu sahili ve sakin atmosferi ile aileniz ile gidebileceğiniz yerler arasında bulunan Saros Körfezi’ne alıcı gözüyle bakabilirsiniz. Eğer Saros Körfezi'ne gitmeyi düşünüyorsanız bölgede suyun derinliğinin değişiklik gösterdiğini bilmek işinize yarayacaktır. Körfezin Trakya kıyılarında 90 metre derinliği geçmeyen 10 kilometrelik alanlar bulunurken; Gelibolu Yarımadası kıyıları önünde aniden 500 metreyi aşan derinliklere rastlanabilmektedir. Bu bölgenin Gökçeada ve Yunanistan’ın Semendirek Adası arasındaki derinliği 1.000 metreyi aşarak uzanmaktadır.

 

Saros Körfezi Hakkında Bilgi

Saros körfezi nerededir diye soracak olursanız, güney ve doğusunu Çanakkale’nin ilçeleri olan Gelibolu ve Eceabat, kuzeyini ise Edirne’nin ilçeleri Keşan ve Enez’in sardığını söyleyebiliriz. Dünyada kendini temizleyen 3 denizden biri olduğu söylenen Saros Körfezi, Edirne’ye 150, İstanbul’a ise yaklaşık 250 kilometre mesafesi ile tercih sebebidir.
Gün batımlarında sahip olduğu güzel manzarası ile gidenlerin büyük beğenisini toplayan ve ilk çağlarda Xeros ve Melas adıyla anılan bölge, geçmişten günümüze büyük bir yerleşim ve sanayileşme olmadığı için her zaman temiz bir yer olarak ününü korumuştur.
Saros körfezi Erikli, Yayla ve Enez sahili gibi turist yoğunluğunun fazla olduğu sahil şeritlerine sahiptir. Turizm amaçlı olarak yoğun yapılaşma bulunmasa da Enez ve Erikli’de otellere rastlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra temiz ve minimum sayıda eşyaya sahip pansiyonlara büyük rağbet olur.

Küçük akarsuların taşıdığı besinler sayesinde zengin balık çeşitliliği bulunan körfezde mevsimine göre çipura, lüfer, barbun ve daha birçok balık türünü bulabilirsiniz.


Saros Körfezi yakınlarında sanayi bölgesibulunmaması, deniz suyunun temiz kalmasındaki önemli etkenler arasındadır. Körfezin her iki yakasında yazlık ve turistik kuruluşlar bulunmasına rağmen, büyük yerleşim alanlarının bölgeden uzak tutulması da körfez suyunun temiz kalmasına katkıda bulunmaktadır. Turistik bölgelerin başında Enez, Erikli ve Yayla sahilleri gelmektedir. Bu bölgelerde yoğun bir turistik tesis varlığı gözlenmemekle birlikte Enez ve Erikli’de hizmet veren oteller bulunmaktadır. Otellerin yanı sıra sahil boyunca uzanan pansiyonlar, sezonluk veya hafta sonu için hizmet veren kiralık evler de konaklama hizmeti sunmaktadır.

Saros Körfezi, 144 tür balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 sünger türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu açıdan, Akdeniz kıyılarında dahi görülmeyen bir çeşitlilik Saros Körfezi’nde varlık göstermektedir. Saros Körfezi, mercan kayalıkları, canlı çeşitliliği ve oldukça berrak sularıyla su altı fotoğrafçılarının da odak noktalarından biridir. İstanbul’a yakın konumuyla da büyük şehirden kaçıp doğa ile buluşmak isteyenlerin uğrak noktası olan Saros Körfezi, çeşitli konaklama olanakları, muhteşem deniz suyu ve köyleriyle dinlenmek için ideal bir tatil noktasıdır.

Saros Körfezi, Ege Denizi’nin kuzeyinde, güneyde Gelibolu Yarımadası ve kuzeyde Trakya kıyıları arasında, Çanakkale Boğazı’na paralel olarak yaklaşık 60 kilometre içeri doğru uzanan üçgen şeklinde bir girintidir. Körfezin güneyi ve doğusunda Çanakkale’nin Gelibolu ve Eceabat ilçeleri; kuzeyinde ise Edirne’nin Keşan ve Enez ilçeleri yer almaktadır.

Saros Körfezi ile Tekirdağ arası 117 kilometredir. Bu mesafede yolculuk kara yolu ile yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Saros Körfezi ile İstanbul arasındaki mesafe ise 260 kilometredir. İstanbul’dan Erikli’ye yaklaşık 2 saat 30 dakikalık bir yolculuk sonucunda ulaşılmaktadır.

İstanbul’dan yola çıkıldığında, Güneşli gişelerinden geçerek Trakya otoyolundan Kınalı çıkışına kadar gidilerek Tekirdağ’a varılabilir. Keşan üzerinden Gelibolu yönüne dönüldüğünde ileride Enez ve Erikli sapakları çıkmaktadır. Bu noktadan virajlı ve ağaçlı bir yol takip edilerek 34 kilometre sonra Erikli’ye varılmaktadır.

Saros Körfezi’ne ulaşım için şehirler arası otobüsler de kullanılabilir. Bu otobüsler ile Keşan’a gelip, servisler vasıtası ile Saros Körfezi’ndeki sahillere ulaşım sağlanabilmektedir.

Saros Körfezi’nin diğer büyük şehirler ile arasındaki mesafe ise İzmir ile 823, Bursa ile 500, Balıkesir ile 646 ve Ankara ile 711 kilometredir.

Saros Körfezi, doğal alanları ile kamp yapmaya elverişli bölgelere sahiptir. Bu açıdan Saros Körfezi’nde çadırda kalmak konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır. Kamp alanlarında tuvalet, duş, restoran, market, çay bahçesi ve kafe olanakları mevcuttur.

Saros Körfezi’nde konaklamak için tercih edilebilecek diğer seçenekler arasında ise eşyalı kiralık evler, oteller ve pansiyonlar da yer almaktadır. Asgari düzeyde temel ihtiyaçlara yönelik sade döşenmiş eşyalı evler temiz ve konforludur. Pansiyonlar ve eşyalı evler Mecidiye ve Yayla bölgelerinde yaygındır. En iyi oteller ise Enez’de konumlanmaktadır.

Saros Körfezi Koyları

Saros Körfezi koyları sakin ve dingin bir deniz keyfi için birebir diyebiliriz. İstanbul’dan giderken Tekirdağ, Malkara ve Keşan’ı geçtikten sonra Koru Dağı’ndan aşağıya doğru süzülürken göreceğiniz körfezde denize girmek için çok sayıda koy olduğunu hatırlatmakta fayda var. Koylardan bazılarına araç ile bazılarına ise tekne ile ulaşım sağlanabiliyor. Aracınız ile gidebileceğiniz koyları önceden inceleyebilirsiniz.

Erikli ve Mecidiye: İstanbul yönünden gidecek olursanız Keşan’dan sonra sizi karşılayacak olan Mecidiye Köyü içinden geçerseniz Erikli’ye ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla gitmek istemezseniz Keşan’dan kalkan otobüs ve minibüslerle de Erikli Koyu’na varabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. İmkânları açısından gelişmiş olan Erikli Koyu’nda pansiyon, motel ve yeme içme alternatifleriniz de oldukça fazla. Turistik açıdan gelişmiş olan koyun kalabalık olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Burada ipek gibi kumsaldan serin sulara kendinizi bırakabilir hatta dilerseniz çadır kurarak doğa ile bütünleşebilirsiniz. Eğer daha dingin bir seçenek düşünüyorsanız Mecidiye Koyu sizin için daha uygun olacaktır. Burada da kamp alanlarının olduğunu da yol boyunca taze meyve ve sebze alışverişi yapabileceğinizi unutmayın.

Kavakköy: Saros Körfezi’nin başında konumlanan köyün sahilinin tam bir gizli cennet olduğunu söyleyebiliriz. Koya giden yolun bir dezavantajı ise kışın sular altında kaldığı için toprağın oldukça yumuşak olması. Eğer haziran gibi sıcak bir zamandan önce gidecek olursanız yol üzerindeyken araçtan inip toprağı kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.
İbrice: Erikli’ye yakın olan bu koy, Kavakköy ile de karşılıklıdır. Ayrıca bu limanda tüplü dalış yaparak denizler âlemine merhaba diyebilirsiniz. Sonsuz maviliği ile sizi kendine hayran bırakacak olan İbrice’nin Toplar Burnu ve Tüneller bölgesinde 30 metre derinliklere kadar inen duvar etrafında değişik deniz canlıları ve iri mercanları inceleyebilirsiniz.
Ayrıca Saros Beach Club, Koruköy altı, Bolayır – Bakla Burnu, Güneyli Köyü ve Fındıklı Köyü de ziyaret edebileceğiniz güzel sahil kesimleri arasında yer alıyor.